Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Kunsthaus Zürich
G
Jun 2015 - Sep 2015
Zürich
(664)
+1
Hug, Cathérine (Curator)
+0
Menasse, Robert (Curator)
+0
Europa - 'Die Zukunft der Geschichte'
Kunsthaus Zürich
, Switzerland
Zürich ,
Switzerland
Dani Gal (1975); Marc Bauer (1975); Karen Geyer; Thomas Imbach; Herlinde Koelbl (1939); Valeska Peschke (1966); Nikita Kadan (1982); Stefanos Tsivopoulos (1973); [Maria Iorio *1975 & Raphaël Cuomo *1977] Iorio & Cuomo; Josef Albers (1888 - 1976); Kader Attia (1970); Sven Augustijnen (1970); Joseph Beuys (1921 - 1986); Arnold Böcklin (1827 - 1901); Alighiero Boetti (1940 - 1994); Osman Bozkurt; Herbert Brandl (1959); [Christoph Büchel & Giovanni Carmine] Büchel & Carmine; Honoré Daumier (1808 - 1879); Otto Dix (1891 - 1969); Andreas Duscha; Max Ernst (1891 - 1976); Ian Hamilton Finlay (1925 - 2006); [Peter Fischli *1952 & David Weiss 1946-2012] Fischli & Weiss (1979); Agnès Geoffray; Alberto Giacometti (1901 - 1966); Andreas Gursky (1955); Ane Hjort Guttu (1971); Fabrice Gygi (1965); Klara Hobza (1975); Ferdinand Hodler (1853 - 1918); Anna Jermolaewa (1970); Ilya Iosifovich Kabakov (1933 - 2023); Bouchra Khalili (1975); Paul Klee (1879 - 1940); Martin Kippenberger (1953 - 1997); Daniel Knorr (1968); Johann Rudolf Koller (1828 - 1905); Jacques Lipchitz (1891 - 1973); Richard Paul Lohse (1902 - 1988); Claude Monet (1840 - 1926); Max von Moos (1903 - 1979); Christian-Philipp Müller (1957); Claudia (*1964) & Julia (*1965) Müller; Edvard Munch (1863 - 1944); Marcel Odenbach (1953); Uriel Orlow (1973); Méret Oppenheim (1913 - 1985); Adrian Paci (1969); Miranda Pennell; Cora Piantoni (1975); Steve Reich (1936); Hans Richter (1888 - 1976); Kurt Ryslavy (1961); David Salle (1952); Ceija Stojka; Karl Stojka; Remco Torenbosch (1982); Félix Vallotton (1865 - 1925); Albert Welti (1862 - 1912); Nives Widauer; Artur Żmijewski (1966);
Cathérine Hug; Robert Menasse;
Videonale
G
Apr 1998 - May 1998
Bonn
(2)
+0
Videonale 8
Videonale
, Germany
Bonn ,
Germany
Anna Ådahl; Denize Ziegler; X Object Space; Eija-Liisa Ahtila (1959); Rosanne Altstatt; Dominique Angel; Thomas Arnold; AudioRom; Mark Bain (1966); George Barber; Clio Barnard; Joël Bartoloméo (1957); Denis Beaubois (1970); Zoe Beloff (1958); Laetitia Bénat (1971); Sadie Benning (1973); [Sylvie Boisseau & Frank Westermeyer] Boisseau & Westermeyer; Natalia Borissova; Jürgen Brüning; Claude Closky (1963); Alice Creischer (1960); [Jos De Gruyter *1965 & Harald Thys *1966] Gruyter & Thys; Bart Dijkman; dogfilm; Beate Eckstein; Boris Eldagsen; VALIE EXPORT (1940); Marina Faust (1950); Hermann Feldhaus; Ciara Finnegan; Judy Fiskin (1945); Benjamin Fox; Klaus Gasteier; Dryden Goodwin; Pia Greschner; Joost Grootens; Johan Grimonprez (1962); Marie-Ange Guilleminot (1960); Izabella Gustowska (1948); Felix Hahn; Christopher Hales; Annette Hanisch; Isabelle Hayeur (1969); Nelson Henricks; Lynn Hershman Leeson (1941); Ertl Hiebler; Thomas Hirschhorn (1957); Justin Hoffmann; Frederic Horst; Ute Hörner; Andrew Hull; Takahiko Iimura (1937); Timothée Ingen-Housz; Raphaële Jeune; Takayuki Kitahara; Jeroen Kooijmans; Birgit Köster; Christine Kriegerowski; George Kuchar (1942 - 2011); Thomas Kutschker; Vera Lalyko; George Legrady (1950); Britta Lorch; [Marion Pfaus *1966 / Felicia Zeller *1970] Rigoletti M./Lotio F.; Chris Marker (1921 - 2012); [Fiona Meadows & Frédéric Nantois] Meadows & Nantois; Eva Meyer (1950); Sarah Miles; Igor [160R] Mischiyev; Avi Mograbi (1956); Achim Mohné (1964); Jürgen Moritz; Tabrez Noorani; Dan Oki; Saskia Olde Wolbers (1971); Valérie Pavia; Florence Paradeis (1964); Miranda Pennell; Gudrun Peuckert (1960); Monika Pirch; Dorothee Plass; Sally Pryor; David Priestman; Sarah Pucill; Zhihie Qui; Laurence Rassel; Holger Reckter; Stefan Römer (1960); Judith Ruzicka; Salla Tykkä (1973); Michelle Salomon; Pekka Sassi; Eran Schaerf (1962); Harald Schleicher; Frances Scholz (1962); Nadja Schöning; Oliver Schwabe; Alexander Sellschopp; Sylvie Sepic; Keith Seward; Philippe Simon; Elizabeth Sisco; Cathy Sisler; John Smith (1952); Michael Smith (1951); Iris Sofka; Mari Soppela; Ralf Steffens; Georges Tony Stoll (1955); Mike Stubbs; Robert Suermondt (1961); Erick Swenson (1972); Syntax; Gudrun Teich; Mari Terashima; Suzanne Treister (1958); Stéphanie Moisdon Trembley; Esineiden Valtakunta; Liselot van der Heijden; Ingo Vetter (1968); Jan Vromman; Annette Weisser (1968); Herwig Weiser; Konrad Johan Welz; Frank Westermeyer; Anne Whitehurst; Anja Wiese (1962); Andreas Wodraschke; Tomek Wendland; ERsan Wu;