Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
OSTRALE´O15
S
Jul 2015 - Sep 2015
Dresden
(2)
+0
Hilger, Andrea (Curator)
+0
Jasiński, Mirosław (Curator)
+0
Schakel, Lydeke (Curator)
+0
OSTRALE´O15 - 'Handle With Care'
OSTRALE´O15
, Germany
Dresden ,
Germany
Jessica-Carmel Achel (1991); Ronex Ahimbisibwe (1977); Milena Altini (1967); Agate Apkalne (1977); [Youness Atbane *1982 & Anna Weissenfels] Atbane & Weissenfels; Rochus Aust (1968); Van Andréa Bakana-Missakila (1992); Steve Bandoma (1981); Manja Barthel (1972); Matthias Bausch (1978); Alexander Belov (1981); Gianna Bentivenga (1975); Zander Blom (1982); [Lilla Lőrinc & János Borsos] Lőrinc Borsos (2008); Laure Boulay; Agnieszka Ewa Braun (1990); Anna Bujak (1979); Jean-Dominique Burton (1952); Klaus Busch (1965); Elio Castellana (1971); Nick Cave (1959); Alexandra Centmayer (1967); Mauro Cuppone (1960); [Deli Gleba *1989 & Gil Delindro *1989] Gleba & Delindro; Annedore Dietze (1972); Daniel Nicolae Djamo (1987); David Dollmann (1990); Davide Dormino (1973); Christoph Draeger (1965); [Alessandro Bosello *1979 & Lucilla Esce *1980] Ale & Lux; Gustavo Espinosa (1944); Arina Essipowitsch; Mounir Fatmi (1970); Simone Fezer (1976); Miłos Flisz (1986); Florian Huber (1985); Jacqueline Friedrich (1984); Enrique Fuentes (1980); Shige Fujishiro; Yoel Diaz Gálvez (1978); [Paul Geisler & Fabian Nitschkowski] Geisler & Nitschkowski; Umberto Giovannini (1969); Philipp Gloger (1983); Viktoria Graf (1985); Paolo Grassino (1967); Artur Grochowski (1988); Marcelina Gron (1990); Urban Grünfelder (1967); Michael Guinand (1955); Olga Guseva (1981); [Norbert Guthier *1954 & Matthias Bolz *1957] Guthier & Bolz; Doris Hansen (1972); Priscilla Hasenböhler (1983); Marlet Heckhoff (1983); Ulrich Heemann (1951); [Andreas Hetfeld *1965 & Suus Baltussen] Hetfeld & Baltussen; Frenzy Höhne (1975); Elke Hopfe (1945); Ana Jagodic (1992); Albertyna Kacalak (1988); John Kamicha; Gábor Király; Kasia Kmita (1972); Tobias Köbsch (1977); Elena Kristofor (1983); Ludwig Kuckartz (1971); Christoph Kugler; Oleg Kuptsov (1961); Gilles T. Lacombe; Julia Langhammer (1988); Larissa Leverenz (1978); Guangyun LIU (1962); Sebastian Lübeck (1977); Weronika Lucińska (1989); Àngel Marcos (1955); Mario Marino (1967); Hugo Mayer (1968); [Alain Meert & Joris van der Borght] Meert & Borght; Norbert Meissner (1954); Anka Mierzejevka (1970); Michael Mieskes (1985); Barnaba Mikulowski; Eugeniusz Minciel (1958); Miriam Syowia Kyambi (1979); Veronica Montanino (1973); Tanja Mosblech (1970); Baudouin Mouanda (1981); Zwelethu Mthethwa (1960); Henry Mzili Mujunga (1971); Martin Paul Müller (1982); James Muriuki (1977); Zhanna Nagoryanskaya (1991); Thế Dung Nguyễn (1985); Oliver Niemöller (1961); Hanna Nitsch (1974); Julian Öffler (1985); Uche Okpra-Iroha (1972); Oliver Gottschling; Olivië (1976); Constantinos Papadoukas (1979); Denis Patrakeev (1987); Cameron Platter (1978); Oldrích Pliva (1935); Tanja Pohl (1985); Stephan Popella (1980); Giovanna Prandi (1956); Daria Pravda (1981); Jan Prazan (1979); Aleksandra Prusinowská; Helmut Reinelt (1956); Verena Rempel (1976); Juan Miguel Restrepo Valdes (1978); David Rochkind (1980); Michael H. Rohde (1960); Sandra Rosenstiel (1982); Mustafa Sabbagh (1961); Asri Sayrac (1958); Klaus Schafler (1966); Heinz Schmöller (1975); Anton Schön (1985); Daniela Schönemann (1981); Andreas Schröder (1983); Detlef Schweiger (1958); Ramona Seyfarth (1975); Tomasz Skórka (1971); Jolanda Spagno (1967); Stefan Schleupner; Kristina Steiner (1980); Olaf Stoy (1959); Lukas Troberg (1984); Lech Twardowski; Ute Vauk-Ogawa; Kristian von Hornsleth (1963); Marcel Walldorf (1983); Gabriele Walter (1966); [Malgorzata Warlikowska] ET BER art (1970); Susanne Wawra (1980); [Dennis & Patrick Weinert] (*1992 - *1994) Weinert Brothers; Fabian Wendling (1985); Claudia Wissmann (1964); Marcin Zawicki (1985); änie (1978); Janusz Kalinik (1970); Piotr Rymko; Igor Gusev (1970); Chun-hyok Kang (1986); Pascal Tassini (1955); Jakub Adamski (1997); Alexandre Christiaens (1962); Peter Schmidt (1955); Beatrice Wanjiku (1978); Iva Kovic; Maïssa Maatouk; Joanna Golachowska (1996); Maurice-Matar Wehbe (1993); [Barnaba Mikulowski] Vaticinator (1986); Hj Khairul Anwar bin Hj Ibrahim; El Bocho; Mark Chung (1990); QUINTESSENZ; Rob [Rob Kowansky] Roy (1971); James Webb (1975);
Andrea Hilger; Mirosław Jasiński; Lydeke Schakel;
MAM Mario Mauroner Contemporary Art Vienna
S
Jun 2013 - Oct 2013
Wien
(27)
+0
N/A
MAM Mario Mauroner Contemporary Art Vienna
, Austria
Wien ,
Austria
Paolo Grassino (1967);
MAM Mario Mauroner Contemporary Art Vienna
S
Feb 2011 - Mar 2011
Wien
(27)
+0
N/A
MAM Mario Mauroner Contemporary Art Vienna
, Austria
Wien ,
Austria
Paolo Grassino (1967);
ex Aurum - Il Kursaal
G
Feb 2009 - May 2009
Pescara
(1)
+0
Pegoraro, Silvia (Curator)
+0
Cromofobie - 'Percorsi del bianco e del nero nell’arte italiana contemporanea'
ex Aurum - Il Kursaal
, Italy
Pescara ,
Italy
Carla Accardi (1924 - 2014); Lorenzo Aceto (1985); Getulio ['Getulio'] Alviani (1939 - 2018); Enrico Baj (1924 - 2003); Pino Barillà; Carlo Bernardini (1966); Domenico Bianchi (1955); Luigi Boïlle (1926 - 2015); Agostino Bonalumi (1935 - 2013); Alberto Burri (1915 - 1995); Giuseppe Capogrossi (1900 - 1972); Enrico Castellani (1930 - 2017); Fausto Cheng (1946); Andrea Chiesi (1966); Alfredo Chighine (1914 - 1974); Gianni Colombo (1937 - 1993); Tony Costa (1955); Roberto Gaetano Crippa (1921 - 1972); Gino de Dominicis (1947 - 1998); Nicola De Maria (1954); Gianni Dova (1925 - 1991); Daniela D' Arielli (1978); Matteo Fato (1979); Giuseppe Fiducia (1952); Emanuela Fiorelli (1970); Lucio Fontana (1899 - 1968); Silvio Formichetti (1969); Omar Galliani (1954); Marco Gastini (1938 - 2018); Paolo Grassino (1967); Ezio Gribaudo (1929); Mimmo Iacopino (1962); Jannis Kounellis (1936 - 2017); Edoardo Landi (1937); Sergio Lombardo (1939); Adele Lotito (1950); Giovanni Manfredini (1963); Piero Manzoni (1933 - 1963); Manfredo Massironi (1937 - 2011); Fabio Mauri (1926 - 2009); Marino Melarangelo (1974); Gian Marco Montesano (1949); Zoran Antonio Mušič (1909 - 2005); Gastone Novelli (1925 - 1968); (Di Stefano) Nunzio (1954); Claudio Olivieri (1934); Achille Pace (1923); Luca Pace (1968); Luca Pancrazzi (1961); Paride Petrei (1978); Roberto Pietrosanti (1967); Paolo Radi (1966); Oliviero Rainaldi (1956); Lucio Rosato (1960); Pietro Ruffo (1978); Pietro Ruggeri (1930 - 2009); Gino Sabatini Odoardi (1968); Giuseppe Salvatori (1955); Antonio Sanfilippo (1923 - 1980); Giuseppe Santomaso (1907 - 1990); Angelo Savelli (1911 - 1995); Emilio Scanavino (1922 - 1986); Paolo Scheggi (1940 - 1971); Mario Schifano (1934 - 1998); Fabrizio Sclocchini (1960); Giuseppe Spagnulo (1936 - 2016); Franco Summa (1938); Marco Tirelli (1956); Saverio Todaro (1970); Giulio Turcato (1912 - 1995); Emilio Vedova (1919 - 2006); Simone Zaccagnini (1982); Gilberto Zorio (1944);
Silvia Pegoraro;