Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
GALERIE B-312
G
Feb 2014 - Mar 2014
Montréal (Québec)
(17)
+0
N/A
GALERIE B-312
Montréal (Québec) ,
Sylvia Doebelt (1977); Jacinthe Lessard-L (1978); Yusuke Nishimura (1981); Frederick Vidal (1977);
Museum der Bildenden Künste Leipzig
G
Feb 2011 - May 2011
Leipzig
(29)
+0
Leipzig - 'Fotografie seit 1839'
Museum der Bildenden Künste Leipzig
, Germany
Leipzig ,
Germany
Claudia Angelmaier (1972); Tina Bara (1962); Lilo Bauer; Frank Berger; Laura Bielau (1981); Victoria Binschtok (1972); Kristleifur Björnsson (1973); Christian Borchert (1942 - 2000); Joachim Brohm (1955); Peggy Buth (1971); Yvon Chabrowski (1978); Mahmoud Dabdoub; Sylvia Doebelt (1977); Florian Ebner (1970); Christiane Eisler (1958); Klaus Elle (1954); Margit Emmrich (1949); Roozon Enkhbat; Arno Fischer (1927 - 2011); Kerstin Flake (1967); Heinz Föppel; Peter Franke; Uwe Frauendorf; Daniela Friebel (1975); Grzegorz Fudala; Gerhard Gäbler (1952); Frank Gaudlitz (1958); Ulrich Gebert (1976); Karin Geiger (1966); Jochen Gerz (1940); Sighard Gille (1941); Göran Gnaudschun (1971); Ernst Goldberg (1935); Falk Haberkorn (1974); Grit Hachmeister (1979); Markus Hawlik (1951); Matthias Hoch (1958); Jürgen Hohmuth; Margret Hoppe (1981); Esther Hoyer; Susanne Huth (1972); Joachim Jansong (1941); Sven Johne (1976); Thomas Karsten (1958); Stefanie Ketzscher; Stephanie Kiwitt (1972); Thomas Kläber (1955); Astrid Klein (1951); Bertram Kober (1961); Silke Koch (1964); Hans-Wulf Kunze; Peter Langner; Edgar Leciejewski (1977); Sieghard Liebe (1937); Werner Lieberknecht; Jörn Lies; Wiebke Loeper (1970); Thanh Long; Michael Lüder; Frank Mädler; Werner Mahler (1950); Jan Mammey; Olaf Martens (1963); Maix Mayer (1960); Florian Merkel (1961); Barbara Metselaar-Berthold (1951); Boris Andriyovych Mikhailov (1938); Steffen Mühle (1960); Frank-Heinrich Müller; Christopher Muller (1966); Stefan Nestler (1962); Elisabeth Neudörfl (1968); Peter Dehlmann (1953); Dietrich Oltmanns (1956); Manfred Paul (1942); Peter Piller (1968); Karin Plessing (1949); Ulrich Polster (1963); Timm Rautert (1941); Evelyn Richter (1930 - 2021); Peter Riedlinger; Julian Röder (1981); Günter Rössler (1926 - 2012); Ricarda Roggan (1972); Andreas Rost (1966); Jens Rötzsch (1959); Nadin Maria Rüfenacht (1980); Thomas Sandberg; Chritsoph Sandig; Adrian Sauer (1976); Michael Schäfer; Rudolf Schäfer (1952); Michael Scheffer (1953); Christine Scherrer; Kerstin Schiefner (1965); Hans-Christian Schink (1961); Susanne Schleyer; Oskar Schmidt (1977); Sigrid Schmidt; Arne Schmitt (1984); Erasmus Schröter (1956); Andreas Schulze (1965); Helga Schulze-Brinkop; Gundula Schulze el Dowy (1954); Grit Schwerdtfeger (1971); Valentina Seidel; Maria Sewcz (1960); Björn Siebert; Heidi Specker (1962); Esperanza Spierling (1971); Thomas Steinert (1949); Helfried Strauß; Anett Stuth (1965); Peter Thieme (1951); Horst Thorau; Albrecht Tübke (1971); Jörn Vanhöfen (1961); Norbert Vogel; Gerhard Weber (1948); Marion Wenzel; Karin Wieckhorst (1942); Rebecca Wilton (1979); Andreas Wünschirs; Arthur Zalewski (1971); Renate Zeun; Wolfgang Zeyen; Tobias Zielony (1973); Harf Zimmermann; [Jana Müller *1977 & Wiebke Elzel *1977] Elzel & Müller;
Musée de l'Elysée
G
Jun 2010 - Sep 2010
Lausanne
(91)
+0
Ewing, William A. (Curator)
+0
Herschdorfer, Nathalie (Curator)
+0
reGeneration2 - 'Tomorrow's Photographers Today'
Musée de l'Elysée
, Switzerland
Lausanne ,
Switzerland
Ueli Alder (1979); Yann Amstutz (1973); George Awde (1980); Kristoffer Axén; Anna Beeke (1984); Benjamin Beker; Joshua Bilton (1983); Bogdan Andrei Bordeianu (1983); Savaş Boyraz (1980); Thibault Brunet (1982); Maxime Brygo (1984); Christine Callahan (1969); Tehila Cohen (1983); Jen E. Davis (1978); David De Beyter (1985); Nicolas Delaroche (1985); Sylvia Doebelt (1977); Dru Donovan (1981); Eliza Jane Dyball (1986); Lina El Yafi (1978); Salvatore Michele Elefante (1980); David Favrod (1982); Daniela Friebel (1975); Robin Friend (1983); Matthieu Gafsou (1981); Anne Golaz (1983); Lena Gomon (1978); Nick Graham (1986); Audrey Guiraud (1986); Claudia Hanimann (1984); Florian Joye (1979); Kalle Kataila (1978); Daniel Kaufmann (1974); Chang Kyun Kim (1974); Ani Kington (1986); Markus Klingenhäger (1976); Richard Kolker (1964); Sylwia Kowalczyk (1978); Anja Krupiakov (1983); Ivar Kvaal (1983); Elisa Larvego (1984); Shane Lavalette (1987); Sung Hee Lee (1974); Jacinthe Lessard-L (1978); Di Liu (1985); Sophie T. Lvoff (1986); Agata Madejska (1979); David Molander (1983); Ágnes Éva Molnár (1980); Richard Mosse (1980); Milo Newman (1986); Yusuke Nishimura (1981); Ya’ara Oren (1982); Anna Orlowska (1986); Jennifer Osborne (1984); Margo Ovcharenko (1989); Nelli Palomäki (1981); Regine Petersen (1976); Augustin Rebetez (1986); Andrea Star Reese (1952); Nicole Robson (1972); Camila Rodrigo Graña (1983); Simone Rosenbauer (1977); Sasha Rudensky (1979); Catherine Rüttimann; Su Sheng (1979); Asy Shimony (1969); Geoffrey H. Short (1962); Shimin Song (1983); Megumu Takasaki (1980); Jamie Tiller (1979); Janneke Van Leeuwen (1980); Frederick Vidal (1977); Tereza Vlčková (1983); Saana Wang (1979); Robert Watermeyer; Adrian Wood (1972); Xiaofang Liu (1980); Tamara Zibners (1982); [Barbora Žůrková *1987 & Radim Žůrek *1971] Zurková & Zurek;
William A. Ewing; Nathalie Herschdorfer;