Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Goethe-Institut - Ankara
G
Sep 2012 - Nov 2012
Ankara - Bakanlıklar
(1)
+0
Berensel, Ege (Curator)
+0
N/A
Goethe-Institut - Ankara
, Turkey
Ankara - Bakanlıklar ,
Turkey
Can Altay (1975); Personal Cinema & the Erasers; George Drivas; Genco Gülan; Oktay İnce; Anna Lascari; Jenny Marketou (1954); Ivan Moudov (1975); Zeyno Pekünlü; Raycho Stanev; Alper Şen; Krassimir Terziev; Borjana Ventzislavova;
Ege Berensel;
Centro Andaluz de Arte Contemporáneo - CAAC
G
Oct 2008 - Jan 2009
Sevilla
(3)
+0
Weibel, Peter (Curator)
+0
Rhee, Wonil (Curator)
+0
Brayer, Marie-Ange (Curator)
+0
Biacs3 - youniverse (1/3) - 'Bienal de Arte Contemporáneo de Sevilla'
Centro Andaluz de Arte Contemporáneo - CAAC
, Spain
Sevilla ,
Spain
[Anne Niemetz & Andrew Pelling] Niemetz & Pelling; Antonio Barrese (1945); [P.Cook, W.Chalk, D.Crompton, D.Greene, R.Herron, M.Webb] Archigram (1960 - 1974); [A. Branzi, G. Corretti, P. Deganello, M. Morozzi, D. Bartolini, L. Bartolini] Archizoom (1966); [Atelier Hitoshi Abe & Masahige Motoe] Atelier Hisoshi Abe & Motoe; Axel Killian; Bas Princen (1975); Bose Krishnamachari (1963); Carlo Ratti Associati; Catherine Ikam (1942); Chen Wen Ling; Chico MacMurtrie; Christoph Höschele; CHS Arquitecttos; Claude Parent (1923 - 2016); [Enric Ruiz-Geli] CLOUD 9; [Wolf D. Prix *1942, Helmut Swiczinsky *1944] Coop Himmelblau (1968); Curro González; [Daniela Kutschat & Rejane Cantoni] Kutschat & Cantoni; [Mark Goulthorpen] dECOi Architects; [Claudia Pasquero & Marco Poletto] EcoLogicStudio; Eduardo Kac (1962); [Naziha Mestaoui & Yacine Aït Kaci] Electronic Shadow; [Stefano Mirti, Line Ulrika Christiansen, Fabio Mennella] Elio Caccavale & Id-lab; [Tom Wiscombe] Emergent Architecture; [Philippe Morel, Jelle Jeringa, Félix Agid] EZCT; Francisco Almengló; François Dallegret (1937); Gianni Pettena (1940); Giselle Beiguelman; Giuliana Cunéaz (1959); Gregor Eichinger; Gonzalo Puch (1950); Götz Dipper (1966); hackitectura; Hiraki SAWA (1977); Ian +; [Auke Touwslager, Ursula Lavrenčič] Informationlab; [Dominique Jacob & Brendan MacFarlane] Jakob & MacFarlane; James Law Cybertecture; Jennifer Steinkamp (1958); Jeppe Hein (1974); John Gerrard (1974); [Wes Jones] Jones Partners Architecture; Jordan Wolfson (1980); José Maria Mellado (1966); Juan Carlos Robles; Jürgen Mayer Hermann (1965); Ki-bong Rhee (1957); Kishō Kurokawa (1934 - 2007); [Sulan Kolatan & William MacDonald] Kol / Mac LLC; Lillian Ball (1995); Manfred Wolff-Plottegg (1946); Manolo Bautista; Marc Lee; Markus Huemer (1968); Martin Bonadeo (1975); Martin Walde (1957); Masaki Fujihata (1956); [Mathias Gommel & Peter Weibel] Gommel & Weibel; Neri - MATERIALECOLOGY Oxman; [Morales, Giles, Mariscal, Esther Pizarro y hackitectura.net] MGM; Michael Sailstorfer (1979); Michael Saup; Michael Schuster (1956); [Monika Fleischmann & Wolfgang Strauss] Fleischmann & Strauss; Mushon Zer-Aviv; Nam June Paik (1932 - 2006); [Lars Spuybroek] NOX; [Michael Henses & Achim Menges] OCEAN; Yong-Seok Oh; Oliver van den Berg; [Oosterhuis_Lénard] ONL; [Ángel Borrego Cubero] OSS - Open Source Space; Paul Chan (1973); Paul de Marini; [Philip Pocock - Team: Alex Wenger, Linus Stolz, Julian Finn, Daniel Burckhardt] alan∂ (Academy al-Andalus); Philippe Rahm; PIPS:lab (1999); Rafael Lozano-Hemmer (1967); Ramón Guardans; RobotLab; Roland Fuhrmann; [François Roche & Stéphanie Lavaux] R(&)Sie(n); [Gégory Lasserre & Anaïs met den Ancxt] Scenocosme; [Chris Perry, Ulricka Karlsson, Marcelyn Gow] SERVO; Jinsong SHI (1969); Shilpa Gupta (1976); SunMyoung Choi; Susan Hefuna (1962); [Steina Vasulka] Steina (1940); Tamás Waliczky (1959); Tim MacMillan; Tom Kovac; Tom Verebes; Toyo Ito (1941); Vicente Guallart; Wolfgang Munch; Wu Ming Zhong; [Hernán Díaz Alonso] Xefirotarch; Yang Quian; [Young-hae Chang & Marc Voge] Young-hae Chang Heavy Industries; Zbigniew Rybczyński (1949); Alexander Stublić; Michael Bielicky; Jenny Marketou (1954); [Loove Broms, Milo Lavén, Erik Krikortz] Broms & Lavén & Krikortz; Matthew Ritchie (1964); Mischa Kuball (1959); Roland Baladi (1942); Roslaie; [Shannon McMullen &Fabian Winkler] McMullen & Winkler; Steve Bradley;
Peter Weibel; Wonil Rhee; Marie-Ange Brayer;
Centro di Cultura Contemporanea Strozzina - CCCS
G
Sep 2008 - Nov 2008
Firenze
(46)
+0
Beckers, Anita (Curator)
+0
N/A
Centro di Cultura Contemporanea Strozzina - CCCS
, Italy
Firenze ,
Italy
Marina Abramović (1946); Victor Alimpiev (1973); Laura Belém (1974); Candice Breitz (1972); Rä di Martino (1975); Nathalie Djurberg (1978); Kota Ezawa (1969); Harun Farocki (1944 - 2014); Charlotte Ginsborg (1974); Philippe Grammaticopoulos (1970); Cao Guimarães (1965); Frank Hesse (1970); Alfredo Jaar (1956); Jesper Just (1974); Clare Langan (1967); Zhenchen Liu (1976); Domenico Mangano (1976); Jenny Marketou (1954); Bjørn Melhus (1966); Almagul Menlibayeva (1969); Sarah Morris (1967); Guy Ben-Ner (1969); Julia Oschatz (1970); Isabel Rocamora (1968); Marinella Senatore (1977); [Eve Sussman & Rufus Corporation] Sussman & Rufus Corporation; Kenneth Tin-Kin Hung (1976); Gillian Wearing (1963); Arnold von Wedemeyer (1970); [Maya Schweizer *1976 & Clemens von Wedemeyer *1974] Schweizer & von Wedemeyer; Suara Welitoff (1951); Sislej Xhafa (1970); [Anna de Manincor *1972, Anna Rispoli *1974, Massimo Carozzi *1967] ZimmerFrei (1999);
Anita Beckers;
Essl Museum - Kunst der Gegenwart
G
May 2003 - Sep 2003
Klosterneuburg bei Wien
(139)
+0
Szeemann, Harald (Curator)
+0
N/A
Essl Museum - Kunst der Gegenwart
, Austria
Klosterneuburg bei Wien ,
Austria
Marina Abramović (1946); Nevin Aladağ (1972); Hüseyin Bahri Alptekin (1957); Halil Altindere (1971); Cem Aydogan; Maja Bajević (1967); József Bartha; Sokol Beqiri (1964); Semiha Berksoy (1910 - 2004); Goran Bertok; Bashir Borlakov; Luchezar Boyadjiev (1957); Pavel Brăila (1971); Ali Demirel; Braco Dimitrijević (1948); Biljana Djurdjevic; Uroš Djurić (1964); Vladimir Dodig-Trokut; Veaceslav Druta; Ayşe Erkmen (1949); Esra Ersen (1970); Mariela Gemisheva; Alla Georgieva; Teodor Graur (1953); [Yervant Gianikian *1942 & Angela Ricci Lucchi *1942] Gianikian & Lucchi; Eduard Agostini Hila (1949); [Dusan Mandic*1954, Miran Mohar*1958, Andrej Savski*1961, Roman Uranjek*1961, Borut Vogelnik*1959] IRWIN (1983); Sanja Iveković (1949); Djordje Jandric; Gülsün Karamustafa (1946); Venera Kastrat; Mihaela Kavdanska; Željko Kipke (1953); Lyuben Kostov; Daniela Kostova (1974); Emir Kusturica; [Krešimir Farkaš, Dean Zahtila] Labin Art Express; Jenny Marketou (1954); Dalibor Martinis (1947); Antoni Maznevski (1963); Ivan Moudov (1975); Vladimir Lalo Nikolic; Damír Niksic; Adrian Paci (1969); Goran Petercol (1949); Cristi Pogacean (1980); Ivan Posavec; Pravdoliub Ivanov (1964); Franc Prug; Jelena Radic; Edi Rama (1964); [Krasimir Krastev] RASSIM (1972); Anri Sala (1974); [Igor Scerbina & Stefan Rusu] Scerbina & Rusu; Erzen Shkololli (1976); Gentian Shkurti (1977); Nedko Solakov (1957); Aleksandar Stankovski; Mladen Stilinović (1947 - 2016); Kamen Stoyanov; Miha Štrukelj; [Cälin Dan *1955, Josif Király *1957] subREAL (1990); Patricia Teodorescu (1972); Raša Todosijević (1945); Nasan Tur (1974); Dean Verzel; Mark Verlan (1963); Ornela Vorpsi; Sislej Xhafa (1970); [Metka Golec *1972, Horvat Miha *1976] son:DA (1972); Kalin Serapionov (1967); Žaneta Vangelij (1963); Alban Hajdinaj (1974);
Harald Szeemann;
Photographic Center Skopelos
G
Jul 2002 - Aug 2002
Skopelos
(19)
+0
The spirit of family - 'Social Approaches'
Photographic Center Skopelos
, Greece
Skopelos ,
Greece
Virxilio Viéitez (1930 - 2008); Anne Rearick (1960); Aggeliki Stamatiadou; Dimitra Lazaridou (1966); Chris Plitas; Paris Petridis (1960); Panos Vardopoulos; Jenny Marketou (1954); Nick Waplington (1965); Johanna Weber (1966); Pere Formiguera (1952);
Edith-Russ-Haus für Medienkunst
G
Dec 2001 - Jan 2002
Oldenburg
(46)
+0
N/A
Edith-Russ-Haus für Medienkunst
, Germany
Oldenburg ,
Germany
Ursula Biemann (1955); [Heather Cassils & Cathy Davies] Cassils & Davies; Diane Ludin; Francesca da Rimini; Agnese Trocchi; Jen Liu (1976); Jenny Marketou (1954); Cornelia Sollfrank (1960); Pernille Spence; Linda Wallace;
State Museum of Contemporary Art - SMCA
G
Sep 2000 - Nov 2000
Thessaloniki
(7)
+0
N/A
State Museum of Contemporary Art - SMCA
, Greece
Thessaloniki ,
Greece
Stephen [Stylianos] Antonakos (1926 - 2013); Costa Vavagiakis; Polygnotos Vagis (1894 - 1965); John Vassos (1898 - 1985); Peter Voulkos (1924 - 2002); Steve [Stylianos] Gianakos (1938); Cristos Gianakos (1934); Morfy Gikas (1946); Mary Grigoriadis (1942); Nassos Daphnis (1914 - 2010); Electrus; Aristodimos Kaldis (1899 - 1979); Zoe Keramea (1955); [Carol Ann Klonaridi & Michael Owen] Klonaridi & Owen; George Constant (1892 - 1978); Michael Lekakis (1907 - 1987); Constantine Manos (1934); Jenny Marketou (1954); Vasilis Marros; Jim Morfesis; William Baziotes (1912 - 1963); Lynda Benglis (1941); Eleni Milona; George Negroponte (1953); Jean Ksehron; Lucas Samaras (1936 - 2024); Theodora Skipitares; Andrea Spirou; Theodoros Stamos (1922 - 1997); Athena Taha; Philip Tsiaras (1952); Markos Hatzipateras; Dimitrios Hatzis (1913 - 1981); Theo Hios (1908 - 1999);