Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
FOTOHOF
S
Jul 2014 - Sep 2014
Salzburg
(70)
+0
N/A
FOTOHOF
G
Jul 2013 - Sep 2013
Salzburg
(70)
+0
Blüml-Kaindl, Brigitte (Curator)
+0
Iglar, Rainer (Curator)
+0
Kaindl, Kurt (Curator)
+0
Mauracher, Michael (Curator)
+0
N/A
Matthias Aschauer (1984); Michael Aschauer; Anna Barfuss (1980); Franz Bergmüller; Miklos Boros; Heinz Cibulka (1943); Inge Dick (1941); Peter Dressler (1942); Andreas Duscha; VALIE EXPORT (1940); Sissi Farassat (1969); Gertrud Fischbacher; Thomas Freiler (1962); Bernhard Fuchs (1971); Philippe Gerlach (1982); [Günther Holler-Schuster, Ronald Walter, Armin Ranner, Marint Behr] G.R.A.M. (1987); Robert Gruber; Maria Hahnenkamp (1959); Heidi Harsieber; Ilse Haider (1965); Caroline Heider (1978); Matthias Herrmann (1963); [Tamara Horáková *1947 & Ewald Maurer *1947] Horáková & Maurer (1985); Michael Huey; Werner Kaligofsky (1957); Angelika Kampfer; Leo Kandl (1944); Herwig Kempinger (1957); Mathias Kessler (1968); Paul Kranzler (1979); Markus Krottendorfer (1976); [Doris Krüger & Walter Pardeller] Krüger+Pardeller (2005); Friedl Kubelka [Friedl vom Gröller] (1946); Hans Kupelwieser (1948); Tatiana Lecomte (1971); Paul Albert Leitner (1957); Ulrike Lienbacher (1963); Anja Manfredi (1978); Christopher Mavric; Marko Mestrovic; Michaela Moscouw; Annelies Oberdanner (1961); Markus Oberndorfer (1980); Michael Part; Klaus Pichler; Hans Pollhammer; Lois Renner (1961); Judith Rohrmoser; Isa Rosenberger (1969); Gabriele Rothemann (1960); Gregor Sailer (1980); Nikolaus Schletterer; Elisabeth Schmirl; Günther Selichar (1960); Margherita Spiluttini; Günter Stöger; Ingeborg Strobl; Rudi Strobl; Katharina Struber; Wolfgang Thaler; Otmar Thormann (1944); Timotheus Tomicek; Martin Vesely; Christian Wachter (1949); Manfred Willmann (1952); Anita Witek; Andrea Witzmann; Elisabeth Wörndl (1960); Michael Ziegler (1960); Aglaia Konrad (1960);
Brigitte Blüml-Kaindl; Rainer Iglar; Kurt Kaindl; Michael Mauracher;
Sainsbury Centre for Visual Arts - SCVA
S
Oct 2012 - Nov 2012
Norwich
(54)
+0
Pugh, Adam (Curator)
+0
N/A
Sainsbury Centre for Visual Arts - SCVA
Norwich ,
Aglaia Konrad (1960);
Adam Pugh;
Manifesta 9
S
Jun 2012 - Sep 2012
Genk
(1)
+0
Medina, Cuauhtémoc (Curator)
+0
Ades, Dawn (Curator)
+0
Gregos, Katerina (Curator)
+0
Manifesta 9
Manifesta 9
, Belgium
Genk ,
Belgium
Grigori Alexandrov (1903 - 1983); Lara Almárcegui (1972); [Leonid Almalrik 1905-1997, Dmitri Babichenko 1901-1991 & Vladimir Polkovnikov *1906-1982] Almalrik & Babichenko & Polkovnikov; Carlos Amorales (1970); Roger Anthoine (1925); The Ashington Group (1934 - 1984); Bernd (1931-2007) & Hilla (1934-2015) Becher; Beehive Collective (2000); Oliver Bevierre (1869 - 1950); Rossella Biscotti (1978); George Bissill (1896 - 1973); Christian Boltanski (1944 - 2021); [Irma Boom *1960 & Johan Pijnappel *1958] Boom & Pijnappel; Bill Brandt (1904 - 1983); Marcel Broodthaers (1924 - 1976); Janet Buckle (1945); Zdeněk Burian (1905 - 1981); Edward Burtynsky (1955); Ben Cain (1975); Duncan Campbell (1972); Alberto de Almeida Cavalcanti (1897 - 1982); [Fulvia Carnevale, James Thornhill] Claire Fontaine (2004); Émile Claus (1849 - 1924); Rev. Francis William Cobb (1875 - 1950); Norman Cornish (1919); Nemanja Cvijanovic (1972); Golbert Daykin (1886 - 1939); Jeremy Deller (1966); Charles Henry Demuth (1883 - 1935); Manuel Durán (1930); Max Ernst (1891 - 1976); Tomaž Furlan (1978); Kendell Geers (1968); [Simon Goldin *1981, Jakob Senneby *1971] Goldin+Senneby; Rocco Granata (1938); Eva Gronbach (1971); Jan Habex (1887 - 1954); Thomas Harrison Hair (1810 - 1875); David Hammons (1943); Tony Harrison (1937); Nicoline van Harskamp (1975); Josef Herman (1911 - 2000); Robert Heslop (1907 - 1988); Emre Hüner (1977); [Dusan Mandic*1954, Miran Mohar*1958, Andrej Savski*1961, Roman Uranjek*1961, Borut Vogelnik*1959] IRWIN (1983); [Joris Ivens *1898-1989 & Henri Storck 1907-1999] Ivens & Storck; Jota Izquierdo (1972); Maryam Jafri (1972); Magdalena Jitrik (1966); Kevin Kaliski; [Mikhail Karikis *1975 & Uriel Orlow *1973] Karikis & Orlow; Willy Kessels (1898 - 1974); Oliver Kilbourn (1904 - 1993); [Nicolas Kozakis *1967 & Raoul Vaneigem *1934] Kozakis & Vaneigem; Erik van Lieshout (1968); Richard Long (1945); Maximilien Luce (1858 - 1941); Manuel Luque (1854 - 1918); Oswaldo Maciá (1960); John Martin (1789 - 1854); Frans Masereel (1889 - 1972); Michael Matthys (1972); Donald McCullin (1935); Tom McGuinness (1926 - 2006); Don McPhee (1945 - 2007); Constantin Émile Meunier (1831 - 1905); Marge Monko (1976); Henry Moore (1898 - 1986); Arthur Munby (1828 - 1910); Haifeng NI (1964); Georg Wilhelm Pabst (1885 - 1967); Keith Pattison; Henry Perlee Parker (1795 - 1873); Pierre Paulus de Châtelet (1881 - 1959); [Jebesh Bagchi *1965, Monica Narula *1969, Shuddhabrata Sengupta *1968] Raqs Media Collective (1992); William M. Rittase (1894 - 1968); William Heath Robinson (1872 - 1944); Bea Schlingelhoff (1971); Lina Selander (1973); Kuai Shen (1978); Robert Smithson (1938 - 1973); Praneet Soi (1971); Joseph Stella (1877 - 1946); Graham Sutherland (1903 - 1980); Denis Thorpe (1932); Ante Timmermans (1976); Yan Tomaszewski (1984); Jan Toorop (1858 - 1928); Ana Torfs (1963); Maarten Vanden Eynde (1977); José Antonio Vega Macotela (1980); Bernar Venet (1941); Georges Vercheval (1934); [Katleen Vermeir *1973 & Ronny Heiremans *1962] Vermeir & Heiremans; Paolo Woods (1970); Aglaia Konrad (1960); Igor Grubić (1969);
Cuauhtémoc Medina; Dawn Ades; Katerina Gregos;
Württembergischer Kunstverein - WKV
G
Apr 2010 - Aug 2010
Stuttgart
(153)
+0
N/A
Württembergischer Kunstverein - WKV
, Germany
Stuttgart ,
Germany
[Karin Kasböck, Christoph Leitner] bankleer; Bernd Behr (1976); Frederico Câmara; Matilde Cassani; Lukas Einsele (1963); Edgar Endress (1970); Björn Franke (1975); Pia Fuchs; Mariam Ghani (1978); Matthew Gottschalk; Prince Tshime Kalumbwa; [Dagmar Keller *1972 & Martin Wittwer *1969] Keller & Wittwer; Josif Király (1957); Anna Konik (1974); Aglaia Konrad (1960); [Andree Korpys *1963 / Markus Löffler *1966] Korpys / Löffler; Elke Marhöfer; Christine Meisner; Oliver Menanteau; Monika Oechsler; Danilo Prnjat; [Stefan Micheel *1955 - Hans Winkler *1955] p.t.t.red; Dubravka Sekulić (1980); Helene Sommer; Jan-Peter E. R. Sonntag (1965); Krassimir Terziev; Lan Tuazon; Nomeda & Gediminas [*1968 & *1966] Urbonas; Artur Żmijewski (1966); Elena Kovylina (1971); Amie Siegel (1974); Patricia Esquivias (1979); Damir Očko;
Museum für Gegenwartskunst Siegen
G
May 2009 - Sep 2009
Siegen
(47)
+0
N/A
Museum für Gegenwartskunst Siegen
Siegen ,
Germany
Armin Linke (1966); Aglaia Konrad (1960);
KUNSTHALLE ERFURT
G
Aug 2002 - Sep 2002
Erfurt
(154)
+1
N/A
KUNSTHALLE ERFURT
Erfurt ,
Germany
Siegrun Appelt (1965); Rodney Graham (1949); Rita Kanne (1963); Daniel Hunziker (1960); Aglaia Konrad (1960); Karsten Konrad (1962); Hendrik Krawen (1963); Pia Rönicke (1974); Hein Spellmann (1962); Susa Templin (1965); Alexander Timtschenko (1965); Günter Wintgens (1951); Edwin Zwakman (1969);