Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Museu de Arte Contemporânea - MAC USP
G
Apr 2015 - Nov 2015
São Paulo
(3)
+0
5ª Prêmio Marcantônio Vilaça CNI Sesi Senai - 'Artistas Participantes'
Museu de Arte Contemporânea - MAC USP
, Brazil
São Paulo ,
Brazil
Alvaro Seixas; Barbara Wagner (1969); Berna Reale (1965); Beto Shwafaty; Cinthia Marcelle (1974); Cristiano Lenhardt; Daniel Acosta; Floriano Romano; Gê Orthof; Grupo EmpreZa; Jorge Menna Barreto; Lais Myrrha; Lia Chaia; Lourival Cuquinha; Mabe Bethonico; Marcelo Moscheta (1976); Marco Paulo Rolla (1967); Milton Marques (1971); Nicolás Robbio (1975); Nydia Negromonte; Otavio Schipper (1979); OPAVIVARÁ!; Paulo Nazareth (1977); Raquel Stolf; Reginaldo Pereira; Rodrigo Braga (1976); Thiago Martins de Melo (1981); Vitor Cesar; Virginia de Medeiros; Waléria Américo;
Astrup Fearnley Museum of Modern Art
G
Oct 2013 - Feb 2014
Oslo
(66)
+0
Kvaran, Gunnar B. (Curator)
+0
Obrist, Hans Ulrich (Curator)
+0
Raspail, Thierry (Curator)
+0
Imagine Brazil
Astrup Fearnley Museum of Modern Art
, Norway
Oslo ,
Norway
Jonathas de Andrade (1982); Arrigo Barnabé; Sofia Borges (1984); Rodrigo Cass; Adriano Costa (1975); Deyson Gilbert; Fernanda Gomes (1960); Marcellvs L. (1980); Milton Machado (1947); Montez Magno; Cinthia Marcelle (1974); Maria [Maria de Lourdes Alves Martins] Martins (1894 - 1973); Thiago Martins de Melo (1981); Rodrigo Matheus; Cildo Meireles (1948); Pedro Moraleida; Paulo Nazareth (1977); Rivane Neuenschwander (1967); Paulo Nimer Pjota (1988); Sara Ramo (1975); Mayana Redin; Gustavo Speridião (1978); [Antonio José de Barros Carvalho e Mello Mourão] Tunga (1952 - 2016); Adriana Varejão (1964); Caetano Veloso; Carlos Zilio (1944); Jacobo Borges (1931);
Gunnar B. Kvaran; Hans Ulrich Obrist; Thierry Raspail;
12e Biennale de Lyon
S
Sep 2013 - Jan 2014
Lyon
(1)
+0
Kvaran, Gunnar B. (Curator)
+0
N/A
12e Biennale de Lyon
, France
Lyon ,
France
Jonathas de Andrade (1982); Ed Atkins (1982); Trisha Baga (1985); Matthew Barney (1967); Neïl Beloufa (1985); Gerry Bibby (1977); Juliette Bonneviot (1983); Dineo Seshee Bopape (1981); Bruce High Quality Foundation (2004); Antoine Catala (1975); Xavier Cha (1980); Paul Chan (1973); Ian Cheng (1984); Dan Colen (1979); Petra Cortright (1986); Jason Dodge (1969); Aleksandra Domanović (1981); David Douard (1983); Mette Edvardsen (1970); [Gudmundur Gudmundsson] ERRÓ (1932); Roe Ethridge (1969); Ed Fornieles (1983); Gabríela Friðriksdóttir (1971); Robert Gober (1954); Karl Haendel (1976); Rana Hamadeh (1983); [Louise Hervé *1981 & Chloé Maillet *1981] Hervé & Maillet; Fabrice Hybert (1961); Glenn Kaino (1972); John Kelsey (1964); Jeff Koons (1955); Donna Kukama (1981); [Margaret Lee *1980 & Michele Abeles *1977] Lee & Abeles; Patricia Lennox-Boyd (1980); Laida Lertxundi (1981); Ann Lislegaard (1964); [Alice Lescanne *1987 & Sonia Derzypolski *1984] Lescanne & Derzypolski; Nate Lowman (1979); Václav Magid (1979); Helen Marten (1985); Thiago Martins de Melo (1981); Bjarne Melgaard (1967); Takao Minami (1976); Meleko Mokgosi (1981); Paulo Nazareth (1977); Paulo Nimer Pjota (1988); Yōko Ono (1933); Laure Prouvost (1978); Aude Pariset (1983); Lili Reynaud-Dewar (1975); James Richards (1983); Tabor Robak (1986); Alain Robbe-Grillet (1922 - 2008); Matthew Ronay (1976); Tom Sachs (1966); Georgia Sagri (1979); Hiraki SAWA (1977); Mary Sibande (1982); Alexandre Singh (1980); Sumakshi Singh (1980); Gustavo Speridião (1978); Tavares Strachan (1979); Nobuaki Takekawa (1977); [Ryan Trecartin *1981 & Lizzie Fitch *1981] Trecartin & Fitch; Peter Wächtler (1979); Hannah Weinberger (1988); Wong Ming (1971); Helga Wretman (1985); FuDong YANG (1971); Zhen Zhong YANG (1968); Anicka Yi (1971); Ding Zhang (1980); [Xu Zhen *1977] MadeIn Company (2009);
Gunnar B. Kvaran;