Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
[un]erwartet. Die Kunst des Zufalls
Kunstmuseum Stuttgart
G
Sep 2016 - Feb 2017
Stuttgart
(90)
+0
Froitzheim, Eva-Marina (Curator)
+0
[un]erwartet. Die Kunst des Zufalls
Kunstmuseum Stuttgart
, Germany
Stuttgart ,
Germany
Jean [Hans] Arp (1886 - 1966); Johannes Auer (1962); John Baldessari (1931); Willi Baumeister (1889 - 1955); Guillaume Bijl (1946); Anna & Bernhard (*1937, *1937-2011) Blume; George Brecht (1926 - 2008); Marcel Broodthaers (1924 - 1976); Ludger Brümmer (1958); John Cage (1912 - 1992); Niki de [Niki Matthews] Saint-Phalle (1930 - 2002); Götz Dipper (1966); Óscar Domínguez (1906 - 1957); Marcel Duchamp (1887 - 1968); Max Ernst (1891 - 1976); Patrycja German (1979); Eugen Gomringer (1925); K.O. [Karl Otto] Götz (1914 - 2017); Gerhard von Graevenitz (1934 - 1983); Dieter Hacker (1942); Hannah Höch (1889 - 1979); Victor Hugo (1802 - 1885); Christian Jankowski (1968); Marcel Jean (1900 - 1993); Franz Krause (1897 - 1979); Peter Lacroix (1924 - 2010); Pe Lang (1974); Stéphane Mallarmé (1842 - 1898); Hans-Jörg Mayer (1943); Henri Michaux (1899 - 1984); Rune Mields (1935); Manfred Mohr (1938); Vera Molnár (1924); François Morellet (1926 - 2016); Frieder Nake (1938); Georg Nees (1926); Chandrasekhar Ramakrishnan (1975); Gerhard Richter (1932); Diet Sayler (1939); Eran Schaerf (1962); Konrad Balder Schäuffelen (1929 - 2012); Steffen Schlichter (1967); Zdeněk Sýkora (1920 - 2011); Sophie Taeuber-Arp (1889 - 1943); André Thomkins (1930 - 1985); [Eva Rucki *1976, Conny Freyer *1976, Sebastian Noel *1977] Troika; Timm Ulrichs (1940); Ben Vautier (1935); Herman de Vries (1931);
Eva-Marina Froitzheim;
Centro Andaluz de Arte Contemporáneo - CAAC
G
Oct 2008 - Jan 2009
Sevilla
(3)
+0
Weibel, Peter (Curator)
+0
Rhee, Wonil (Curator)
+0
Brayer, Marie-Ange (Curator)
+0
Biacs3 - youniverse (1/3) - 'Bienal de Arte Contemporáneo de Sevilla'
Centro Andaluz de Arte Contemporáneo - CAAC
, Spain
Sevilla ,
Spain
[Anne Niemetz & Andrew Pelling] Niemetz & Pelling; Antonio Barrese (1945); [P.Cook, W.Chalk, D.Crompton, D.Greene, R.Herron, M.Webb] Archigram (1960 - 1974); [A. Branzi, G. Corretti, P. Deganello, M. Morozzi, D. Bartolini, L. Bartolini] Archizoom (1966); [Atelier Hitoshi Abe & Masahige Motoe] Atelier Hisoshi Abe & Motoe; Axel Killian; Bas Princen (1975); Bose Krishnamachari (1963); Carlo Ratti Associati; Catherine Ikam (1942); Chen Wen Ling; Chico MacMurtrie; Christoph Höschele; CHS Arquitecttos; Claude Parent (1923 - 2016); [Enric Ruiz-Geli] CLOUD 9; [Wolf D. Prix *1942, Helmut Swiczinsky *1944] Coop Himmelblau (1968); Curro González; [Daniela Kutschat & Rejane Cantoni] Kutschat & Cantoni; [Mark Goulthorpen] dECOi Architects; [Claudia Pasquero & Marco Poletto] EcoLogicStudio; Eduardo Kac (1962); [Naziha Mestaoui & Yacine Aït Kaci] Electronic Shadow; [Stefano Mirti, Line Ulrika Christiansen, Fabio Mennella] Elio Caccavale & Id-lab; [Tom Wiscombe] Emergent Architecture; [Philippe Morel, Jelle Jeringa, Félix Agid] EZCT; Francisco Almengló; François Dallegret (1937); Gianni Pettena (1940); Giselle Beiguelman; Giuliana Cunéaz (1959); Gregor Eichinger; Gonzalo Puch (1950); Götz Dipper (1966); hackitectura; Hiraki SAWA (1977); Ian +; [Auke Touwslager, Ursula Lavrenčič] Informationlab; [Dominique Jacob & Brendan MacFarlane] Jakob & MacFarlane; James Law Cybertecture; Jennifer Steinkamp (1958); Jeppe Hein (1974); John Gerrard (1974); [Wes Jones] Jones Partners Architecture; Jordan Wolfson (1980); José Maria Mellado (1966); Juan Carlos Robles; Jürgen Mayer Hermann (1965); Ki-bong Rhee (1957); Kishō Kurokawa (1934 - 2007); [Sulan Kolatan & William MacDonald] Kol / Mac LLC; Lillian Ball (1995); Manfred Wolff-Plottegg (1946); Manolo Bautista; Marc Lee; Markus Huemer (1968); Martin Bonadeo (1975); Martin Walde (1957); Masaki Fujihata (1956); [Mathias Gommel & Peter Weibel] Gommel & Weibel; Neri - MATERIALECOLOGY Oxman; [Morales, Giles, Mariscal, Esther Pizarro y hackitectura.net] MGM; Michael Sailstorfer (1979); Michael Saup; Michael Schuster (1956); [Monika Fleischmann & Wolfgang Strauss] Fleischmann & Strauss; Mushon Zer-Aviv; Nam June Paik (1932 - 2006); [Lars Spuybroek] NOX; [Michael Henses & Achim Menges] OCEAN; Yong-Seok Oh; Oliver van den Berg; [Oosterhuis_Lénard] ONL; [Ángel Borrego Cubero] OSS - Open Source Space; Paul Chan (1973); Paul de Marini; [Philip Pocock - Team: Alex Wenger, Linus Stolz, Julian Finn, Daniel Burckhardt] alan∂ (Academy al-Andalus); Philippe Rahm; PIPS:lab (1999); Rafael Lozano-Hemmer (1967); Ramón Guardans; RobotLab; Roland Fuhrmann; [François Roche & Stéphanie Lavaux] R(&)Sie(n); [Gégory Lasserre & Anaïs met den Ancxt] Scenocosme; [Chris Perry, Ulricka Karlsson, Marcelyn Gow] SERVO; Jinsong SHI (1969); Shilpa Gupta (1976); SunMyoung Choi; Susan Hefuna (1962); [Steina Vasulka] Steina (1940); Tamás Waliczky (1959); Tim MacMillan; Tom Kovac; Tom Verebes; Toyo Ito (1941); Vicente Guallart; Wolfgang Munch; Wu Ming Zhong; [Hernán Díaz Alonso] Xefirotarch; Yang Quian; [Young-hae Chang & Marc Voge] Young-hae Chang Heavy Industries; Zbigniew Rybczyński (1949); Alexander Stublić; Michael Bielicky; Jenny Marketou (1954); [Loove Broms, Milo Lavén, Erik Krikortz] Broms & Lavén & Krikortz; Matthew Ritchie (1964); Mischa Kuball (1959); Roland Baladi (1942); Roslaie; [Shannon McMullen &Fabian Winkler] McMullen & Winkler; Steve Bradley;
Peter Weibel; Wonil Rhee; Marie-Ange Brayer;