Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Museum Charlotte Zander - Sammlung
S
Jan 2014 - Dec 2014
Bönnigheim
(2)
+0
N/A
Museum Charlotte Zander - Sammlung
, Germany
Bönnigheim ,
Germany
Bobby A.S.H. (1949); Jean Abels (1895 - 1986); [Aldo Garcia] Aldin (1959); Elisabeth Allen (1883 - 1967); O. Amundsen; Stephen Anderson (1953); Emma Andijewska (1931); Richard Antilhomme; Evans Pierre Augustin (1945); Antun Bahunek (1912); Martin Baldzun; Jan Balet (1913 - 2009); Henry Bastin; André Bauchant (1873 - 1958); Gillian Beckles (1918); Dragica Belković (1931); Brian Bellemare; Alexander A. Belych (1941); Enrico Benassi (1902 - 1978); Václav Beránek (1915 - 1982); Peer Bergmann; Wilson Bigaud (1931); Mihalj Bireš (1912 - 1980); Pavel Biro; Leon Blasković; Blechova; Anni Block (1915); Emile Blondel (1893 - 1970); Eva Blum (1918); Erich Bödeker (1904 - 1971); Fernand Boilauges (1891); Camille Bombois (1882 - 1970); Maurice Bonnin (1911 - 1993); Ilija Bosilj Bašičević (1895 - 1972); André Bouquet (1897 - 1987); Micheline Boyadijan (1923); Tim Brown (1923); Junior Bruce; Herta Bubb (1919); Ida Buchmann (1911 - 1966); Eugen Buktenića (1914 - 1997); Anneliese Burmeister; Valerico Moral Calvo (1904); Rosie [Tino Camanga] Camanga (1910); Canute Caliste (1914 - 2005); Žoran Ćar; Jeanette Carballo (1940); [Carlo Zinelli] Carlo (1916 - 1979); Casimir (1928); Castalia; Cecilia; José Antonio Cedeño (1939); Zuzanna Chalupova (1925); Guiseppe de Checci (1911 - 1993); Florica Chet (1935); W. J. Chivers; Aniello Cioffi; Damien Conche (1877 - 1970); Fleury-Joseph Crépin (1875 - 1948); [Cecil B. Croux] Crouxy (1937); Mariusz Czajkowski; Janos Czene Apatfalvi (1904 - 1984); Halina Dabrowska (1925 - 1996); Alain Daussin (1953); Louis-Auguste Déchelette (1894 - 1964); André Demonchy (1914); Ferdinand Desnos (1901 - 1958); Pierre Dessau (1909); Henry Dieckmann (1933); Adolf Dietrich (1877 - 1957); Braulio Diez; James Dixon (1887 - 1970); Dong-woo Kim (1950); Angelo Drago (1930); Louis Ducasse (1881 - 1939); Préfète Duffaut (1923); Edward Dwurnik (1943); Albert Ebert (1906 - 1976); Jürgen Eckel; Sinclair Edwards (1940); Frank-Kirk Ehm-Marks (1961); Vivian Ellis (1933); Burkhard Engelmann (1944); Minna Ennulat (1901 - 1985); Sofia Erkens (1904); Louis Ernout (1892 - 1982); Jean Ève (1900 - 1968); Curtis Lee Farley (1927); Jean Faucq (1900 - 1978); Emerik Feješ (1904 - 1969); Jean Ferdinand (1888 - 1972); Daniel Ferrara (1906 - 1990); Armand de Ferrière (1873); Alexandre Filho (1932); Franjo Filipović (1930); Ilija Filipović (1944); Johann Fischer (1919 - 2008); Otto Flechtheim; Ute-Marie Fomm (1939); Auguste Forestier (1887 - 1958); Gérard Fortune (1930); Jean Fous (1901 - 1970); Réné Luc François; Leopold Frater (1952); Lotte Funke (1938); Al Gabriel; Francesco Galeotti (1920 - 1990); Johann Garber (1947); Silvia Garde (1943); Katarzyna Gawlowa (1896 - 1983); Dragan Gaži (1930 - 1983); Geier; Anton Geisberger (1952); Giordano Gelli (1928); Ivan Generalić (1914 - 1992); Josip Generalić (1936 - 2004); Milan Generalić (1950); Willem van Genk (1927 - 2005); Georg Gerlich; Elisabeth Gevaert (1935); Rudolf Geyer (1897); Pietro Ghizzardi (1906 - 1986); Madge Gill (1882 - 1961); Zoran Gožić; Maria Gradećak; Erich Grams (1924 - 1998); Grand'Mére Paris (1906 - 1982); Fitzgerald Grant (1944); Raf Green; Léon Greffe (1881 - 1949); Alexandre Gregoire (1922); John Clements Gregory (1879 - 1958); Jacob Greuter (1890 - 1984); Grünewald; Thomas Grundmann (1970); Partick Guallino (1943); Armand Guérin (1913); Inge Hagen (1936); Pieter Hagoort (1887 - 1975); Riet van Halder (1930); Andrej Hankovsky (1904 - 1982); Don Ed Hardy (1945); Sol Harroche; Johann Hauser (1926 - 1996); Nathan Heber (1902 - 1975); Margarethe Held (1894 - 1981); Vladimir Herćeg (1947); Marco Hergouth (1953); Karl Hertmann (1918 - 1995); Renate Hille (1940); Morris Hirshfield (1872 - 1946); Thomas Hlungwani (1961); Pál Homonai (1922); [Horvat Joža] Jaki (1930); Wolfgang Hueber (1950); Paul Humphrey (1931 - 1999); Karl Hurm (1930); Sergey Dmitrievich Igumnov (1900 - 1942); Stathis Ikonomou (1928); Inticona (1931); [Isabelino Coelho] Isabelino (1924); Vojislav Jakic (1932); Mario Jambresić (1966); Ljudmil Janakiev (1950); Duro Jančić (1934); Luka Janko; Joseph Jasmin (1924); Ognjen Jeremić (1953); Dusan Jevtović (1925); Michael Charles Johns (1937); Anderson Rev. Johnson (1915); Martin Jonaš (1924); Dragutin Jurak (1911 - 1994); Juliette Juvin (1896); Franz Kamlander (1920 - 1999); John Kane (1860 - 1934); Savas Karakevas (1924); Karl Kazmierczak (1894 - 1969); Arthur Keigney; Helga Keller; John Kennedy; Susanne Kienlechner (1938); Franjo Klopotan (1938); Rosemarie Klose; Maria Kloss (1940); Jan Knjazović (1925); Eberhard Knöpp; Cornelia Koch (1966); Sis Koch; Rosemarie Koczÿ (1939 - 2007); Ilija Kohuth; Alexej Kontratenko (1938); Johann Korec (1937 - 2008); Mijo Kovačić (1934); Ferenc Kovács (1927); Wykonat Krajevski (1896); Jaco Kranendonk (1951); Gerlinde Kraus (1941); Hans Krüsi (1920 - 1995); Julius Risimati Kubayi (1969); Thomas Kuloayi (1972); M. Kuzela (1928); Jean Kwiatkowski (1887 - 1971); Ivan Lacković (1932 - 2004); Laurent; Lawrence H. Lebduska (1894 - 1966); Jules Lefranc (1887 - 1972); Walter Leonhardt (1933); Pawel Petrowitsch Leonov (1920); Augustin Lesage (1876 - 1954); Bogdan Lesinski; Abraham Levin (1880 - 1957); Israel Litwak (1868 - 1960); James Lloyd; Dragica Lončarić (1956); Samuel Lucas (1805 - 1870); Karl Maeder (1891 - 1966); Boleslaw Majcher (1898 - 1977); Leon Markarian (1906 - 1990); Borivoje Maksimović (1935); Antonino Mancuso Fuoco (1921 - 1996); Pero Mandić (1938); Anuica Maran (1918 - 1983); Duska Markotić (1950); Vico Mars; Linda B. Martin; C. Maru; Abdel Mason (1954); Mirjana Matiša (1944); Jean-Louis Maxan (1966); Jekaterina Medwedewa (1937); Martin Mehkek (1936); Salomon Meijer (1877 - 1965); Orneore Metelli (1872 - 1938); Vilko Mikuleć (1928); Carl Miller; Jacques Millet; Gordon Milton; [Denis Cater] Mistic (1937); D. Möhl; Elsa Mora (1971); Albert Morris; Josef Anton Moser (1859 - 1920); Marioara Motorojescu (1928); Gaston Mouly (1922 - 1997); Mozinha; Franjo Mraz (1910 - 1981); Bertelus Myrbel; Jean-Pierre Nadau (1963); Nagy; Michel Nedjar (1947); Leonardus A. J. Neervoort (1908 - 1981); Nicolas Raurich y Petre (1871 - 1945); Nikifor (1893 - 1969); M. B. Novačić; Gilberto de la Nuez (1913 - 1993); Heinrich Nüsslein (1879 - 1947); Gertrude O'Brady (1901 - 1985); Antoine Obin (1929); Sénèque Obin (1893 - 1977); Téofil Ociepka (1891 - 1978); Eduard Odenthal (1929 - 2006); Shigeo Okumura (1937); Wojciech Oleksy (1903); István Orbán (1901 - 1979); Benito Ortiz-Borell (1896); Karl Borro Palleta (1898 - 1972); Antonio de Pascale (1953); Paul; Gerard Paul (1943); João Pé-Léve (1908 - 1998); Marc Peddy; Otto Petersen; Radmila Peyović (1936); Dominique-Paul Peyronnet (1872 - 1943); Piat; André Pierre (1914 - 2005); Joseph Pierre (1925); Prosper Pierrelouis (1947); Josef Pilat (1900 - 1973); Josip Pintarić (1927); Nikolej Aslanovich Pirosmani [Pirosmanaschwili] (1862 - 1918); Milan Plešeć (1950); Nello Ponzi (1897 - 1984); Maria de Posz (1929); Ludmilla Procházková (1903 - 1983); T. Prock; Ivan Rabuzin (1921); Max Raffler (1902 - 1988); Davide Raggio (1926); Milan Rašić (1931); Marco Raugeï (1958); Rosmarie Reifenrath (1948); Chris Renz; René Rimbert (1896 - 1991); José Miguel Rodriguez (1930); Mitja Rojć (1950); Wassili T. Romanenkow (1953); Henri Julien Rousseau (1844 - 1910); Michail A. Rschannikow (1930); Rachel Rubin (1912 - 2006); Rusdi; Wiktor Rysio (1902); Ody Saban (1953); Jerry Collins Sailor (1911 - 1973); Robert Saint-Brice (1898 - 1973); Louisiane Saint Fleurant (1924); Tina San (1936); Aloys Sauter (1875 - 1952); Alexandru Savu (1932); Jörg Scherbarth (1940); E. Schick; Wilhelm Schläger (1907 - 1990); Karl Schlamminger (1935); Natalie Schmidtova (1895 - 1981); Hans Schmitt (1912 - 1996); Friedrich Schröder-Sonnenstern (1892 - 1982); Johann Schrott (1953); Volkmar Schulz-Rumpold (1956); L. Schurrmans; Simon Schwartzenberg (1895); Marianne Schweigler (1949); Sava Sekulić (1902 - 1989); Zbynek Semerak; Gérard Sendrey (1928); Walter Senna (1933); Séraphine de Senlis (1864 - 1942); A. Seroy; Shalom von Safed (1887 - 1980); Shin-Soo Jeong (1967); Francisco Domingos da Silva (1910 - 1985); Karl Sirovy (1896 - 1948); Stefan Sivan (1906); Matija Skurjeni (1898 - 1990); Petar Smajić (1910 - 1985); Sammy Smith; Manfred Söhl (1947); Fabio Sombra (1965); Louis Soutter (1871 - 1942); Franz Spielbichler (1899 - 1975); Milan Stanisavljević (1944); Roland C. Stanley (1887); Vladimir Starčević (1947); Ondrej Steberl (1897 - 1977); Germain van der Steen (1897 - 1985); György Stefula (1913 - 1999); Alword Sterling; Clive Sterling (1956); Michael Sterling (1958); Emma Stern (1878 - 1969); Gheorghe Sturdza (1904); Boleslaw Suska (1917); Swolfs; Wolfgang Teucher (1950); Carl Christian Thegen (1883 - 1955); Theo (1920 - 1998); Günther Thumer (1930); Jože Tisnikar (1928 - 1998); Max Paul Tobler (1897 - 1969); Uros Tomić; P. Topliak (1948); Abram Topor (1903 - 1992); Bill Traylor (1856 - 1947); Adalbert Trillhaase (1858 - 1936); David Troppy (1963); Hector Trotin (1894 - 1966); Trtović; Oswald Tschirtner (1920 - 2007); Zephania Tshuma (1932 - 2000); Branimir Udiljak (1945); Gérard Valcin (1923); Ivan Većenaj (1920); Stjepan Većenaj (1928 - 2000); Antonio Velasquez (1906); Ondrej Venjarski (1930); Aldo Verzelloni (1933); Francesco Vetere (1925); Lucien Vieillard (1923); Mirko Virius (1889 - 1943); Miguel Garcia Vivancos (1895 - 1972); Louis Vivin (1861 - 1936); Friederike Voigt (1882 - 1966); Franjo Vujčeć (1939); Albert Rev. Wagner (1926); August Walla (1936 - 2001); Alfred Wallis (1855 - 1942); Jan van Weerth (1871 - 1955); Helmut Widmaier (1927); Scottie [Louis Freeman] Wilson (1888 - 1972); La Juste Winston; Earldon Witter (1951); Josef Wittlich (1903 - 1982); Jutta Wohlgemuth; Agatha Wojciechowsky (1896 - 1986); Maria Wójtowicz-Tarnawska (1921); Sun Wolf (1934); Adolf Wölfli (1864 - 1930); Anton Woltering; Leon Wróbel (1917); Adam Zegadlo (1910 - 1988); Eugeniusz Zegadlo (1943); Henryk Zegadlo (1934); Piotre Zelek (1928); Anna Zemanková (1908 - 1986); Domenico Zindato (1966); Doris Clare Zinkeisen (1898 - 1991); Bogislav Živković (1920 - 2005); Hedi Zuber (1916 - 1996); Miroslav Župančić (1949); Anselme Boix-Vives (1899 - 1969);
The Art Institute of Chicago
G
Oct 1930 - Dec 1930
Chicago
(303)
+0
American Paintings and Sculpture (2/2) - '43rd Annual Exhibition - Sculpture'
The Art Institute of Chicago
, United States
Chicago ,
United States
Malvin Marr [Zsissly] Albright (1897 - 1983); Louise Hobbs Allen; Ahron Ben-Shmuel (1903 - 1984); Alexander N. Blazys (1894 - 1963); Edouard Chassaing (1895 - 1974); Olga Chassaing (1897 - 1944); Allan Clark (1896 - 1950); Antonio Cartizas; José de Creeft (1884 - 1982); Hunt Diederich (1884 - 1953); Helen Doft; Lars Olavson Fletre (1904 - 1977); Laura Gardin Fraser (1889 - 1966); Erwin F. Frey (1892 - 1967); Arnold Geissbühler (1897 - 1993); Vincent Glinsky (1895 - 1975); John Clements Gregory (1879 - 1958); Waylande De Santis Gregory (1905 - 1971); Eunice Dorothy Grubb; Karl Heinrich Gruppe (1893 - 1982); Carl Anderson Hallsthammar (1894 - 1977); Elisabeth Haseltine Hibbard (1894 - 1950); Malvina Hoffman (1887 - 1966); Austin James (1885 - 1961); Frank Luis Jirouch (1878 - 1970); Raoul Jean Josset (1900 - 1957); Anna Keeney (1898); Sergej Timofejevič Konenkov (1874 - 1971); Benjamin Turner Kurtz (1899 - 1966); Gaston Lachaise (1882 - 1935); Katharine Ward Lane Weems (1899 - 1989); Robert Laurent (1890 - 1970); Oronzio Maldarelli (1892 - 1963); Francis Luis Mora (1874 - 1940); Ethel Klink Myers (1881 - 1960); Walter D. Plonski; Alexander Portnoff (1887 - 1949); Margaret J. Postgate; Richard Henry Recchia (1885 - 1983); José A. Ruiz; Annetta Johnson Saint-Gaudens (1869 - 1943); Antonio Salemme (1892 - 1995); Jacques Schnier (1898 - 1988); Florence Sprague Smith (1888); Nishan Toor (1888 - 1966); Turku Trajan (1887 - 1959); Seth M. Velsey (1903 - 1967); Marion Putnam Walton (1899 - 1996); Heinz Warneke (1895 - 1983); Wheeler Williams (1897 - 1972); Louise Lentz Woodruff (1893 - 1966); Mahonri MacKintosh Young (1877 - 1957); William Zorach (1889 - 1966);
17. Esposizione Biennale Internazionale d'Arte
Biennale di Venezia - United States of America
S
Jun 1930 - Jun 1930
Venezia
(48)
+1
Clark, Walter Leighton (Curator)
+0
Sergio, Lisa (Curator)
+0
17. Esposizione Biennale Internazionale d'Arte
Biennale di Venezia - United States of America
, Italy
Venezia ,
Italy
Edward Hopper (1882 - 1967); Julius C. Rolshoven (1858 - 1930); Julian Alden Weir (1852 - 1919); Karl Anderson (1874 - 1956); Gifford Beal (1879 - 1956); Cecilia Beaux (1855 - 1942); George Wesley Bellows (1882 - 1925); Frank Weston Benson (1862 - 1951); Emil James Bisttram (1895 - 1976); Ernest Leonard Blumenschein (1874 - 1960); Max Bohm (1868 - 1923); Alexander Brook (1898 - 1980); Roy Henry Brown (1879 - 1956); George DeForest Brush (1854 - 1941); Bryson Burroughs (1869 - 1934); Ettore Caser (1880 - 1944); James Ormsbee Chapin (1887 - 1975); Charles Shepard Chapman (1879 - 1962); Glenn O. Coleman (1887 - 1932); John Edward Costigan (1888 - 1972); Eanger Irving Couse (1866 - 1936); Bruce Crane (1857 - 1937); Marie Danforth Page (1869 - 1940); Arthur Bowen Davies (1862 - 1928); Charles Harold Davis (1856 - 1933); Stuart Davis (1892 - 1964); Sidney Edward Dickinson (1890 - 1980); Keelan Ofelia Duranti; Nicolai Ivanovich Fechin (1881 - 1955); Anna S. Fisher (1873 - 1942); John Fulton Folinsbee (1892 - 1972); Lee Friedlander (1934); Frederick Carl Frieseke (1874 - 1939); Maurice Fromkes (1872 - 1931); Anne Goldthwaite (1869 - 1944); John Clements Gregory (1879 - 1958); Lilian Westcott Hale (1881 - 1963); Samuel Halpert (1884 - 1930); Frederick Childe Hassam (1859 - 1935); Charles Webster Hawthorne (1872 - 1930); Robert Henri (1865 - 1929); Eugene Higgins (1874 - 1958); Malvina Hoffman (1887 - 1966); Charles Sydney Hopkinson (1869 - 1962); Howard Giles (1876 - 1955); Anna Hyatt Huntington (1876 - 1973); Ernest Ludvig Ipsen (1869 - 1951); Carl Paul Jennewein (1890 - 1978); John Christen Johansen (1876 - 1964); Bernard Karfiol (1886 - 1952); Leo Katz (1887 - 1982); Rockwell Kent (1882 - 1971); Leon Kroll (1884 - 1974); Ernest Lawson (1873 - 1939); Jonas Lie (1880 - 1940); George Benjamin Luks (1867 - 1933); Hermon Atkins MacNeil (1866 - 1947); Paul Howard Manship (1885 - 1966); Edward MacCartan (1879 - 1947); Myrtyle Jean McLane (1878 - 1964); Gari Julius Melchers (1860 - 1932); Willard Leroy Metcalf (1858 - 1925); Jerome Myers (1867 - 1940); Hobart Nichols (1869 - 1962); Leonard Ochtman (1854 - 1934); Marjorie Acker Phillips (1894 - 1985); Albin Polášek (1879 - 1965); Joseph C. Pollet (1897 - 1979); Abram Poole (1882 - 1961); Maurice Brazil Prendergast (1858 - 1924); Alexander Phimister Proctor (1860 - 1950); Hovsep T. Pushman (1877 - 1966); Ellen Emmet Rand (1875 - 1941); Edward Willis Redfield (1869 - 1965); Nicolay Konstantinovich [Nicholas] Roerich (1874 - 1947); Svetoslav Nikolaevich Roerich (1904 - 1993); Chauncey Foster Ryder (1868 - 1949); Eugene Francis Savage (1883 - 1978); Walter Elmer Schofield (1867 - 1944); Leopold Gould Seyffert (1887 - 1956); John French Sloan (1871 - 1951); Eugene Edward Speicher (1883 - 1962); Robert Spencer (1879 - 1931); George Gardner Symons (1863 - 1930); Augustus Vincent Tack (1870 - 1949); Henry Ossawa Tanner (1859 - 1937); Edmund Charles Tarbell (1862 - 1938); Allen Tucker (1866 - 1939); Walter Ufer (1876 - 1936); Van Dearing Perrine (1869 - 1955); Horatio Walker (1858 - 1938); Abraham Walkowitz (1878 - 1965); Frederick Judd Waugh (1861 - 1940); Adolph Alexander Weinman (1870 - 1952); Irving Ramsay Wiles (1861 - 1948); Henry Woodbridge Parton (1858 - 1933); Charles Herbert Woodbury (1864 - 1940); William Zorach (1889 - 1966); Louis Betts (1873 - 1961);
Walter Leighton Clark; Lisa Sergio;
Dallas Museum of Art
G
Nov 1919 - Nov 1919
Dallas
(94)
+0
Contemporary International Art - 1st Annual Exhibition (1/2) - 'Painting'
Dallas Museum of Art
, United States
Dallas ,
United States
[Albert Benjamin André] Albert-André (1869 - 1954); Boris Izraelevitch Anisfeld (1879 - 1973); George Wesley Bellows (1882 - 1925); George Henry Bogert (1864 - 1944); Giovanni Boldini (1842 - 1931); Mary Cassatt (1844 - 1926); Robert Winthrop Chanler (1872 - 1930); Émilie Charmy (1878 - 1974); Emma Ciardi (1879 - 1933); Charles Cottet (1863 - 1925); Gustave Courbet (1819 - 1877); Eanger Irving Couse (1866 - 1936); Randall Vernon Davey (1887 - 1964); Henry Golden Dearth (1864 - 1918); Thomas Wilmer Dewing (1851 - 1938); Paul Dougherty (1877 - 1947); Guy Pène du Bois (1884 - 1958); Nicolai Ivanovich Fechin (1881 - 1955); Andrea Ferretti; Ben [Benjamin] Foster (1852 - 1926); Frederick Carl Frieseke (1874 - 1939); Lillian Mathilde Genth (1876 - 1953); William James Glackens (1870 - 1938); John Clements Gregory (1879 - 1958); Frederick Childe Hassam (1859 - 1935); Robert Henri (1865 - 1929); Eugene Higgins (1874 - 1958); Ferdinand Hodler (1853 - 1918); Thorolf Holmboe (1866 - 1935); Winslow Homer (1836 - 1910); William Samuel Horton (1865 - 1936); George jr. Inness (1854 - 1926); Camillo Innocenti (1871 - 1961); Johannes Hendricus Jurres (1875 - 1946); Charles Butler Keeler (1882 - 1964); Rockwell Kent (1882 - 1971); Leon Kroll (1884 - 1974); Max Kuehne (1880 - 1968); Gaston La Touche (1854 - 1913); Ernest Lawson (1873 - 1939); Henri Eugene Augustin Le Sidaner (1862 - 1939); Fernand Legout-Gérard; Hayley Lever (1876 - 1958); Max Liebermann (1847 - 1935); Frank B. Ashley Linton (1871 - 1943); George Benjamin Luks (1867 - 1933); Antonio Mancini (1852 - 1930); Édouard Manet (1832 - 1883); Gari Julius Melchers (1860 - 1932); Kenneth Hayes Miller (1876 - 1952); Richard Edward Miller (1875 - 1943); Maurice Molarsky (1885); Claude Monet (1840 - 1926); Adolphe Joseph Monticelli (1824 - 1886); Power O'Malley (1877 - 1946); Camille Pissarro (1830 - 1903); Jean-François Raffaëlli (1850 - 1924); Odilon Redon (1840 - 1916); Julian Rix (1850 - 1903); Theodore Robinson (1852 - 1896); John Singer Sargent (1856 - 1925); Anshelm Leonard Schultzberg (1862 - 1945); Lucien Joseph Simon (1861 - 1945); Alfred Sisley (1839 - 1899); John French Sloan (1871 - 1951); Eugene Edward Speicher (1883 - 1962); Annetta Johnson Saint-Gaudens (1869 - 1943); Albert Edward Sterner (1863 - 1946); Edith Blight Thompson (1874 - 1941); Olive Tilton Bigelow (1886 - 1980); Pavel Petrovich Troubetzkoy (1866 - 1938); Wilhelm Trübner (1851 - 1917); Allen Tucker (1866 - 1939); John Henry Twachtman (1853 - 1902); François Isidore Verheyden (1880); Franz von Stuck (1863 - 1928); Horatio Walker (1858 - 1938); Miriam Warneck; Nan Forbes Watson (1876 - 1966); James A. McNeill Whistler (1834 - 1903); Anders Leonard Zorn (1860 - 1920); Ramón de Zubiaurre y Aguirrezábal (1882 - 1969); Ignacio Zuloaga y Zabaleta (1870 - 1945);
American Academy in Rome
S
Jan 1915 - Dec 1915
Roma
(150)
+0
American Academy in Rome Fellows - 'Sculpture'
American Academy in Rome
, Italy
Roma ,
Italy
John Clements Gregory (1879 - 1958);