Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Haus der Kulturen der Welt - HKW
G
Nov 2017 - Jan 2018
Berlin (Tiergarten)
(23)
+0
Franke, Anselm (Curator)
+0
Guevara, Paz (Curator)
+0
Ghouse, Nida (Curator)
+0
Majaca, Antonia (Curator)
+0
Parapolitik - 'Kulturelle Freiheit und Kalter Krieg'
Haus der Kulturen der Welt - HKW
, Germany
Berlin (Tiergarten) ,
Germany
Suzanne Treister (1958); Michael Baers; Lene Berg (1965); [Alessandro Balteo-Yazbeck & Media Farzin & Paolo Gasparini] Balteo-Yazbeck & Farzin & Gasparini; Alessandro Balteo-Yazbeck; Luís Camnitzer (1937); Charles (1907-1978) & Ray (1912-1988) Eames; R. H. Quaytman (1961); Antonina Beaver; Ad Reinhardt (1913 - 1967); [Daniel Keller & Charles Light & Rob Okun] Keller & Light & Okun; Solomon Borissowitsch Nikritin (1898 - 1965); Charles Green Shaw (1892 - 1974); [Adam Broomberg *1970, Oliver Chanarin *1971] Broomberg & Chanarin; Norman Perceval Rockwell (1894 - 1978); Moiseyev Dance Company; George Orwell (1903 - 1950); Michael Anderson; Norman Lewis (1909 - 1979); Peter Friedl (1960); Faith Ringgold (1930 - 2024); Howardena Pindell (1943); Romare [Fred Romare Harry] Bearden (1911 - 1988); [Anjalika Sagar *1968, Kodwo Eshun *1967, Richard Couzins *1967] The Otolith Group (2002); Steve Reich (1936); Voluspa Jarpa (1971); Guillermo Núñez (1930); Décio Pignatari (1927); Walid Raad (1967); Chia-Wei Hsu; Nam June Paik (1932 - 2006); Endre Tót (1937); Frank Stella (1936); Gerhard Richter (1932); Wolf Vostell (1932 - 1998); Sigmar Polke (1941 - 2010); Gruppe Gummi K; Alice Creischer (1960); [Walter Heynowski & Gerhard Scheumann] Heynowski & Scheumann; Fernando Bryce (1965); Martha Rosler (1943); [Alessandro Balteo-Yazbeck & Media Farzin] Balteo-Yazbeck & Farzin; Douglas Ashford (1958); Francis Newton Souza (1924 - 2002); Peter Roehr (1944 - 1968); Branwen Okpako; Susanne Wenger (1915 - 2009); Prince Twins Seven Seven (1944 - 2011); [Francis Speed & Georgina Beier & Ulli Beier] Speed & Beier & Beier; Jacob Lawrence (1917 - 2000); [Michael Baldwin, Mel Ramsden] Art & Language (1977); Daniel Buren (1938); Philip Guston (1913 - 1980); David Lamelas (1946); Sheela Gowda (1957); Iman Issa (1979); Ding LIU (1976); Samuel Barclay Beckett (1906 - 1989); Yashas Shetty; Irving Norman (1906 - 1989); Boris Ondreička (1969); Faith Ringgold (1930 - 2024); [Galerija grada Zagreba] Didactic Exhibition (1957);
Anselm Franke; Paz Guevara; Nida Ghouse; Antonia Majaca;
Museum of Contemporary Art Detroit
G
Feb 2013 - Mar 2013
Detroit
(16)
+0
N/A
Museum of Contemporary Art Detroit
, United States
Detroit ,
United States
Zarouhie Abdalian (1982); Pablo Accinelli; Meriç Algün Ringborg (1983); [Jennifer Allora *1974, Guillermo Calzadilla *1971] Allora & Calzadilla (1995); Jonathas de Andrade (1982); Kathryn Andrews (1973); Nazgol Ansarinia (1979); Nicolás Bacal; Christopher Badger; Alessandro Balteo-Yazbeck; Yto Barrada (1971); Taysir Batniji (1966); Nina Beier (1975); Walead Beshty (1976); Cezary Bodzianowski (1968); Matthew Buckingham (1963); Johanna Calle (1965); Arabella Campbell; Juan Capistran; Mariana Castillo Deball (1975); Etienne Chambaud (1980); Marcelo Cidade; [Fulvia Carnevale, James Thornhill] Claire Fontaine (2004); Nicolás Consuegra; Abraham Cruzvillegas (1968); Alexandre da Cunha (1969); Maria Eichhorn (1962); [Michael Elmgreen *1961, Ingar Dragset *1969] Elmgreen & Dragset; Cevdet Erek (1974); Annika Eriksson (1956); Lara Favaretto (1973); Aurélien Froment (1976); Simon Fujiwara (1982); Meschac Gaba (1961); Dani Gal (1975); Ryan Gander (1976); Mario García Torres (1975); [João Maria Gusmão *1979 & Pedro Paiva *1977] Gusmão & Paiva; Alexander Gutke (1971); Jeppe Hein (1974); Emily Jacir (1970); Maryam Jafri (1972); Alicja Kwade (1979); Luisa Lambri (1969); Adriana Lara (1978); Tim Lee (1975); Mateo López (1978); Marie Lund (1976); Kris Martin (1972); Vincent Meessen (1971); Simon Dybbroe Møller (1976); Jonathan Monk (1969); Shahryar Nashat (1975); Roman Ondák (1966); Fernando Ortega (1971); Christodoulos Panayiotou (1978); Nicolás Paris (1977); Pratchaya Phinthong (1974); Amalia Pica (1978); Kirsten Pieroth (1970); Wilfredo Prieto (1978); Pablo Rasgado (1984); Nicolás Robbio (1975); Will Rogan (1975); Pamela Rosenkranz (1979); Fabrice Samyn (1981); Kim Schoenstadt (1973); Sean Snyder (1972); Mark Soo (1977); Matteo Tannatt (1979); Ron Terada (1969); Hank Willis Thomas (1976); Jan Timme (1971); Clarissa Tossin; Guido van der Werve (1977); Natasha Wheat; Akram Zaatari (1966);
CCA Wattis Institute for Contemporary Arts
G
Sep 2012 - Dec 2012
San Francisco
(12)
+0
Hoffmann, Jens (Curator)
+0
N/A
CCA Wattis Institute for Contemporary Arts
, United States
San Francisco ,
United States
Zarouhie Abdalian (1982); Pablo Accinelli; Meriç Algün Ringborg (1983); [Jennifer Allora *1974, Guillermo Calzadilla *1971] Allora & Calzadilla (1995); Jonathas de Andrade (1982); Kathryn Andrews (1973); Nazgol Ansarinia (1979); Nicolás Bacal; Christopher Badger; Alessandro Balteo-Yazbeck; Yto Barrada (1971); Taysir Batniji (1966); James Beckett (1977); Nina Beier (1975); Erick Beltrán (1974); Walead Beshty (1976); Cezary Bodzianowski (1968); Matthew Buckingham (1963); Johanna Calle (1965); Arabella Campbell; Juan Capistran; Mariana Castillo Deball (1975); Etienne Chambaud (1980); Marcelo Cidade; [Fulvia Carnevale, James Thornhill] Claire Fontaine (2004); Nicolás Consuegra; Abraham Cruzvillegas (1968); Alexandre da Cunha (1969); Maria Eichhorn (1962); [Michael Elmgreen *1961, Ingar Dragset *1969] Elmgreen & Dragset; Cevdet Erek (1974); Annika Eriksson (1956); Lara Favaretto (1973); Aurélien Froment (1976); Simon Fujiwara (1982); Meschac Gaba (1961); Dani Gal (1975); Ryan Gander (1976); Mario García Torres (1975); [João Maria Gusmão *1979 & Pedro Paiva *1977] Gusmão & Paiva; Alexander Gutke (1971); Jeppe Hein (1974); Emily Jacir (1970); Maryam Jafri (1972); Alicja Kwade (1979); Luisa Lambri (1969); Adriana Lara (1978); Tim Lee (1975); Mateo López (1978); Renata Lucas (1971); Marie Lund (1976); Kris Martin (1972); Vincent Meessen (1971); Simon Dybbroe Møller (1976); Jonathan Monk (1969); Shahryar Nashat (1975); Roman Ondák (1966); Fernando Ortega (1971); Christodoulos Panayiotou (1978); Nicolás Paris (1977); Pratchaya Phinthong (1974); Amalia Pica (1978); Kirsten Pieroth (1970); Wilfredo Prieto (1978); Pablo Rasgado (1984); Nicolás Robbio (1975); Will Rogan (1975); Pamela Rosenkranz (1979); Fabrice Samyn (1981); Kim Schoenstadt (1973); Tino Sehgal (1976); Sean Snyder (1972); Mark Soo (1977); Matteo Tannatt (1979); Ron Terada (1969); Hank Willis Thomas (1976); Jan Timme (1971); Clarissa Tossin; Guido van der Werve (1977); Natasha Wheat; Akram Zaatari (1966);
Jens Hoffmann;
Galería Casas Riegner
G
Oct 2008 - Jan 2009
Bogotá
(80)
+0
N/A
Galería Casas Riegner
, Colombia
Bogotá ,
Colombia
Emilia Azcárate (1964); José Antonio Suárez Londoño (1955); Johanna Calle (1965); Maria Fernanda Plata; Alessandro Balteo-Yazbeck; María Fernanda Cardoso (1963); Daniel Medina (1978); Daniel Alcalá Guzmán (1977); Juan Manuel Ramírez; Mateo López (1978); Gabriel Sierra (1975); Hisae Ikenaga; Tony Cruz (1977); Marilá Dardot; Ana Tiscornia (1951); Eliana Pérez; Carla Zaccagnini (1973); Ricardo Lanzarini (1963); Frances Trombly (1976); Mauricio Lupini;
Bienal de La Habana - VIIa
S
Nov 2000 - Jan 2001
La Habana
(1)
+0
N/A
Bienal de La Habana - VIIa
, Cuba
La Habana ,
Cuba
Cirilio Julien Abath; Yaquelín Abdalá; Regina María Aguilar Pinel; Youssef Jamil Daoud Al Qudsi; Francis Alÿs (1959); Gustavo Artigas (1970); Nora Aslán (1937); [Pedro Arrieta, Alexander Cardona, Drew Irwin, Adolfo Siliezar] Asociación Incorpore; Emilia Azcárate (1964); Irwan (Iweng) Bagja Dermawan; Lucas Bambozzi (1965); Enrique Banfi; Pedro Barrail; Fabiana Barreda; Abel Barroso; Javier Bassi; Tuly Bauman; Patricia Belli (1964); Ricardo Benaim (1949); Jack Damien Beng-Thi; Juan Betancourt; Carlos Blanco; Oscar Bony (1941 - 2002); Willem Boshoff (1951); Kevin Brand; Lisa Brice (1968); Tania Bruguera (1968); Alex Burke (1944); Rodrigo Cabezas; Nelson Carrilho; Valia Carvalho; Claudia Casarino; Franklin Cassaro; Marlon Catellanos; Sileny Chanto Quesada; Sheba Chhachhi (1958); Albert Chong (1958); José Antonio Choy; Osvaldo Ciblis; Adolfo Cifuentes; Paulo Climachauska (1962); Raúl Cordero (1971); Rochelle Costi (1961); Christopher Cozier; José A. Cruz Pabón; Viyé Dibá; Eugenio Dittborn (1943); Diana Domingues; Godfried Donkor; Heri Dono (1960); Anita Dube (1958); Clemencia Echeverri (1950); Benni Efrat (1936); Léandro Erlich (1973); Carlos Estévez; Rodrigo Facundo; León Ferrari (1920 - 2013); Alain Fleischer (1944); Patricia Furlong; [Luis Alarcón, Ana María Savedra] Galería Metropilitana; Francisca García; Juan García; Andrea Goic; Luis Gómez (1968); José Goméz Fresquet (1939); Sid Goméz Hildawa; Beatriz González (1938); Mónica González; Adriana González Brun; José Miguel González Casanova; Grupo Escombros (1988); [Ana María Arango, Alejandra Gaviria, Gloria Maria Posada Vélez, Carlos Uribe] Grupo Grafito; [Jim Bliesner, Luz Camacho, James R. Hammond, Ana María Herrera, Irma Sofia Poeter, Alejandro Zacarí Grupo Revarte; Serge Guodin-Thèbia (1945); Rubén Gutiérrez (1973); Liang Ngim Heng; Susan Hiller (1940 - 2019); Mohamed Ahmed Ibrahim; Jaime Iregui; Shigeaki Iwai (1962); Marisel Jiménez; Anomán Jonás; Remy Jungerman (1959); Godfried Kabjo; Jitish Kallat (1974); Mohammed Kazem (1969); William Kentridge (1955); Ricardo Lanzarini (1963); Jac Leirner (1961); Ndary Mbathoï Lo (1961); Aníbal López; López Julieta Aranda (1975); [Alexandre Arrechea *1970, Marco Antonio Castillo *1971, Dagoberto Rodriguez *1969] Los Carpinteros; Lozano Rafael Hermes; Jorge Macchi (1963); Nalini Malani (1946); Alida Martínez; Mona Marzouk (1968); Anamaría McCarthy; María Angélica Medina; Jorge Menna Barreto; Annette Messager (1943); Gonzalo Mezza; Peter Minshall (1941); Luis Molina Pantin; Rosana Monnerat; Joël Claude MPah Dooh (1956); Krisna Murti (1957); Monica Nador; Olu Oguibe (1964); Arthur Omar; Amoris Ordo; Nadín Ospina (1960); Néstor Otero; Clemente Padín (1939); Shirley Paes Leme; Manisha Parekh (1964); Silvana Pearl; William Pérez; Claudio Perna (1938 - 1997); Impy Pilapil; Liliana Porter (1941); Barbara Prézeau (1965); Marcos Ramírez; Jean-Pierre Raynaud (1939); Guy Raz; David Reeb (1952); José Alejandro Restrepo (1959); Ricardo Ribenboim; Miguel Ángel Ríos (1943); Dhara Rivera; Gustavo Romano (1958); Juan Carlos Romero (1931 - 2017); Nelbia Romero (1938 - 2015); Graciela Sacco (1956); Aaron I. Salabarrías; Osvaldo Salerno; Carolina Salinas; Esterio Segura; Hassan Sharif (1951 - 2016); Crístián Silva (1969); Diana Lisette de Solares; Auraeus Solito; Elezier Sonnenschein (1967); Ellen Fracien Spijkstra; Jaime Suárez; Gerardo Suter (1957); Ana María Tavares (1958); José Tence Ruíz; Diego Toledo; Bruna Truffa; Iké Udé (1964); Pablo Uribe; Conny Viera; Páris Volta; Judi Werthein (1967); Luis jr. Yee; Enríque Zamudio; Luiz Zerbini (1959); Manuel Zumbado Retana; Soly Cissé (1969); Àngel Marcos (1955); Antonio Muntadas (1942); Guillermo Gómez-Peña (1955); Howard Ben Tré (1949); Jane Alexander (1959); Mamady Seydi (1970); [Jennifer Allora *1974, Guillermo Calzadilla *1971] Allora & Calzadilla (1995); César Martínez (1944); Isabel & Alfredo Aquilizan; [Antonio Eligio Fernández] Tonel (1958); Alessandro Balteo-Yazbeck;