Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Fritz Deringer - H. W. Scheller
Kunstsalon Wolfsberg
G
Feb 1979 - Mar 1979
Zürich
(240)
+0
Fritz Deringer - H. W. Scheller
Kunstsalon Wolfsberg
, Switzerland
Zürich ,
Switzerland
Fritz Deringer (1903 - 1950); Hanns Walter Scheller (1896 - 1964);
Kunsthaus Zürich
G
Jul 1940 - Sep 1940
Zürich
(664)
+1
Wartmann, Wilhelm (Curator)
+0
Schwarz Weiss
Kunsthaus Zürich
, Switzerland
Zürich ,
Switzerland
Eugen Rudolf Ammann (1882 - 1978); René Victor Auberjonois (1872 - 1957); Walter Bänninger (1888 - 1966); Theodor Barth (1875 - 1949); Jacques Berger (1902 - 1977); Fritz Bernhard (1895 - 1966); Max Böhlen (1902 - 1971); Erik Bohny (1891 - 1959); Ernest Bolens (1881 - 1959); Pietro Borsari (1894 - 1959); Albert Bosshard (1870 - 1948); Arnold Brügger (1888 - 1975); Paul Burckhardt (1880 - 1961); Max Burgmeier (1881 - 1947); Paul Burkhard (1888 - 1964); Eduard Büsser (1899 - 1949); Armand Cacheux (1868 - 1965); Martin Alfred Christ (1900 - 1979); Fritz Deringer (1903 - 1950); Paul Eichenberger (1891 - 1984); Ignaz Epper (1892 - 1969); Karoline Charlotte Frankl (1881 - 1969); André Evard (1876 - 1972); August Frey (1912 - 1998); Willy Fries (1907 - 1980); Max Rudolf Geiser (1903 - 1976); Walter Gessner (1900 - 1989); Hans Fritz Gilsi (1878 - 1961); Wilhelm Gimmi (1886 - 1965); Henri Goerg (1888 - 1971); Alphons Grimm (1898 - 1954); Paul Emil Haefeli (1899 - 1973); [Johann Konstantin Egger] Hansegger (1908 - 1989); Walter Hasenfratz (1904 - 1983); Adolf Herbst (1909 - 1983); Karl Hosch (1900 - 1972); Herold Howald (1899 - 1973); Ernest Hubert (1899 - 1988); Christoph Wilhelm Iselin (1910 - 1987); Mimi Langraf (1896 - 1967); Albert Locca (1895 - 1966); Charles Alexandre Mairet (1880 - 1947); Alfred Marxer (1876 - 1945); Bruno Meier (1905 - 1967); Leonhard Meisser (1902 - 1977); Theo Modespacher (1897 - 1955); Karl Moor (1904 - 1991); Alexander Müllegg (1904 - 1982); Ernst Alfred Mühler (1898 - 1968); Heinrich Müller (1903 - 1978); Otto Müller (1905 - 1993); Paul Müller (1894 - 1982); Rudolf Mülli (1882 - 1962); Turo Pedretti (1896 - 1964); Léon Pérrin (1886 - 1978); Paul Robert Perrin (1904 - 1954); Hans Peter; Albert Pfister (1884 - 1978); Otto Plattner (1886 - 1951); Emil Prochaska (1874 - 1948); Arthur Riedel (1888 - 1953); Martha Riggenbach (1897 - 1981); Hans Rohner (1898 - 1972); Walter Sautter (1911 - 1991); Robert Schär (1894 - 1973); Emil Schill (1870 - 1958); Konrad Otto Schmid (1899 - 1979); Johann Robert Schürch (1895 - 1941); Alexander Leo Soldenhoff (1882 - 1951); Ernst Staub (1896 - 1983); Jakob Strasser (1896 - 1978); Victor Surbek (1885 - 1975); Gustav Adolf Thomann (1874 - 1961); John Torcapel (1881 - 1965); Max Rudolf von Mühlenen (1903 - 1971); Johann Albert Wenner (1879 - 1962); Theodor Wiesmann (1912 - 2002); Samuel Wülser (1897 - 1977); Paul Wyss (1897 - 1984); Ugo Zaccheo (1882 - 1972); Hans Zaugg (1894 - 1986); Eugen Zeller (1889 - 1974); Robert Amrein (1896 - 1945); Charles Barraud (1897 - 1997); Max Billeter (1900 - 1980); Alexandre Blanchet (1882 - 1961); Paul Bodmer (1886 - 1983); Émile Chambon (1905 - 1993); [Ernst Stocker] Coghuf (1905 - 1976); Georges Dessouslavy (1898 - 1952); Marcel Dornier (1893 - 1988); Rudolf Dreher (1886 - 1948); Hans Eppens (1905 - 1988); Giuseppe Foglia (1888 - 1950); Augusto Giacometti (1877 - 1947); [Willy Guggenheim] Varlin (1900 - 1977); Richard Hartmann (1901 - 2000); Max Hegetschweiler (1902 - 1995); Eric Hermès (1881 - 1971); Reinhold Kündig (1888 - 1984); Rosetta Leins (1905 - 1966); [Albert Lindegger] Lindi (1904 - 1991); Paul Werner Loosli (1895 - 1962); Ernst Morgenthaler (1887 - 1962); Ernst Müller (1902 - 2001); Fritz Eduard Pauli (1891 - 1968); Gregor Rabinovitch (1884 - 1958); Augusto Sartori (1880 - 1957); Gaspari Scalabrini; Walter Schneider (1903 - 1968); Otto [Gruppe 33] Staiger (1894 - 1967); Fred Stauffer (1892 - 1980); Eduard Stiefel (1875 - 1967); Gottfried Strasser (1885 - 1961); Georges Alfons Troxler (1901 - 1990); Max Truninger (1910 - 1986); Max Uehlinger (1894 - 1981); Hans Aeschbacher (1906 - 1980); Paul Bachmann (1924); Maurice Barraud (1889 - 1954); Jacques Düblin (1901 - 1978); Trudy Egender-Wintsch (1902 - 1985); Adolf Fehr (1889 - 1964); Franz Fischer (1900 - 1980); Robert S. Gessner (1908 - 1982); Theo Glinz (1890 - 1962); Hans Häuslé (1889 - 1944); Hermann Huber (1888 - 1967); Werner Kopp (1909 - 1980); Burkhard Mangold (1873 - 1950); Friedhold Morf (1901 - 1960); Paolo Müller; Maurice Robert (1909 - 1992); Uli Schoop (1903 - 1990); Hans Alder (1883 - 1971); Aimé Barraud (1902 - 1954); Gustave François [Barraud] (1883 - 1964); Eugen Früh (1914 - 1975); Walter Theodor Guggenbühl (1898 - 1974); Edith Häfelfinger-Paschke (1904 - 1987); Ernst Georg Heussler (1903 - 1982); Jean Kern (1874 - 1967); Marcel Poncet (1894 - 1953); Hanns Walter Scheller (1896 - 1964); Charles Clément (1889 - 1972); René Francillon (1876 - 1973); Karl Geiser (1898 - 1957); Martin Lauterburg (1891 - 1960); Hamid Zaki (1909 - 1968); Aurèle Barraud (1903 - 1969); Arnold Otto Bosshardt (1898 - 1974); Regina de Vries (1913 - 1985); Violette Amélie Disérens (1888 - 1965); Hans (Fis) Fischer (1909 - 1958); Eduard Gunzinger (1897 - 1972); Ernst Kempter (1891 - 1958); Gordon Mallet McCouch (1885 - 1956); Marcel North (1909 - 1990); Karl Pflüger (1884 - 1974); Ernest Röthlisberger (1888 - 1964); Ernst Georg Rüegg (1883 - 1948); Emil Schmid (1891 - 1978); Hans Schraner; Egla Schweizer (1909 - 1975); Salomon Sigrist (1880 - 1966); Paul Stöckli (1906 - 1991); August Weber (1898 - 1957); Viktor Hugo Wiesmann (1892 - 1958); August Aeppli (1894 - 1954); Enrico Altherr (1914 - 1972); Pierre Aubert (1910 - 1987); Giovanni Bianconi (1891 - 1981); Carl Bieri (1894 - 1962); Erna Yoshida Blenk (1913 - 1996); Ugo Cleis (1902 - 1976); Felice Filippini (1917 - 1988); Robert Hainard (1906 - 1999); Adolf Robert Holzmann (1890 - 1968); Giovanni Müller (1890 - 1970); Paul Osswald (1883 - 1952); Aldo Patocchi (1907 - 1986); Etienne Doccio Perincioli (1881 - 1944); Eugen Püntener (1904 - 1952); Erwin Schönmann (1906 - 1999); Willy Thaler (1899 - 1981); Hans Peter Weber (1914 - 2012); Willi Wenk (1890 - 1956); Emil Zbinden (1908 - 1991); Willy Baer (1909 - 1977); Hanni Bay (1885 - 1978); Ernst Buchner (1886 - 1951); Jeanne Marguerite Frey-Surbek (1886 - 1981); Alfred Glaus (1890 - 1971); Eugen Meyer-Bélart (1891 - 1940); Franz Josef Rederer (1899 - 1965); Carl Roesch (1884 - 1979); August Wanner (1886 - 1970); Oscar Weiss (1882 - 1965); Fritz Zbinden (1896 - 1968); Viktor Schwarz; Willy Fries (1881 - 1965); Charles Hug (1899 - 1979); Emil Burki (1894 - 1952); Curt Manz (1900 - 1989);
Wilhelm Wartmann;
Second International Exhibition of Lithography and Wood Engraving
The Art Institute of Chicago
G
Dec 1930 - Jan 1931
Chicago
(303)
+0
Second International Exhibition of Lithography and Wood Engraving
The Art Institute of Chicago
, United States
Chicago ,
United States
Augustín Zapata Gollán (1895 - 1986); Sergio Sergi (1896 - 1973); William Kermode (1895 - 1959); Gladys Mary Owen (1889 - 1960); John Buckland-Wright (1897 - 1954); Emma Bormann (1887 - 1974); Franz Köberl (1889 - 1967); Switbert Lobisser (1878 - 1943); Eugen Milch (1889 - 1958); Robert Pajer-Gartegen (1886 - 1944); Josef Seger (1908 - 1998); Josef Stoitzner (1884 - 1951); Franz Windhager (1879 - 1959); Désiré Acket (1905 - 1987); Maurice Brocas (1892 - 1948); Maurice Felbier (1903 - 1991); Alfred Martin (1888 - 1950); Frans Masereel (1889 - 1972); Julia Ost; Jeanne Pierre-Stemmer; Victor A. Stuyvaert (1897 - 1974); Walter Joseph Phillips (1884 - 1963); Sui Wesley Chan; Teng Kwei (1900 - 1980); Cyril Bouda (1901 - 1984); Alois Moravec (1899 - 1987); Arno Nauman (1887 - 1959); Yves Alix (1890 - 1969); Georges Baudin (1882); Germaine Bernard (1883 - 1977); Émile Boizot (1887 - 1932); Robert Bonfils (1886 - 1972); E. Collignon; André Deslignières (1880 - 1968); Ernest Rouart (1874 - 1942); Josué Gaboriaud (1883 - 1955); Pierre Guastalla (1891 - 1968); Jean [Jean Victor] Hugo (1894 - 1984); Marie Laurencin (1883 - 1956); Georges Le Meilleur (1861 - 1945); André Lhote (1885 - 1962); Berthold Charles Désiré Mahn (1881 - 1975); Jean Hippolyte Marchand (1883 - 1940); Henri Justin Marret (1878 - 1964); Antoine Marius Martin (1869 - 1955); Henri Matisse (1869 - 1954); Georges Henri Rouault (1871 - 1958); François Louis Schmied (1873 - 1941); Louis Joseph Soulas (1905 - 1954); Jean Baptiste Vettiner (1871); A. Ackermann; Gottfried Graf (1881 - 1938); Daniel Greiner (1872 - 1943); George [Georg Ehrenfried] Grosz (1893 - 1959); Rudolf Großmann (1882 - 1941); Bruno Gutensohn; Franz Emanuel Hecht (1877 - 1964); Wilhelm Heise (1892 - 1965); Hedwig Geibel-Kruse (1895 - 1991); Willi Jaeckel (1888 - 1944); Grete Jahr-Queisser (1899 - 1978); Frieda Blanka von Jöden; Ludwig Kainer (1885 - 1967); Albert König (1881 - 1944); Wilhelm Lefèbre (1873 - 1974); Otto Nückel (1888 - 1956); Emil Orlík (1870 - 1932); Albert Schneller (1892 - 1970); Reinhard Pfaehler von Othegraven (1875 - 1932); Carl Peter Röhl (1890 - 1975); Paul Scheurich (1883 - 1945); Erich Stephani (1879 - 1956); Erich Urbahn; Wilhelm Wagner (1887 - 1968); Emil Rudolph Weiss (1875 - 1942); Eduard Winkler (1884 - 1978); Bodo Zimmermann (1902 - 1945); Jean Armitage (1895 - 1988); Edmund Blampied (1886 - 1966); Elizabeth York Brunton (1880 - 1973); Edward Carrick (1905 - 1998); John C. Copley (1875 - 1950); Eric Fitch Daglish (1892 - 1966); Dorothy M. Fairley (1894 - 1956); Elizabeth Field; Marjorie Mary Firth (1896); Alfred Hugh Fisher (1867 - 1945); Stefani Melton Fisher (1894 - 1963); James Fitton (1899 - 1982); Marcia Lane Foster (1897); Ethel Léontine Gabain (1883 - 1950); Eric Gill (1882 - 1940); John Frederic Greenwood (1885 - 1954); Edna Clarke Hall (1879); Elsie Henderson (1880 - 1967); Clarke Hutton (1898 - 1984); Muriel Blomfield Jackson (1901); Norman Janes (1892 - 1980); Elizabeth Sparhawk Jones (1885 - 1968); Arthur Robert Laird (1881 - 1958); Clara Ellaline Hope Leighton (1898 - 1989); Iain Macnab (1890 - 1967); Eileen Mayo (1906 - 1994); Helen Morris; John Nash (1893 - 1977); E. Nicholson; Agnes Miller Parker (1895 - 1980); John Edgar Platt (1886 - 1967); Edward Carter Preston (1885 - 1965); Gerald Spencer Pryse (1881 - 1956); Betty Purvis; Gwendolen Raverat (1885 - 1957); Bernard Rice (1900 - 1998); Eric Slater (1896 - 1963); Percy John Delf Smith (1882 - 1948); Charles William Taylor (1878 - 1960); Ethelbert White (1891 - 1972); Althea Willoughby (1904 - 1982); James Arthur Woodford (1893 - 1976); Gerard Baksteen (1887 - 1976); Jan Boon (1882 - 1975); Nicolas Mathijs Eekman (1889 - 1973); Johannes [Jan] Franken Pzn. (1896 - 1977); Samuel Jesserun de Mesquita (1868 - 1944); Karel van Veen (1898 - 1988); Jan Hendrik Willem Wittenberg (1886 - 1963); Richard Bennett (1899 - 1971); Robert Gibbings (1889 - 1958); Mario Delitala (1887 - 1990); Stanislao Dessy (1900 - 1986); Giorgio Pianigiani (1899 - 1975); Gustavo Rodella (1891 - 1937); Luigi Servolini (1906 - 1981); [Kawase Bunjiro] Hasui (1883); Itō [IItō HAJIME] SHINSUI (1898 - 1972); Natori [Natori Yoshinosuke] Shunsen (1886 - 1960); Jean Charlot (1898 - 1979); José Clemente Orozco (1883 - 1949); Carlos Orozco Romero (1896 - 1984); Erik Theodor Werenskiold (1855 - 1938); Tadeusz Jan Cieslewski (1870 - 1956); Tadeusz Cieslewski (1895 - 1944); Maria Dunin-Piotrowska (1899 - 1986); Bogna Krasnodebska-Gardowska (1900 - 1986); Wiktoria Julia Goryńska (1902 - 1945); Tadeusz Kulisiewicz (1899 - 1988); Stanislaw J. Ostoja-Chrostowski (1897 - 1947); Wladyslaw Skoczylas (1883 - 1934); Vladimir Andrejevič Favorskiĭ (1886 - 1964); Serge [Serge Roudnieff] Férat [Yastrebzov] (1881 - 1958); Aleksei Ilyich Kravchenko (1889 - 1940); Ivan Konstantinovič [Jean] Lebedev (1884 - 1972); Sergey Mikhaylovich Mochalov (1902 - 1957); Nicolai Ivanovich Piskarev (1892 - 1959); David Petrowitsch Shterenberg (1881 - 1948); Alexey Ivanovich Usachev (1891 - 1957); Georgij Semenovich Vereisky (1886 - 1962); José Pedro Gil (1892 - 1945); Gabriel Garcia Maroto (1889 - 1969); Pedro Pruna y Ocerans (1904 - 1977); Enric Cristófol Ricart (1893 - 1960); Hugo Gehlin (1889 - 1953); Aldo Patocchi (1907 - 1986); Hanns Walter Scheller (1896 - 1964); Pierre Eugène Vibert (1875 - 1937); Jean Crawford Adams (1886 - 1972); Kenneth Miller Adams (1897 - 1966); Wayman Elbridge Adams (1883 - 1959); Emil Armin (1883 - 1971); Edith Jane Bacon (1879 - 1970); Peggy Bacon (1895 - 1987); Albert Winslow Barker (1874 - 1947); Jane Belo (1904 - 1968); George Biddle (1885 - 1973); Ilse Bischoff (1901 - 1990); Ernest Born (1898 - 1992); Alexander Brook (1898 - 1980); Jaroslav Brožik (1904 - 1986); Barbara Burrage (1900); John Wesley Carroll (1892 - 1959); Francis Chapin (1899 - 1965); Asa Cheffetz (1897 - 1965); Glenn O. Coleman (1887 - 1932); Howard Norton Cook (1901 - 1980); John Steuart Curry (1897 - 1946); Lewis C. Daniel (1901 - 1952); Stuart Davis (1892 - 1964); William Judson Dickerson (1904 - 1972); Mabel Dwight (1876 - 1955); George H. Evans; Clark Fay (1894 - 1955); Ernest Fiene (1894 - 1965); Eugene Camille Fitsch (1892 - 1972); Susan Willard Flint (1902 - 1984); Wanda Gág (1893 - 1946); Emil Ganso (1895 - 1941); Charles Reed Gardner (1901 - 1974); Frances Hammell Gearhart (1869 - 1958); Gerald Kenneth Geerlings (1897 - 1998); Eugenie Gershoy (1905 - 1986); Anne Goldthwaite (1869 - 1944); Joseph Webster Golinkin (1896 - 1977); Davenport Griffen (1894 - 1986); George Overbury 'Pop' Hart (1868 - 1933); George Kenneth Hartwell (1891 - 1949); Helen West Heller (1872 - 1955); Stefan A. Hirsch (1899 - 1964); Lowell D. Houser (1902 - 1971); Victoria Hutson Huntley (1900 - 1971); Alfred Heber Hutty (1877 - 1954); Rockwell Kent (1882 - 1971); Gan Kolski (1899 - 1932); Alexander Zerdin Kruse (1888 - 1972); Paul Hambleton Landacre (1893 - 1963); Julius John [J. J.] Lankes (1884 - 1960); Frederick Thomas Larson (1868 - 1944); Allen Lewis (1873 - 1957); Russell Theodore Limbach (1904 - 1971); William Horace Littlefield (1902 - 1969); Charles Wheeler Locke (1899 - 1983); Ward Lockwood (1894 - 1963); Margaret Lowengrund (1902 - 1957); Louis Lozowick (1892 - 1973); Ryah Ludins (1896 - 1957); Reginald Marsh (1898 - 1954); Austin Merrill Mecklem (1894 - 1951); Leo John Meissner (1895 - 1977); Benjamin Miller (1877 - 1964); Thomas Willoughby Nason (1889 - 1971); [Nura Woodson Ulreich] Nura (1899 - 1950); Catherine P. O'Brien; Margaret Jordan Patterson (1867 - 1950); Carlotta [Charlotte Kennedy] Petrina (1901 - 1997); John Antonio Petrina (1893 - 1935); Salvatore Pinto (1905 - 1966); Esther Pressoir (1902 - 1986); Angelo Pinto (1908 - 1994); Herbert Pullinger (1878 - 1961); Mildred Simon Rackley (1906 - 1992); Saul Raskin (1878 - 1966); George A. Renouard (1885 - 1954); Boardman Robinson (1876 - 1952); Julia Roecker; Arnold Rönnebeck (1885 - 1947); I. Iver Rose (1899 - 1972); Doris Rosenthal (1893 - 1971); Theodore J. Roszak (1907 - 1981); Birger Sandzén (1871 - 1954); Saul Kovner [Saul] (1904 - 1981); William Samuel Schwartz (1896 - 1977); James Powell Scott (1909 - 1982); Henrietta Mary Shore (1880 - 1963); Walter Edward Speck (1896 - 1979); Lawrence Newbold Taylor (1903 - 1980); Diana Thorne (1895 - 1963); Stuyvesant van Veen (1910 - 1987); Edward Warwick (1881 - 1973); Max Weber (1881 - 1961); Charles A. Wilimovsky (1885 - 1974); E. H. Wilson;