Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
europa 79
S
Sep 1979 - Oct 1979
Stuttgart
(1)
+0
Schurr, Ursula (Curator)
+0
Hetzler, Max (Curator)
+0
Grässlin, Thomas (Curator)
+0
Müller, Hans-Jürgen (Curator)
+0
europa 79 - 'Kunst der 80er Jahre'
europa 79
, Germany
Stuttgart ,
Germany
Bernard Queeckers (1950); Inez Vandeghinste (1935); Harrie de Kroon (1948); Sef Peeters (1947); René Daniëls (1950); Pieter Laurens Mol (1946); John van't Slot (1949); Norbert Wolf (1948); Isa Genzken (1948); Gerhard Merz (1947); Boyd Webb (1947); Kurt Benning (1945 - 2017); Gerald Domenig (1953); Ray Barrie (1946); [Angelika Wiesenthal, Christian Brügge, Stefan Ravena, Platino, Tivo] famili; Wolfgang Luy (1949); Cornelia Schlingmann; Reinhard Mucha (1950); Eva-Maria Schön (1948); Isolde Wawrin (1949); Hinrich Weidemann (1956); Joachim Tiffert (1953); Günter Tuzina (1951); Michael Bauch (1951); Christian Löwenstein (1943); Marianne Pohl (1930); [Bernd Ackfeld *1953, Michaele Gensmann *1954, Heinz Zolper *1949] Palazzo; Klaus Simon (1949); Jürgen Vallen (1943); Nikolaus Koliusis (1953); Christian Bonnefoi (1948); Abraham David Christian (1952); Mic Enneper (1950); Antonino Semeraro (1947); Bernd Minnich (1941); Ilona & Wolfgang (*1945 & *1952) Weber; Günther Förg (1952 - 2013); Mary Kelly (1941); [Wolfgang Flatz] FLATZ (1952); Harald Vogl (1953); Helmut Schweizer (1946); Manfred Hoinka (1939); Mervi Deylitz-Kytösalmi (1948); Lukas Rahm (1956); Stephen McKenna (1939); John Murphy (1945); Charlie Hooker (1953); Chris Welsby (1948); Tony Cragg (1949); Roger Ackling (1947 - 2014); Riduan Tomkins (1941); Jean-Pierre Bertrand (1937); Bertrand Lavier (1949); Paul van Dijk (1947); Bernard Joubert (1948); Jean-Luc Vilmouth (1952 - 2015); Michele Zaza (1948); DENMARK (1950); Bernard Bazile (1952); Vincent Bioulès (1938); Dominique Thiolat (1946); Pierre Dunoyer (1949); Richard Nicolas (1943); Alexandre Gherban (1948); Paolo Colombo (1949); Ernesto d' Argenio (1957); Nino Longobardi (1953); [M.Martone, A.Renzi, F.La Rocca, A.Melisurgo, F.della Ratta Rinaldi] Falso Movimento (1977); Antonio Faggiano (1946 - 2001); Stefano Donati (1954); Enzo Cucchi (1949); Francesco Clemente (1952); Marco Solari; Bruno Ceccobelli (1952); Alberto Garutti (1948); Mimmo Germanà (1944); Nevio Mengacci (1945); Sandro Chia (1946); Othmar Krenn (1952); Fritz Panzer (1945); Hartmut Skerbisch (1945 - 2009); Wolfgang Temmel (1953); Ernst Caramelle (1952); Heinz Cibulka (1943); Norbert Pümpel (1956); Paul Renner (1957); Aperque; Renate Kocer (1954); František Lesák (1943); Mario Terziç (1945); Hubert Schmalix (1952); Michael Biberstein (1948 - 2013); Julião Sarmento (1948); Pierre Joly (1952); Holger Bunk (1954); Luciano Castelli (1951); Martin Disler (1949 - 1996); Pierre Geering (1947); Jörg Renz (1953); Vivian Suter (1949); David Weiss (1946 - 2012); Rafael Ramírez Blanco (1950); José-Manuel Broto (1949); Patricio Vélez (1945); Josep Uclés (1952); [Evru] [Alberto Porta] Zush (1946); Domenico Bianchi (1955); Jean-François Brun (1953); Johannes Lenhart (1956); Helena Almeida (1934 - 2018); Giuseppe Gallo (1954);
Ursula Schurr; Max Hetzler; Thomas Grässlin; Hans-Jürgen Müller;
Kunsthalle Bielefeld
G
Mar 1973 - May 1973
Bielefeld
(244)
+0
Schack, Gerhard (Curator)
+0
Deutsche Zeichnungen der Gegenwart - 'aus der Sammlung Carl Vogel'
Kunsthalle Bielefeld
, Germany
Bielefeld ,
Germany
Joannis Avramidis (1922); Bodo Baumgarten (1940); Joseph Beuys (1921 - 1986); KP [Klaus Peter] Brehmer (1938 - 1997); Gisela Bührmann (1925 - 2011); Werner Bunz (1926 - 2009); Hanne Darboven (1941 - 2009); Lili Fischer (1947); Maria Fisahn (1949); Hartmut Frielinghaus (1937 - 1995); Johannes Geccelli (1925 - 2011); Rupprecht Geiger (1908 - 2009); Bruno Goller (1901 - 1998); Ludwig Gosewitz (1936 - 2007); Gotthard Graubner (1930 - 2013); Georg Gresko (1920 - 1962); Erwin Heerich (1922 - 2004); Jochen Hiltmann (1935); Alfonso Hüppi (1935); Horst Janssen (1929 - 1995); Imi [Klaus Wolf] Knoebel (1940); Rainer Küchenmeister (1926 - 2010); Arnold Leissler (1939 - 2014); Alfred Mahlau (1894 - 1967); Uli Pohl (1935); Sigmar Polke (1941 - 2010); Werner Reichhold (1925); Gerhard Richter (1932); Gisela Röhn (1921 - 1993); Otto Rohse (1925 - 2016); Dieter (Diter Rot) Roth (1930 - 1998); Gerhard Rühm (1930); Armin Sandig (1929 - 2015); Tomas Schmit (1943 - 2006); Bernard Schultze (1915 - 2005); Friedrich Seitz (1925 - 2014); Kai Sudeck (1928 - 1995); Hans Thiemann (1910 - 1977); André Thomkins (1930 - 1985); Mildred J. Thompson (1936 - 2003); Timm Ulrichs (1940); Jürgen Vallen (1943); Franz Erhard Walther (1939); Stefan Wewerka (1928 - 2013); Ludwig Wilding (1927 - 2010); Paul Wunderlich (1927 - 2010);
Gerhard Schack;
Galerie Schmela
G
Sep 1969 - Sep 1969
Düsseldorf
(240)
+0
N/A
Galerie Schmela
, Germany
Düsseldorf ,
Germany
Jürgen Vallen (1943); Bensu Erdem;
Kunstmuseum Bochum
G
Nov 1967 - Dec 1967
Bochum
(122)
+0
Deutscher Kunstpreis der Jugend 1967 - 'Graphik'
Kunstmuseum Bochum
, Germany
Bochum ,
Germany
Peter Ackermann (1934 - 2007); Otmar Alt (1940); Hanns Armborst (1941); Ludmilla von Arseniew (1939); Dieter Asmus (1939); Michael Jens Barge (1940); Hans Volker Baschang (1937 - 2017); Thomas Bayrle (1937); Werner Berges (1941 - 2017); Peter Bodenburg (1935); G. Alexander Borchardt (1941); KP [Klaus Peter] Brehmer (1938 - 1997); Gernot Bubenik (1942); Wolff Buchholz (1935); Peter Burkart (1940); [Claus-Peter Clapeko] CLAPEKO van der Heide (1940); Jürgen Claus (1935); Jörg Dieterich (1940); Rolf-Gunter Dienst (1942 - 2016); Simon Dittrich (1940); Leiv Warren Donnan (1938); Paul Uwe Dreyer (1939 - 2008); Gerd van Dülmen (1939); HM [Hans Martin] Erhardt (1935); Erdmut Freimann (1940); Hartmut Friedrich (1935); Dieter [Hans Dietrich] Froese (1937 - 2006); Fritz Genkinger (1934 - 2017); Fritz Haase (1937); Eckhard Hargesheimer (1934); Klaus Heider (1936 - 2013); Gitta van Heumen-Lucas (1936); Almuth Hickl (1938); Hille Hildebrandt (1942); Karl Imhof (1940); Bernhard Jäger (1935); Dieter Jung (1941); Gunther Keusen (1939); Werner Knaupp (1936); Axel Knopp (1942); Dieter Kraemer (1937); Michael Kramer (1942); Horst Kuhnert (1939); Jürgen Lachéra (1940); Oskar Lambert (1936); Reinhard Lange (1938); Rolf Laute (1940); Eckehard Lehmann (1942); Klaus Liebig (1936 - 1996); Bernd Löbach (1941); Steffen Lucht (1941); Ute Bärbel Matiaska-Middelhoek (1940); Friedrich Meckseper (1936 - 2019); Georg Meissner (1934); Georg Mell (1939); Klaus Menzel (1942); Helmut Meschonat (1943); Jobst Meyer (1940); Willy Meyer (1934); Manfred Mohr (1938); Rainer Gottlieb Mordmüller (1941); Mariella Näher (1942); Max Peter Näher (1939); Peter Nagel (1941); Peter Nemetschek (1937); Thomas Niggl (1939); Werner Nöfer (1937); Gunda Oehm (1941); Joachim Palm (1936); Rüdiger Pauli (1935); Wolfgang Petrick (1939); Sigmar Polke (1941 - 2010); Edgar Pompecki (1939); Günter Porrmann (1941); Hans Rauh (1935); Peter Redeker (1942); Ulrich Reifenrath (1940); Jürgen Reipka (1936); Hans Peter Reuter (1942); Christian Rickert (1940); Erwin Rickert (1936); Henriette Riederer (1941); Gerd Rokahr (1942); Margret Sander (1938); Katharina Sieverding (1944); Eberhard Sigel (1935); Peter Sorge (1937 - 2000); Hans Wilhelm Sotrop (1935); Helmut Sundhaußen (1935); Udo Scheel (1940); Wolfgang Schiffling (1941); Jörg Schmeisser (1942); Hermann Schmitt (1942); Klaus Stein (1942); Nikolaus Störtenbecker (1940); Walter Tafelmaier (1935); Peter Tuma (1938); Joachim Ufer (1935); Heie Uber (1940); Niels Unbehagen (1940); Jürgen Vallen (1943); Walter Verwoert (1935); Bernd Völkle (1940); Hermann Vogt (1940); [Volker R. Erhard] Voré (1941); Werner Wenz (1942); Carlos Wolf (1937); Ingo Wollnik (1941); Hans-Jürgen Wormeck (1941); Uwe Zimmer (1937);