Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Galerie Bernhard Bischoff & Partner
G
Apr 2013 - Apr 2013
Bern
(96)
+0
N/A
Galerie Bernhard Bischoff & Partner
, Switzerland
Bern ,
Switzerland
Peter Aerschmann (1969); Kaspar Michael Bucher (1976); Florian Dombois; Beat Feller (1955); Rodja Galli; Alexander Güdel; Maia Gusberti (1971); Nina Heinzel; Renée Magaña; Ka Moser (1937); Sophie Schmidt (1969); Adriana Stadler (1957); Caroline von Gunten; David Zehnder; [Simon Hügli] Zimoun (1977);
OSTRALE´O12
S
Jul 2012 - Sep 2012
Dresden
(11)
+0
Hilger, Andrea (Curator)
+0
Fleig, Benjamin (Curator)
+0
Müller, Martin (Curator)
+0
OSTRALE´O12 - 'homegrown'
OSTRALE´O12
, Germany
Dresden ,
Germany
[Evelyna Schubert, Heike Neubauer-Antoci, Robert Grund] Lamettanest; Till Ansgar Baumhauer; Jörg Bernhardt; Sascha Berretz (1973); Nathalie Bertrams (1968); Martina Biesenbach; Beate Bilkenroth; Robert Bischof; Pat van Boeckel; Hans-Joachim Bölling; David Borgmann; Hans van der Bos; Christoph Breuer (1970); Udo Bruening; Emilie Benes Brzezinski (1932); Ruth Campau; Viorel Chirea; Sandra Collée; Chloé Coomans; Ruth Cüpper; Maria Dabow; Jana Dahms; Nikola Dicke; Klaudia Dietewich; Claudia Dora; Davide Dormino (1973); Heinz Bert Dreckmann (1948); Slavomir Drinkovic; Vitar Drinkovic; François du Plessis (1961); Emmanuel Dundic; Frank Eckhardt; Herbert Egger; Nikola Fahlbusch; Andreas Feist; Dorothea Flatau; Jáchym Fleig (1970); John Franzen; Daniela Gaete Fontirroig; Mitsy Groenendijk; Max Grüter (1955); Skugga Guðlaugsdóttir; Erik Habets; Walter Habler (1952); Kaspar Hamacher; Ulrich Heemann (1951); Hubert Heinrich; Werner Henkel; Franziska Hesse (1979); Karin Hilbers; Elizabeth Hoak-Doering; Jürgen Höritzsch (1958); Dan E. Hudson; Steffen Huhn; [Milena Jovicevic & Dusica Ivetic] Jovicevic & Ivetic; Anna Kasten (1976); Herwig Kemmerich; Frank Keutgen; Sarah R. Key; Manuela Karin Knaut; David Koenig (1974); Carolin Koss; Anna Kott; Michael Kravagna; Ludwig Kuckartz (1971); [Carlo Salvatore III Laconi & Gianleonardo Viglino] Laconi & Viglino; Kerstin Lang; Odine Lang; Michael Lange (1953); Manuela Langer; Claus-Pierre Leinenbach; Philip Lethen; Sigrid von Lintig (1965); Gabriella Locci; Uwe Loesch (1943); Bert Löschner; Heike Löwenstein; Katharina Maderthaner (1982); Manfred Mahsberg (1963); David Manley; Joseph Marr; Jürgen Matschie (1953); Roswitha Maul; Carol May; Marco Mielczarek; Antonis Minas; Karin van der Molen; Virgine Noël; Philipp Noller; Thomas Otto; Bianca Patricia; Ulrike Paul; Aleksandar Pertemov; Nadja Poppe (1983); Eeva-Liisa Puhakka; Wibke Rahn (1977); Manfred-Willi Reichert; Arnold Reinisch; Anna Rudolf; Yvonne Salzmann; Kai Savelsberg (1975); Miriam Schmalen; Thomas Schmidt; Brele Scholz (1959); Thomas Schönauer (1953); Detlef Schweiger (1958); Franziska Semtner; Athea Simmonds; Fabian van Spreckelsen; Klaus Staeck (1938); Matthias Stuchtey; Mark Swysen (1965); Myriam Thyes (1963); Christoph Traub; Holger Trepke; Maria Trialoni; Serge Uberti; Michael Wahrenberg; Sybille Walenciak; Katharina Wilke; Romain van Wissen; Stephan Zöllner; [Birgit auf der Lauer & Caspar Pauli] Auf der Lauer & Pauli; Annette Besgen (1958); [Robert Bischof, Joost Meyer, Petra Deta Weidemann] Bischof & Meyer & Weidemann; Didier Bourguignon; Kaspar Michael Bucher (1976); [Dieter Call & Anja Voigt] Call & Voigt; [Christoph Bartsch, Marcus Grosse] CONCORD REAL; [Daniel Del Grande & Jan Heinke] Grande & Heinke; [Cesar Campos, Alejandro Jaime Carbonel, Rustha Luna Pozzi Escot, Wascar Coello Chavez] Vestigio Limac; [Vanessa *1979 & Lorenz Huber *1975] tanzApartment (2009); [Robert Brandes & Alex Lebus] Ro-lex; [Tanja Mosblech & Matthias Lehmann] Mosblech & Lehmann; Sandro Porcu; [Nina Lassila & Robert Quint] Lassila & Quint; [Dieter Rogge & m.giltjes/bobok] Rogge & m.giltjes/bobok; [Roger Fähndrich & Tanja Schwarz] Fähndrich & Schwarz; [Dirk Wagenknecht & Martin Saur] Wagenknecht & Saur; Collin Wilson;
Andrea Hilger; Benjamin Fleig; Martin Müller;
OSTRALE´O8
S
Sep 2008 - Sep 2008
Dresden
(1)
+0
Zimmermann, Sabine (Curator)
+0
OSTRALE´O8 - 'Transformation'
OSTRALE´O8
, Germany
Dresden ,
Germany
Julia Alberti; Martin Arndt; Edin Bajric (1980); Thomas Baumhekel (1963); Angela Böhme; Anna Borgman; Eberhard Bosslet (1953); Matthieu Brouillard (1976); Jannina Gaidell; Johannes Gerard; Janine Gerber; Almut Grypstra; Ulrike Harbach; Andreas Hetfeld (1965); [Anna Mieves & Katrin Heyderkamp] Mieves & Heyderkamp; Stefan Hoffmann; Franziska & Sophia Hoffmann; Antka Hofmann; Frenzy Höhne (1975); Andrea Huyoff; [Stella Intchovska & Orlin Dvorianov] Intchovska & DvorianovIntchovska; Bert Jacobs; Florian Japp; Nils Kemmerling; Hartmut Kiewert; Thomas Kluge; Nando Kniestedt; Regina Kochs; Elena Kozlova; Bettina Krieg (1981); Kirsten Krüger (1966); Astrid Kruse; Gesa Lange; Karen Lasch; Hendrik Lehmbruch; Sarah Leimcke; Patrick Lemke; Friederike Lettow; Moritz Liebig; Cyril Massimelli (1971); David Medick; Jana Morgenstern (1967); Martina Muck (1962); Henrik Neesen; Enrico Niemann; Klaus Pinter; Wibke Rahn (1977); Claudia Reh; Tobias Reinicke; Stefan Riebel; Rico Schalück; Melanie Schmidt (1971); Heinz Schmöller (1975); Detlef Schweiger (1958); Judith Schwinn (1976); Anja Sonnenburg; Doris Sprengel; Kesrtin Stephan; Falk Terrey; Kerstin Wagener; Franziska Wagner; Line Wasner; Florin Sebastian Winkler; Anja Wirz; Maria Zalinska; Toni Zekl; [Doreen Back & Elisabeth Weiß] Back & Weiß; Jiang Bian; [Benno Blome & Christoph Dinges & Jonas Lundius] Blome & Dinges & Lundius; Reinhard Bombsch; [Franz Brunner & Lenka Holiková] Brunner & Holiková; Kaspar Michael Bucher (1976); Dahlia de Candido; Konstandinos Dagas; Karin Dörre; Thomas Dumke; Orlin Dvorianov; Beate Eisfeld; Sakura Fischer; Hassan Haddad; Brigitte Hadlich; Mona Hakimi-Schüler (1977); Susanne Hattar; Stefan Hauberg; Thomas Hellinger; Andrea Hilger (1970); Steffen Honig; Juliane Hundertmark; Myung-jin Kim; Yve Köhler; Gerald Kriedner; Anabell Leiner; Marcus Lilge; Norbert Lübker; Jörg Mai; Johannes Makolies (1959); Roswitha Maul; Ines Meier; Wouter Mijland (1975); Arlette Monkewitz; Christine Müller; Anita Müller; Paule Dugonic Payo; [Anne Peschken *1966 & Marek Pisarsky *1956] Urban Art; Agnieszka Pokrywka; Sandro Porcu; Marta Przybylska; Martin Puppe; Melanie Richter (1964); Stephan Rosentreter; Günther Rothe; Serena Santamaria; Otmar Sattel (1955); Antje Schlenker; Vita Scholz; Stefan Schröder (1966); Ludmila Smejkalova; Susi Sonnenkalb; Jörg Sonntag; Johannes Tiepelmann (1979); Ekkehard Tischendorf; Iv Toshain; Constanze Ungänz; Feng LI; [Jörg Brombacher & Ute Gänßle & Georg Witteler] Brombacher & Gänßle & Witteler; Michael Wutz (1979); Xabec; Mario Bierende; Rafal Gorczynski; [Anke Fischer & Isabella Gresser] Fischer & Gresser; Elisa Haug (1976); [Klara Paterok & Markus Hiesleitner] Paterok & Hiesleitner; Andreas Schildhauer; [Sophie Uchmann & Moritz Liebig] Uchmann & Liebig; [Till Ansgar Baumhauer & Priska Streit] Baumhauer & Streit; Jim Biang; [Martin Braun & Jens Küster] Braun & Küster; Franz Brunner; [Jürgen Krebber *1961 & Karin Michaelis *1965] JKM; Jens Küster; [Corina Steiner & Arlette Monkewitz] Steiner & Monkewitz; [Sächsischen Umschulungs- und Fortbildungswerk] SUFW; [TRANS-MEDIA-AKADEMIE Hellerau] TMA; [Vera Veronesi & Daniel Höpflinger] Veronesi & Höpflinger; [Elke Lehrenkrauss *1979 & Corina Steiner *1978] Lehrenkrauss & Steiner ;
Sabine Zimmermann;