Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
LAXART
S
Jul 2017 - Sep 2017
Hollywood
(4)
+0
Zarouhie Abdalian - 'Work'
LAXART
, United States
Hollywood ,
United States
Zarouhie Abdalian (1982);
8. Berlin Biennale
S
May 2014 - Aug 2014
Berlin
(1)
+0
Gaitán, Juan A. (Curator)
+0
N/A
8. Berlin Biennale
Berlin ,
United States
Zarouhie Abdalian (1982); Bani Abidi (1971); Mathieu Kleyebe Abonnenc (1977); Saâdane Afif (1970); David Chalmers Alesworth; Maria Thereza Alves (1961); Carlos Amorales (1970); Andreas Angelidakis; Leonor Antunes (1972); Julieta Aranda (1975); Tarek Atoui (1980); Nairy Baghramian (1971); Bianca Baldi (1985); Patrick Alan Banfield; Alberto Baraya; Rosa Barba (1972); Gordon Bennett (1955 - 2014); Monica Bonvicini (1965); Angela Bulloch (1966); Zachary Cahill; Mariana Castillo Deball (1975); Carolina Caycedo; Tacita Dean (1965); Jimmie Durham (1940 - 2021); Michaela Eichwald (1967); Mario García Torres (1975); Beatriz González (1938); Agatha Gothe-Snape; Shilpa Gupta (1976); Cynthia Gutiérrez (1978); Ganesh Haloi; Carsten Höller (1961); Iman Issa (1979); Irene Kopelman (1971); Matts Leiderstam (1956); Xiaofei LI; Glenn Ligon (1960); Goshka Macuga (1967); Santu Mofokeng (1956 - 2020); Shahryar Nashat (1975); Olaf Nicolai (1962); Otobong Edet Nkanga (1974); Christodoulos Panayiotou (1978); Judy Radul (1962); Jimmy Robert (1975); Anri Sala (1974); Slavs and Tatars (2006); Michael Stevenson (1964); Mariam Suhail (1979); Vivan Sundaram (1943 - 2023); Gaganendranath Tagore; Wolfgang Tillmans (1968); [Antonio Eligio Fernández] Tonel (1958); [Danh Vō & Xiu Xiu] Vō & Xiu; Kemang Wa Lehulere (1984); David Zink Yi (1973); Carla Zaccagnini (1973);
Juan A. Gaitán;
MATRIX - BAM/PFA
S
Aug 2013 - Sep 2013
Berkeley
(275)
+0
DiQuinzio, Apsara (Curator)
+0
Zarouhie Abdalian - 'MATRIX 249'
MATRIX - BAM/PFA
, United States
Berkeley ,
United States
Zarouhie Abdalian (1982);
Apsara DiQuinzio;
Museum of Contemporary Art Detroit
G
Feb 2013 - Mar 2013
Detroit
(16)
+0
N/A
Museum of Contemporary Art Detroit
, United States
Detroit ,
United States
Zarouhie Abdalian (1982); Pablo Accinelli; Meriç Algün Ringborg (1983); [Jennifer Allora *1974, Guillermo Calzadilla *1971] Allora & Calzadilla (1995); Jonathas de Andrade (1982); Kathryn Andrews (1973); Nazgol Ansarinia (1979); Nicolás Bacal; Christopher Badger; Alessandro Balteo-Yazbeck; Yto Barrada (1971); Taysir Batniji (1966); Nina Beier (1975); Walead Beshty (1976); Cezary Bodzianowski (1968); Matthew Buckingham (1963); Johanna Calle (1965); Arabella Campbell; Juan Capistran; Mariana Castillo Deball (1975); Etienne Chambaud (1980); Marcelo Cidade; [Fulvia Carnevale, James Thornhill] Claire Fontaine (2004); Nicolás Consuegra; Abraham Cruzvillegas (1968); Alexandre da Cunha (1969); Maria Eichhorn (1962); [Michael Elmgreen *1961, Ingar Dragset *1969] Elmgreen & Dragset; Cevdet Erek (1974); Annika Eriksson (1956); Lara Favaretto (1973); Aurélien Froment (1976); Simon Fujiwara (1982); Meschac Gaba (1961); Dani Gal (1975); Ryan Gander (1976); Mario García Torres (1975); [João Maria Gusmão *1979 & Pedro Paiva *1977] Gusmão & Paiva; Alexander Gutke (1971); Jeppe Hein (1974); Emily Jacir (1970); Maryam Jafri (1972); Alicja Kwade (1979); Luisa Lambri (1969); Adriana Lara (1978); Tim Lee (1975); Mateo López (1978); Marie Lund (1976); Kris Martin (1972); Vincent Meessen (1971); Simon Dybbroe Møller (1976); Jonathan Monk (1969); Shahryar Nashat (1975); Roman Ondák (1966); Fernando Ortega (1971); Christodoulos Panayiotou (1978); Nicolás Paris (1977); Pratchaya Phinthong (1974); Amalia Pica (1978); Kirsten Pieroth (1970); Wilfredo Prieto (1978); Pablo Rasgado (1984); Nicolás Robbio (1975); Will Rogan (1975); Pamela Rosenkranz (1979); Fabrice Samyn (1981); Kim Schoenstadt (1973); Sean Snyder (1972); Mark Soo (1977); Matteo Tannatt (1979); Ron Terada (1969); Hank Willis Thomas (1976); Jan Timme (1971); Clarissa Tossin; Guido van der Werve (1977); Natasha Wheat; Akram Zaatari (1966);
CCA Wattis Institute for Contemporary Arts
G
Sep 2012 - Dec 2012
San Francisco
(12)
+0
Hoffmann, Jens (Curator)
+0
N/A
CCA Wattis Institute for Contemporary Arts
, United States
San Francisco ,
United States
Zarouhie Abdalian (1982); Pablo Accinelli; Meriç Algün Ringborg (1983); [Jennifer Allora *1974, Guillermo Calzadilla *1971] Allora & Calzadilla (1995); Jonathas de Andrade (1982); Kathryn Andrews (1973); Nazgol Ansarinia (1979); Nicolás Bacal; Christopher Badger; Alessandro Balteo-Yazbeck; Yto Barrada (1971); Taysir Batniji (1966); James Beckett (1977); Nina Beier (1975); Erick Beltrán (1974); Walead Beshty (1976); Cezary Bodzianowski (1968); Matthew Buckingham (1963); Johanna Calle (1965); Arabella Campbell; Juan Capistran; Mariana Castillo Deball (1975); Etienne Chambaud (1980); Marcelo Cidade; [Fulvia Carnevale, James Thornhill] Claire Fontaine (2004); Nicolás Consuegra; Abraham Cruzvillegas (1968); Alexandre da Cunha (1969); Maria Eichhorn (1962); [Michael Elmgreen *1961, Ingar Dragset *1969] Elmgreen & Dragset; Cevdet Erek (1974); Annika Eriksson (1956); Lara Favaretto (1973); Aurélien Froment (1976); Simon Fujiwara (1982); Meschac Gaba (1961); Dani Gal (1975); Ryan Gander (1976); Mario García Torres (1975); [João Maria Gusmão *1979 & Pedro Paiva *1977] Gusmão & Paiva; Alexander Gutke (1971); Jeppe Hein (1974); Emily Jacir (1970); Maryam Jafri (1972); Alicja Kwade (1979); Luisa Lambri (1969); Adriana Lara (1978); Tim Lee (1975); Mateo López (1978); Renata Lucas (1971); Marie Lund (1976); Kris Martin (1972); Vincent Meessen (1971); Simon Dybbroe Møller (1976); Jonathan Monk (1969); Shahryar Nashat (1975); Roman Ondák (1966); Fernando Ortega (1971); Christodoulos Panayiotou (1978); Nicolás Paris (1977); Pratchaya Phinthong (1974); Amalia Pica (1978); Kirsten Pieroth (1970); Wilfredo Prieto (1978); Pablo Rasgado (1984); Nicolás Robbio (1975); Will Rogan (1975); Pamela Rosenkranz (1979); Fabrice Samyn (1981); Kim Schoenstadt (1973); Tino Sehgal (1976); Sean Snyder (1972); Mark Soo (1977); Matteo Tannatt (1979); Ron Terada (1969); Hank Willis Thomas (1976); Jan Timme (1971); Clarissa Tossin; Guido van der Werve (1977); Natasha Wheat; Akram Zaatari (1966);
Jens Hoffmann;
Institut d'Art Contemporain - IAC
G
Sep 2011 - Nov 2011
Villeurbanne
(156)
+0
Ergino, Nathalie (Curator)
+0
Raspail, Thierry (Curator)
+0
Robert, Yves (Curator)
+0
N/A
Institut d'Art Contemporain - IAC
, France
Villeurbanne ,
France
Zarouhie Abdalian (1982); Fouad Bouchoucha; Viriya Chotpanyavisut; Julia Cottin; François Daillant; Rohini Devasher (1978); Newell Harry (1972); Mamadou Konaté (1959); Thomas Léon; Camille Llobet (1982); Sandra Lorenzi; Soichiro Murata; Émilie Peythieu; Richard Proffitt; Matheus Rocha Pitta; Sasa[44]; Anne-lise Seusse; Sophie T. Lvoff (1986); Antony Ward; Anya Zholud;
Nathalie Ergino; Thierry Raspail; Yves Robert;