Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Museum Folkwang
G
Oct 2005 - Jan 2006
Essen
(408)
+1
Eskildsen, Ute (Curator)
+0
Lechtreck, Hans-Jürgen (Curator)
+0
nützlich – süß – museal - 'Das fotografierte Tier'
Museum Folkwang
, Germany
Essen ,
Germany
Olympe Aguado (1827 - 1894); Ottomar Anschütz (1846 - 1907); Steve Bloom (1953); Adolphe Braun (1812 - 1877); Balthasar Burkhard (1944 - 2010); Marie-José Bürki (1961); Lewis Carroll (1832 - 1898); Chien-Chi Chang (1961); Louis Adolphe Humbert de Molard (1800 - 1874); [Jean de Bourbon] Comte de Montizón (1822 - 1887); Louis-Jean Delton (1807 - 1891); Thomas James Dixon (1857 - 1943); Arthur Radclyffe Dugmore (1870 - 1955); Thomas Cowperthwaite Eakins (1844 - 1916); William Eggleston (1939); Douglas English; Elliott Erwitt (1928); Walker Evans (1903 - 1975); Georg Fischer (1947); Joan Fontcuberta (1955); Robert Frank (1924 - 2019); Bruce Gilden (1946); Hein Gorny (1904 - 1967); Andreas Gursky (1955); Candida Höfer (1944); William Willoughby Hooper (1837 - 1912); André Kertész (1894 - 1985); Philipp Kester (1873 - 1958); Josef Koudelka (1938); Adolf Kull; Franz Lazi (1922 - 1998); Jochen Lempert (1958); John Dillwyn Llewelyn (1810 - 1882); Jo Longhurst (1962); Aleksandras Macijauskas (1938); Per Oddvar Maning (1943); Étienne-Jules Marey (1830 - 1904); Lisette Model (1901 - 1983); Eadweard James Muybridge (1830 - 1904); Michael Nichols (1952); [Casparus Bernardus] Cas Oorthuy's (1908 - 1975); Éric Poitevin (1961); Archille Léon Quinet (1831 - 1900); Albert Renger-Patzsch (1897 - 1966); Olivier Richon (1956); Humberto Rivas (1937); Henry Peach Robinson (1830 - 1901); Horatio Ross (1801 - 1886); Nadin Maria Rüfenacht (1980); Walter Schels (1936); Carl Georg Schillings (1865 - 1921); Julius Eduard Schindler; Friedrich Seidenstücker (1882 - 1966); Walter Schmitz (1946); Frederick Sommer (1905 - 1999); Anne Lise Stenseth (1959); Joel Sternfeld (1944); William Hall 'Bill' Strode (1937 - 2006); Juha Suonpää (1963); Henk Tas (1949); Waldemar Tietzenthaler (1869 - 1937); Adrien (Nadar Jeune) Tournachon (1825 - 1903); Rosemarie Trockel (1952); Hedda Walther (1894 - 1979); William Wegman (1943); Garry Winogrand (1928 - 1984); [Alfred Otto Wolfgang Schulze] Wols (1913 - 1951); [Camilla Koffler] Ylla (1911 - 1955); James Edward Abbe (1883 - 1973); Manuel Álvarez-Bravo (1902 - 2002); Claudia Angelmaier (1972); Ludwig Angerer (1827 - 1879); Jean Eugène Auguste Atget (1857 - 1927); José Azel (1953); George Barker (1844 - 1894); Sir Cecil Beaton (1904 - 1980); Albin Biblom (1875); Bill Brandt (1904 - 1983); Henri Cartier-Bresson (1908 - 2004); F.D. Conard; Otto Croy (1902 - 1977); [Louis Auguste 1814-1876, Auguste Roslaie 1826-1900] Frères Bisson (1840 - 1864); [Dora Philippine Kallmus] Madame d'Ora (1881 - 1963); John Dominis (1921); Pierre Dubreuil (1872 - 1944); J. Adéodat Dumont; Florian Ebner (1970); Georg Einbeck (1871 - 1951); Sabine Emmerich (1964); Lotte Errell [Rosenberg] (1903 - 1991); Richard [Richard Levy] Errell (1899 - 1992); Frank Eugene (Smith) (1865 - 1936); Constant Alexandre Famin (1827 - 1888); Paul Faulstich; Pere Formiguera (1952); [Beate Geissler *1970 - Oliver Sann *1968] Geissler & Sann; Arnold Genthe (1869 - 1942); Paul Géniaux (1873 - 1929); Karl Gerstner (1930 - 2017); Mario Giacomelli (1925 - 2000); Ludwig Grillich (1856 - 1926); Eugene S. M. Haines; Philippe Halsman (1906 - 1979); Elisabeth Hase (1905 - 1991); Hermann Held (1834 - 1891); [Yasuhiro Wakabayashi] Hiro (1930); Frederick H. Hollyer (1838 - 1933); Henry Irving (1838 - 1905); Steffen Junghans (1963); Aart Klein (1909 - 2001); Karen Knorr (1954); Wilmar Koenig (1952 - 2018); Jan Kornstaedt (1969); Heinrich Kühn (1866 - 1944); Jacques Henri Lartigue (1894 - 1986); Henri Le Lieure (1831 - 1914); Robert Lebeck (1929 - 2014); Edward Malindine (1906 - 1970); W. H. Martin (1863 - 1940); [Léopold Ernest Mayer 1817-1865 & Pierre Louis Pierson 1822-1913] Mayer & Pierson; Martin Munkácsi (1896 - 1963); Johan Nöhring; Hilmar Pabel (1910 - 2000); Martin Parr (1952); Irving Penn (1917 - 2009); Herbert George Ponting (1871 - 1935); Martin Richter (1974); Heinrich Riebesehl (1938 - 2010); Aleksander Mikhailovich Rodchenko (1891 - 1956); Jeffrey L. Rotman (1949); Pentti Sammallahti (1950); August Sander (1876 - 1964); Robin Schwartz (1957); Ferdinand Albert Schwartz (1836 - 1906); Eberhard Seeliger (1914 - 1982); Anatolij Skurichin (1900 - 1989); Wladimir Grüntal (1889 - 1966); David Steets (1973); Carl Ferdinand Stelzner (1805 - 1894); Varvara Fjodorowna Stepanova (1894 - 1958); Alexander Stöcker (1896 - 1962); Sasha [Aleksander Serge Steinsapir] Stone (1895 - 1940); Christer [Christer Christian] Strömholm (1918 - 2002); Peter Strong (1963); Strumper & Co; Isadora Tast (1973); Richard Tepe (1864 - 1952); Warren T. Thompson; Atelier Vivot; [Charles 1862-1941 & James] Walmsley Brothers (1894); Wolfgang Weber (1902 - 1985); Michael Wolf (1954 - 2019); Georgios & Constantinos Zangaki; Fritz Zielesch; A. von Zhilinsky;
Ute Eskildsen; Hans-Jürgen Lechtreck;
Museum für Gestaltung Basel
G
Jan 1931 - Feb 1931
Basel
(1)
+0
Die neue Fotografie
Museum für Gestaltung Basel
, Switzerland
Basel ,
Switzerland
Felicitas von Baczko; Peter [Dr.] Weller (1897); Robert Barré; Franz Ludwig Habbel; Ladislav Emil Berka (1907 - 1993); Henri Berssenbrugge (1873 - 1959); Aenne Sternefeld Biermann (1898 - 1933); Sina Blaul; Fritz Block (1889 - 1955); Renata Bracksieck (1900 - 1992); Bill Brandt (1904 - 1983); W. Albrecht; F. Brenninger; Marianne Busch; Rolf H. Carl; Paul Citroën (1896 - 1983); Erich Comeriner (1907 - 1978); Christof Croeber; Imogen Cunningham (1883 - 1976); Wanda von Debschitz-Kunowski (1870 - 1935); Walter Dexel (1890 - 1973); Erhard Dörner (1888 - 1930); Fred. Eberhard; Otto Ehrhardt (1869 - 1942); Hugo Erfurth (1874 - 1948); Walker Evans (1903 - 1975); Theodor Fanta; Andreas Feininger (1906 - 1999); Lore Feininger (1901 - 1991); Theodor Lux Feininger (1910 - 2011); Josef Fendt; Franz Fiedler (1885 - 1956); Hans Finsler (1891 - 1972); Hubertus Flöter (1910 - 1974); Max Burchartz (1887 - 1961); Sasha [Aleksander Serge Steinsapir] Stone (1895 - 1940); Emauel Gyger (1886 - 1951); Arnold Klopfenstein (1896 - 1961); Heinrich Freytag (1904 - 1989); Helmut Frieser; Elisabeth Fritze; Alexander Gergely; Siegfried Giedion (1888 - 1968); Roger Ginsburger; Hein Gorny (1904 - 1967); Josef Gramm (1878); Konstanty Gutschow (1902 - 1978); Milo Habich; Alexander Hackenschmied [Hammid] (1907 - 2004); Otto Hauck; Walter Heering; Hildegard Heise (1897 - 1979); Florence Henri (1893 - 1982); Gertrud Hesse; Th. Hoffmann; Ewald Hoinkis (1897 - 1960); Hanns Holdt (1887 - 1944); Ulrich Hösel; Carl Hubacher (1897); Grete Hubacher (1896); Martin Hürlimann (1897 - 1984); A. Jehle; Will Keiling; André Kertész (1894 - 1985); Edmund Kesting (1892 - 1970); Gerrit Kiljan (1891 - 1968); Fritz Kleinschmidt; R. Knauer; Ralph von Koenigswald (1902 - 1982); François Kollar (1904 - 1979); Irene Kraemer; Rudolf Kramer (1900 - 1949); Eduard Kratzenstein; Anneliese Kretschmer (1903 - 1987); Franz Kroher; Germaine Krull (1897 - 1985); Hermann Kühn; Ergy [Erzsi Landau] Landau (1896 - 1967); Hans Lauterbach; André Vigneau (1892 - 1968); Hans Leistikow (1892 - 1962); Albert Leon (1891); Helmar [Israel Schmuklerski] Lerski (1871 - 1956); Richard Litzkendorf; Rudolf Loher; Ferdinand Lührig; Envoide Maynard; Margo Mehnert; Fritz Skell (1885 - 1961); Karl Brückl; Willi Moegle (1897 - 1989); Lucia Móhóly (1894 - 1989); Jean Moral (1906 - 1999); Änne Mosbacher (1888 - 1954); Rudolf Müller-Schönhausen; Alice Lex-Nerlinger (1893 - 1975); Sonja Noskowiak; Ochs-Walde; Arthur Ohler (1883 - 1974); Irmingard Pässler; Robert Pontabry; Elfriede Reichelt (1883 - 1953); Lotte Reichmann (1910); Hedda Reidt (1896); Albert Renger-Patzsch (1897 - 1966); Paul Renner; Kurt Richter (1885 - 1960); Gerhard [Riebicke Presse-Photo] Riebicke (1878 - 1957); Willy Riethof (1905); Walter A. Peterhans (1897 - 1960); Walter Rockmann; Franz Roh (1890 - 1965); Friedrich Vordemberge-Gildewart (1899 - 1962); Paul Schuitema (1897 - 1973); Georg Trump (1896 - 1985); Walter Leistikow (1865 - 1908); Kurt Schwitters (1887 - 1948); John [Helmut Herzfeld] Heartfield (1891 - 1968); Johannes Molzahn (1892 - 1965); Lajos Kassák (1887 - 1967); César Domela (1900 - 1992); Werner Rohde (1906 - 1990); Max Rothkegel; Charlotte Rudolph (1896 - 1983); August Sander (1876 - 1964); Georg Schedele (1897 - 1957); Hermann Scheglmann; Kurt Schneyer; Ulrike Schreiber; Lothar Schröder; Alice Schuftan (1903); Gotthard Schuh (1897 - 1969); Hanna Seewald (1899 - 1992); Walter Seifert; Sheril; Gerty Simon; Heinz Socher; Robert Spreng; Albert Steiner (1877 - 1965); Otto Stöckle; Max Storz; Alex Strausser; H. von Stwolinski (1901); Josef Sudek (1896 - 1976); Karel Teige (1900 - 1951); Jan Tschichold (1902 - 1974); Paul Unger (1866); Paul Urban (1901 - 1937); Aenne Valentin; van der Piepen; Tilly Voigt; Edmund Wasow (1879 - 1944); Hans Weber; Georg Gidal; Nancy Gidal; S. [Weltrundschau-Neudatschin] Neudatschin [Neudin]; Elsbeth Wensthoff; Walter Hege (1893 - 1955); Edward Weston (1886 - 1958); Fritz Zielesch; Willy Otto Zielke (1902 - 1989); Rudolf Zimmermann; Lutz Heck; Else Schneider; Emmanuel Sougez (1889 - 1972); Walter Cyliax (1899 - 1945);
Verein Ausstellungspark München
G
Jun 1930 - Sep 1930
München
(1)
+0
Jurinek, Josef M. (Curator)
+0
Das Lichtbild
Verein Ausstellungspark München
, Germany
München ,
Germany
Willi Baumeister (1889 - 1955); Max Burchartz (1887 - 1961); Theodor Lux Feininger (1910 - 2011); Lore Feininger (1901 - 1991); John [Helmut Herzfeld] Heartfield (1891 - 1968); Albert Renger-Patzsch (1897 - 1966); Kurt Schwitters (1887 - 1948); Germaine Krull (1897 - 1985); Marianne Breslauer (1909 - 2001); Arnold Klopfenstein (1896 - 1961); Aenne Sternefeld Biermann (1898 - 1933); Arthur Schlegel (1896 - 1979); Kurt Grimm; Franz Fiedler (1885 - 1956); Martin Hürlimann (1897 - 1984); Rudolf Loher; Hans Finsler (1891 - 1972); Franz Ludwig Habbel; H. von Stwolinski (1901); Renata Bracksieck (1900 - 1992); Bill Brandt (1904 - 1983); Wanda von Debschitz-Kunowski (1870 - 1935); Andreas Feininger (1906 - 1999); Beate Frese; Heinrich Freytag (1904 - 1989); Alexander Gergely; Hein Gorny (1904 - 1967); Johann Graf (1876 - 1963); Josef Gramm (1878); Otto Hauck; Hildegard Heise (1897 - 1979); Gertrud Hesse; Will Keiling; Edmund Kesting (1892 - 1970); Fritz Kleinschmidt; Rudolf Kramer (1900 - 1949); Eugen Mittelmann; Willi Moegle (1897 - 1989); Lucia Móhóly (1894 - 1989); Änne Mosbacher (1888 - 1954); Alice Lex-Nerlinger (1893 - 1975); Arthur Ohler (1883 - 1974); Irmgard Pässler; Max Peiffer Watenphul (1896 - 1976); Paul Renner; Franz Roh (1890 - 1965); Werner Rohde (1906 - 1990); Georg Schedele (1897 - 1957); Hermann Scheglmann; Edmund Wasow (1879 - 1944); Erna Wolff; Robert Barré; Nora [Kelenföldi Telkes Nóra] Dumas (1890 - 1979); Roger Ginsburger; Florence Henri (1893 - 1982); Emmanuel Sougez (1889 - 1972); André Kertész (1894 - 1985); Ergy [Erzsi Landau] Landau (1896 - 1967); André Vigneau (1892 - 1968); Envoide Maynard; Jean Moral (1906 - 1999); Roger Parry (1905 - 1977); Robert Pontabry; Gretchen Powel; Imogen Cunningham (1883 - 1976); Walker Evans (1903 - 1975); Sheril; Edward Weston (1886 - 1958); Hermann Berte; Ladislav Emil Berka (1907 - 1993); Alexander Hackenschmied [Hammid] (1907 - 2004); Josef Sudek (1896 - 1976); Henri Berssenbrugge (1873 - 1959); Gerrit Kiljan (1891 - 1968); Siegfried Giedion (1888 - 1968); Grete Hubacher (1896); Kurt Richter (1885 - 1960); Albert Steiner (1877 - 1965); Grete Back (1878 - 1965); Hanns Holdt (1887 - 1944); Otto Koopmann; Hermann Kühn; Adolf Lazi (1884 - 1955); Richard Litzkendorf; Hanna Seewald (1899 - 1992); Otto Stöckle; Felicitas von Baczko; Hugo Erfurth (1874 - 1948); Nini & Carry (1884 - 1942, 1889 - 1957) Hess; Ulrich Hösel; Helmar [Israel Schmuklerski] Lerski (1871 - 1956); Anneliese Kretschmer (1903 - 1987); Hans Queling; Lothar Schröder; Gerty Simon; Käte Traumann Steinitz (1889 - 1975); Genja Jonas (1895 - 1938); Eduard Kratzenstein; Albert Leon (1891); Erica Stroedel; Lucie Imbach; Paul Unger (1866); Tilly Voigt; J. Widmayer; Paul Wolff (1887 - 1951); Lutz Heck; Else Schneider; Erich Angenendt (1894 - 1962); Rolf H. Carl; Adalbert Defner (1884 - 1969); Erhard Dörner (1888 - 1930); Otto Ehrhardt (1869 - 1942); Otto Eisenschink (1893 - 1944); Mary Freyseng; Helmut Frieser; Elisabeth Fritze; Konstanty Gutschow (1902 - 1978); Trude Kahn; Franz Kroher; Hans Lauterbach; Ferdinand Lührig; Josef Mahr; Alma Martin; Rudolf Müller-Schönhausen; Elfriede Reichelt (1883 - 1953); Lotte Reichmann (1910); Hedda Reidt (1896); Walter A. Peterhans (1897 - 1960); Walter Rockmann; Max Rothkegel; August Sander (1876 - 1964); Kurt Schneyer; Ulrike Schreiber; Alice Schuftan (1903); Fritz Schwäble; Kurt Seelmann; Kurt Seifert; Walter Seifert; Heinz Socher; Aenne Valentin; Peter [Dr.] Weller (1897); Richard Wörsching; Fritz Zielesch; Willy Otto Zielke (1902 - 1989); Ralph von Koenigswald (1902 - 1982); Karl Brückl; R. Demoll; Else Eversbusch; L. Scheuring; Erich Lexer; Theodor Kitt (1858 - 1941); Siegfried Oberndorfer; Rudolf Zimmermann; Fritz Skell (1885 - 1961); A. Kohler; Curt Beyerlein (1904 - 1945); Erwin Moser; Fritz Block (1889 - 1955); Josef Fendt; Walter Hege (1893 - 1955); Walter Müller-Grah; Erich Comeriner (1907 - 1978); Otto Emmel; Theodor Fanta; Gertrude [Gertrude Fuld] Fehr (1895 - 1996); Georg Gidal; Nancy Gidal; Lotte Johanna Jacobi (1896 - 1990); Eugen Rubin; Charlotte Rudolph (1896 - 1983); Sasha [Aleksander Serge Steinsapir] Stone (1895 - 1940); S. [Weltrundschau-Neudatschin] Neudatschin [Neudin]; Paul Citroën (1896 - 1983); Walter Cyliax (1899 - 1945); F. A. Flachslander; Albert Fuß (1889 - 1969); Ewald Hoinkis (1897 - 1960); Hans Leistikow (1892 - 1962); József Pécsi (1889 - 1956); Georg Trump (1896 - 1985); Jan Tschichold (1902 - 1974); Josef Käufer; Karel Teige (1900 - 1951); Paul Urban (1901 - 1937); Paul Ricken (1885 - 1945); Grete Leistikow-Hebebrand (1893 - 1989); Max Storz; Gerhard [Riebicke Presse-Photo] Riebicke (1878 - 1957);
Josef M. Jurinek;