Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Casa Daros
G
Mar 2013 - Sep 2013
Rio de Janeiro
(3)
+0
N/A
Casa Daros
, Brazil
Rio de Janeiro ,
Brazil
Fernando Arias (1963); María Fernanda Cardoso (1963); Juan Manuel Echavarría (1947); Oswaldo Maciá (1960); Óscar Muñoz (1951); Nadín Ospina (1960); José Alejandro Restrepo (1959); Miguel Ángel Rojas (1946); Doris Salcedo (1958); Rosemberg Sandoval (1959);
Manifesta 9
S
Jun 2012 - Sep 2012
Genk
(1)
+0
Medina, Cuauhtémoc (Curator)
+0
Ades, Dawn (Curator)
+0
Gregos, Katerina (Curator)
+0
Manifesta 9
Manifesta 9
, Belgium
Genk ,
Belgium
Grigori Alexandrov (1903 - 1983); Lara Almárcegui (1972); [Leonid Almalrik 1905-1997, Dmitri Babichenko 1901-1991 & Vladimir Polkovnikov *1906-1982] Almalrik & Babichenko & Polkovnikov; Carlos Amorales (1970); Roger Anthoine (1925); The Ashington Group (1934 - 1984); Bernd (1931-2007) & Hilla (1934-2015) Becher; Beehive Collective (2000); Oliver Bevierre (1869 - 1950); Rossella Biscotti (1978); George Bissill (1896 - 1973); Christian Boltanski (1944 - 2021); [Irma Boom *1960 & Johan Pijnappel *1958] Boom & Pijnappel; Bill Brandt (1904 - 1983); Marcel Broodthaers (1924 - 1976); Janet Buckle (1945); Zdeněk Burian (1905 - 1981); Edward Burtynsky (1955); Ben Cain (1975); Duncan Campbell (1972); Alberto de Almeida Cavalcanti (1897 - 1982); [Fulvia Carnevale, James Thornhill] Claire Fontaine (2004); Émile Claus (1849 - 1924); Rev. Francis William Cobb (1875 - 1950); Norman Cornish (1919); Nemanja Cvijanovic (1972); Golbert Daykin (1886 - 1939); Jeremy Deller (1966); Charles Henry Demuth (1883 - 1935); Manuel Durán (1930); Max Ernst (1891 - 1976); Tomaž Furlan (1978); Kendell Geers (1968); [Simon Goldin *1981, Jakob Senneby *1971] Goldin+Senneby; Rocco Granata (1938); Eva Gronbach (1971); Jan Habex (1887 - 1954); Thomas Harrison Hair (1810 - 1875); David Hammons (1943); Tony Harrison (1937); Nicoline van Harskamp (1975); Josef Herman (1911 - 2000); Robert Heslop (1907 - 1988); Emre Hüner (1977); [Dusan Mandic*1954, Miran Mohar*1958, Andrej Savski*1961, Roman Uranjek*1961, Borut Vogelnik*1959] IRWIN (1983); [Joris Ivens *1898-1989 & Henri Storck 1907-1999] Ivens & Storck; Jota Izquierdo (1972); Maryam Jafri (1972); Magdalena Jitrik (1966); Kevin Kaliski; [Mikhail Karikis *1975 & Uriel Orlow *1973] Karikis & Orlow; Willy Kessels (1898 - 1974); Oliver Kilbourn (1904 - 1993); [Nicolas Kozakis *1967 & Raoul Vaneigem *1934] Kozakis & Vaneigem; Erik van Lieshout (1968); Richard Long (1945); Maximilien Luce (1858 - 1941); Manuel Luque (1854 - 1918); Oswaldo Maciá (1960); John Martin (1789 - 1854); Frans Masereel (1889 - 1972); Michael Matthys (1972); Donald McCullin (1935); Tom McGuinness (1926 - 2006); Don McPhee (1945 - 2007); Constantin Émile Meunier (1831 - 1905); Marge Monko (1976); Henry Moore (1898 - 1986); Arthur Munby (1828 - 1910); Haifeng NI (1964); Georg Wilhelm Pabst (1885 - 1967); Keith Pattison; Henry Perlee Parker (1795 - 1873); Pierre Paulus de Châtelet (1881 - 1959); [Jebesh Bagchi *1965, Monica Narula *1969, Shuddhabrata Sengupta *1968] Raqs Media Collective (1992); William M. Rittase (1894 - 1968); William Heath Robinson (1872 - 1944); Bea Schlingelhoff (1971); Lina Selander (1973); Kuai Shen (1978); Robert Smithson (1938 - 1973); Praneet Soi (1971); Joseph Stella (1877 - 1946); Graham Sutherland (1903 - 1980); Denis Thorpe (1932); Ante Timmermans (1976); Yan Tomaszewski (1984); Jan Toorop (1858 - 1928); Ana Torfs (1963); Maarten Vanden Eynde (1977); José Antonio Vega Macotela (1980); Bernar Venet (1941); Georges Vercheval (1934); [Katleen Vermeir *1973 & Ronny Heiremans *1962] Vermeir & Heiremans; Paolo Woods (1970); Aglaia Konrad (1960); Igor Grubić (1969);
Cuauhtémoc Medina; Dawn Ades; Katerina Gregos;
Fundación Banco Santander
G
Feb 2010 - Apr 2010
Madrid
(2)
+0
Steffen, Kartin (Curator)
+0
Walser, Käthe (Curator)
+0
N/A
Fundación Banco Santander
, Spain
Madrid ,
Spain
Carlos Amorales (1970); Belkis Ayón (1967); [Alexandre Arrechea *1970, Marco Antonio Castillo *1971, Dagoberto Rodriguez *1969] Los Carpinteros; José Damasceno (1968); Gonzalo Díaz (1947); Léandro Erlich (1973); León Ferrari (1920 - 2013); Rafael Lozano-Hemmer (1967); Jorge Macchi (1963); Oswaldo Maciá (1960); Marco Maggi (1957); Cildo Meireles (1948); Marta Minujín (1943); Vik Muñiz (1961); Óscar Muñoz (1951); Julio Le Parc (1928); Liliana Porter (1941); José Alejandro Restrepo (1959); Miguel Ángel Rojas (1946); Betsabée Romero (1963); Doris Salcedo (1958); Humberto Vélez (1965);
Kartin Steffen; Käthe Walser;
Performa 2009
G
Nov 2009 - Nov 2009
New York
(1)
+0
N/A
Performa 2009
New York ,
Spain
Agnieszka Kurant (1978); Adam Pendleton (1980); Ahmet Öğüt (1981); Aïda Ruilova (1974); Aldo Tambellini (1930); Alex Waterman; Alexandre Singh (1980); Alicia Framis (1967); Amy Granat (1976); Anat Pick; Anna Halprin (1920 - 2021); Anne Collod; Aurélien Froment (1976); Arto Lindsay (1953); Ben Coonley; Ben Vautier (1935); Benedict Drew (1977); Blixa Bargeld (1959); Bradley Eros; Brendan Fowler (1978); [Alexander Fleming, Emily Bellingham] Broadside; Brody Condon (1974); Bruce Nauman (1941); Bruno Jasienski; Candice Breitz (1972); Carlo Zanni (1975); Charles Bernstein; Christian Tomaszewski (1971); Joanna Malinowska (1972); Christoph Draeger (1965); [Jenifer Kaminsky, Lizwe Mogel, Stephanie Rothenberg] City of Tomorrows; Cyprien Gaillard (1980); Davide Balula (1978); Danielle Freakley; Darius Mikšys (1969); Deborah Hay (1941); Darren Bader (1978); [David Reinfurt *1973 & Stuart Bailey *1971] Dexter Sinister; Diango Hernández (1970); Didier Fiuza Faustino (1968); Dominique Gonzalez-Foerster (1965); Ari Benjamin-Meyers (1972); Einat Amir; Elliott Sharp; Emily Coates; Emily Mast; Emily Sundblad (1977); Emma Hart (1974); Eva & Franco Mattes (1976); Falke Pisano (1978); Felicia Ballos; Fia Backström (1970); [Casey Spooner *1970, Warren Fischer *1968] Fischerspooner; Fred Frith; [Matthew Silver & Shoval Zohar] The Future; Gabriël Lester (1972); Gavin Russom (1974); [Neil Andrew Megson] Genesis BREYER P-ORRIDGE (1950 - 2020); George Kuchar (1942 - 2011); Glenn Kaino (1972); Guido van der Werve (1977); Guillaume Désanges; Guy Ben-Ner (1969); Guy Benfield; Guy Richards Smit (1970); Ian Monk; Haley Mellin; James Hoff; Jeff Crouse; Aaron Meyers; Jen DeNike (1971); Jennifer Walshe (1974); Jimmy Raskin; Joan Jonas (1936); John La Barbara; Joan Juliet Buck; John Malpede; John Butcher; John Cage (1912 - 1992); John Duncan; John Yau (1950); John Zorn; Jonas Mekas (1922); Joseph Grigely (1956); Justin Bond; Kabir Carter; Kalup Linzy (1977); Katia Bassanini (1969); Katie Paterson (1981); Lisa Kirk (1967); Keren Cytter (1977); Lilibeth Cuenca Rasmussen (1970); Loris Gréaud (1979); Luciano Chessa; Arahmajani (1961); Lucie Fontaine (1982); Lucy Raven (1977); Luis Recoder (1971); Luisa Gui; Charles Chemin; Carlos Soto; Christian Wassmann; Lynn Hershman Leeson (1941); Lynne Margulies; Mai Ueda (1978); Marcella Vanzo; Marcello Maloberti (1966); Maria Hassabi (1973); Marianne Vitale (1973); Marije Vogelzang; Marina Rosenfeld (1968); Margaret Lee; Mark Dion (1961); Markus Miessen (1978); Martha Colburn (1971); Marysia Lewandowska (1955); Neil Cummings (1958); Mathieu Laurette (1970); Max Neuhaus (1939); Meg Stuart; Michaël Aerts (1979); Michel Auder (1945); Mike Kelley (1954 - 2012); Mike Patton; Mindy Vale; Danny McDonald; Michael Smith (1951); Aki Sasamoto (1980); Nick Hallett; [Oliver Payne *1977 & Nick Relph *1979] Payne & Relph (1999); Nikhil Chopra (1974); Nils Bech; Olaf Breuning (1970); Oliver Herring (1964); Omer Fast (1972); Oswaldo Maciá (1960); Paul Elliman; Paul Etienne Lincoln (1959); Pauline Oliveros (1932 - 2016); Patrick Cleandenim; Patrick Meagher (1974); Pierre Bismuth (1963); Rabih Mroué (1967); Ragnar Kjartansson (1976); Rainer Ganahl (1961); Rashid Johnson (1977); Rita Ackermann (1968); Robert Lazzarini (1965); Robert Wilson (1941); Ruth Sacks; Ryan McNamara; Ryan Sawyer; Sandra Gibson; Santiago Sierra (1966); Saya Woolfalk (1979); Scott Keightley; Tom O'Neill; Serge Becker (1961); Shana Lutker (1978); Shana Moulton (1976); Shannon Plumb; Shelley Hirsch; Stuart Sherman (1945 - 2001); Sung Hwan Kim (1975); Sylvie Fleury (1961); Tacita Dean (1965); Tamar Ettun (1982); Tan Lin (1957); Tanja Ostojić (1972); Terence Koh (1980); Tony Clifton; Tony Conrad (1940 - 2016); Thurston Moore (1958); Tracey Emin (1963); Trisha Baga (1985); Vadim Vosters; Mariana Castillo Deball (1975); Irene Kopelman (1971); Wangechi Mutu (1972); Imani Uzuri; William Kentridge (1955); Yvonne Rainer (1934); Gloria Maximo; Yeondoo JUNG (1969); Ylva Ogland (1974); Martí Guixé; Lina Viste Grønli; Bernd Krauß (1970); [Justin Rancourt *1982 & Chuck Yatsuk *1984] Rancourt / Yatsuk;
Tabakalera
G
Jul 2008 - Oct 2008
Donostia-San Sebastián
(2)
+0
Montero, Clara (Curator)
+0
N/A
Tabakalera
, Spain
Donostia-San Sebastián ,
Spain
Juan Carlos Alóm (1964); Fernando Arias (1963); Tania Bruguera (1968); Luís Camnitzer (1937); Iván Capote (1973); José Damasceno (1968); Antônio Dias (1944 - 2018); Gonzalo Díaz (1947); Juan Manuel Echavarría (1947); Regina José Galindo (1974); Alfredo Jaar (1956); Julio Le Parc (1928); Rafael Lozano-Hemmer (1967); Oswaldo Maciá (1960); Cildo Meireles (1948); Priscilla Monge (1968); Óscar Muñoz (1951); Ernesto Neto (1964); Miguel Ángel Ríos (1943); Chemi Rosado-Seijo (1973); Lázaro Saavedra González (1964); Valeska Soares (1957); [Antonio Eligio Fernández] Tonel (1958); Javier Téllez (1969);
Clara Montero;
Musée d'art de Joliette - MAJ
S
May 2008 - Aug 2008
Joliette
(57)
+0
Verna, Gaëtane (Curator)
+0
N/A
Musée d'art de Joliette - MAJ
, Canada
Joliette ,
Canada
Oswaldo Maciá (1960);
Gaëtane Verna;
Museum of Contemporary Art Australia - MCA
G
Jun 2007 - Sep 2007
Sydney
(7)
+0
López, Sebastián (Curator)
+0
N/A
Museum of Contemporary Art Australia - MCA
, Australia
Sydney ,
Australia
Tania Bruguera (1968); Waltércio (jr.) Caldas (1946); María Fernanda Cardoso (1963); Nicola Costantino (1964); Gonzalo Díaz (1947); Juan Manuel Echavarría (1947); Darío Escobar (1971); León Ferrari (1920 - 2013); Alfredo Jaar (1956); Guillermo Kuitca (1961); [Alexandre Arrechea *1970, Marco Antonio Castillo *1971, Dagoberto Rodriguez *1969] Los Carpinteros; Oswaldo Maciá (1960); Fabián Marcaccio (1963); Priscilla Monge (1968); Vik Muñiz (1961); Óscar Muñoz (1951); Ernesto Neto (1964); Nadín Ospina (1960); Marta María Pérez-Bravo (1959); Manuel Piña (1958); Liliana Porter (1941); Wilfredo Prieto (1978); Rosângela Rennó (1962); José Alejandro Restrepo (1959); Betsabée Romero (1963); Lázaro Saavedra González (1964); Doris Salcedo (1958); Maruch Sántiz Gómez (1975); Martín Sastre (1976); Santiago Sierra (1966);
Sebastián López;