Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Frederieke Taylor Gallery
G
Jan 2004 - Feb 2004
New York
(81)
+0
Henry, Max (Curator)
+0
N/A
Frederieke Taylor Gallery
, United States
New York ,
United States
Raimund Abraham (1933 - 2010); Hans Accola; Walter Andersons; [Hani Rashid, Lise Anne Couture] Asymptote (1987); Rashid + Couture; Mary Ellen Carroll (1961); Winka Dubbeldam; Carlos Garaicoa (1967); Wade Guyton (1972); John Hejduk (1929 - 2000); Marjetica Potrč (1953); Glen Seator (1956); Thomas Zummer (1878 - 1969);
Max Henry;
documenta XI
S
Jun 2002 - Sep 2002
Kassel
(1)
+0
Enwezor, Okwui (Curator)
+0
documenta XI
documenta XI
, Germany
Kassel ,
Germany
Georges Adéagbo (1942); Ravi Agarwal (1958); Eija-Liisa Ahtila (1959); Chantal Akerman (1950 - 2015); Gaston A. Ancelovici (1945); Fareed Armaly (1957); Michael Ashkin (1955); [Hani Rashid, Lise Anne Couture] Asymptote (1987); Kutluğ Ataman (1962); [by Walid Raad] The Atlas Group (1989 - 2004); Julie Bargmann (1958); Stacy Levy (1960); Artur Barrio (1945); Bernd (1931-2007) & Hilla (1934-2015) Becher; Zarina Bhimji (1963); [Joh.Akomfrah, Ree.Auguiste, Edw.George, Lin.Gopaul, Avr.Johnson, Dav.Lawson, Tre.Mathison] Black Audio Film Collective (1982 - 1998); John Bock (1965); Ecke Bonk (1953); Frédéric Bruly Bouabré (1923); Louise Bourgeois (1911 - 2010); Pavel Brăila (1971); Stanley Brouwn (1935 - 2017); Tania Bruguera (1968); Luís Camnitzer (1937); James Coleman (1941); [Constant Anton Nieuwenhuys] Constant (1920 - 2005); Hanne Darboven (1941 - 2009); Destiny Deacon (1957); Stan Douglas (1960); Cecilia Edefalk (1954); William Eggleston (1939); Maria Eichhorn (1962); Touhami Ennadre (1953); Cerith Wyn Evans (1958); MengBo FENG (1966); Chohreh Feyzdjou (1955 - 1996); Yona Friedman (1923 - 2020); Meschac Gaba (1961); Giuseppe Gabellone (1973); Carlos Garaicoa (1967); Kendell Geers (1968); Isa Genzken (1948); Jef Geys (1934 - 2018); David Goldblatt (1930 - 2018); Leon Golub (1922 - 2004); Dominique Gonzalez-Foerster (1965); Renée Green (1959); Victor Grippo (1936 - 2002); [Flory Kayembe Shamba, José Mpundu, Thierry N'Landu, Jos Das] Le Group Amos (1989); Jens Haaning (1965); Mona Hatoum (1952); Thomas Hirschhorn (1957); Candida Höfer (1944); Craigie Horsfield (1949); [Abdoulaye N'Doye, El Hadji Sy, Fode Camara, Cheikh Niass, J.-M. Bruce, Mor Lisa Ba, Amadou Kane Sy] Huit Facettes; Pierre Huyghe (1962); [Zacharias Kanuk, Paul Apak, Pauloisse Qualitalik, Norman Cohn] Igloolik Isuma Productions (1988); Sanja Iveković (1949); Alfredo Jaar (1956); Joan Jonas (1936); Isaac Julien (1960); Amar Kanwar (1964); On Kawara (1933 - 2014); William Kentridge (1955); Johan van der Keuken (1938); Bodys Isek Kingelez (1948 - 2015); Ben Kinmont (1963); Igor *1954 & Svetlana *1950 Kopystiansky; Ivan Kožarić (1921 - 2020); Andreja Kulunčić (1968); Glenn Ligon (1960); Ken Lum (1956); Mark Manders (1968); Fabián Marcaccio (1963); Steve McQueen (1969); Cildo Meireles (1948); Jonas Mekas (1922); Annette Messager (1943); Ryūji Miyamoto (1947); Santu Mofokeng (1956 - 2020); [S.Boeri, M.Bregani, F.Insulza, F.Jodice, G.La Varra, A.Linke, J.Palmesino] Multiplicity (2000); Juan Muñoz (1953 - 2001); Shirin Neshat (1957); Gabriel Orozco (1962); Olumuyiwa Olamide Osifuye (1960); Ulrike Ottinger (1942); Ouattara Watts (1957); [M.Czenki, Günther Greis, D.Mescher, Th.Ortmann, Klaus Petersen, Chr.Schäfer, S.Stoevesand, A.Wiest] Park Fiction (1994); Manfred Pernice (1963); Raymond Pettibon (1957); Adrian Piper (1948); Lisl Ponger (1947); Pere Portabella (1927); [Jebesh Bagchi *1965, Monica Narula *1969, Shuddhabrata Sengupta *1968] Raqs Media Collective (1992); [Doina Petrescu *1965 & Alejandra Riera *1960] Petrescu & Riera; Doina Petrescu (1965); Dieter (Diter Rot) Roth (1930 - 1998); Doris Salcedo (1958); Seifollah Samadian (1954); Gilles Saussier (1965); Allan Sekula (1951 - 2013); Yinka Shonibare (1962); Andreas Siekmann (1961); [Steve Badgett, Matthew Lynch] SIMPARCH (1996); Lorna Simpson (1960); Eyal Sivan (1964); David Small (1964); Fiona Tan (1966); Pascale Marthine Tayou (1966); Jean-Marie Teno (1954); T. Minh-ha Trinh (1952); [Charles Lim, Tien Woon, Tay Hak Peng, Charles Moy, Melvin Phua, Tan Kok Yam] Tsunami.Net (2001); Joëlle Tuerlinckx (1958); Luc Tuymans (1958); Nomeda & Gediminas [*1968 & *1966] Urbonas; Jeff Wall (1946); Nari Ward (1963); FuDong YANG (1971); George Frederick Watts (1817 - 1904);
Okwui Enwezor;
Feigen Contemporary
G
Dec 2000 - Jan 2001
New York
(31)
+0
N/A
Feigen Contemporary
, United States
New York ,
United States
Diti Almog (1960); [Hani Rashid, Lise Anne Couture] Asymptote (1987); Dike Blair (1952); Jeremy Blake (1971); Susan Goldman (1964 - 2001); Stephen Hendee (1968);
Numark Gallery
G
Apr 1999 - May 1999
Washington,
(14)
+0
N/A
Numark Gallery
, United States
Washington, ,
United States
Albert Oehlen (1954); Matt Mullican (1951); Tom Moody; Iñigo Manglano-Ovalle (1961); Wayne Gonzales (1957); Marsha Cottrell (1964); [Hani Rashid, Lise Anne Couture] Asymptote (1987); Jeremy Adams (1963);
Leopold-Hoesch-Museum
G
Dec 1996 - Jan 1997
Düren
(83)
+0
Internationale Biennale der Papierkunst 6 - PaperArt 6 - 'Dekonstruktivistische Tendenzen - Deconstructivist Tendencies'
Leopold-Hoesch-Museum
, Germany
Düren ,
Germany
[Hani Rashid, Lise Anne Couture] Asymptote (1987); A. Harold Barreiro (1958); Neville Brody; Inge Brune; Jörg Bussmann (1960); Christoph Dettmeier (1966); Peter Eisenman (1932); Hartmut Gruhl; Zaha Hadid (1950 - 2016); Tim Head (1946); Yong-Ping Huang (1954 - 2019); Tadashi Kawamata (1953); Daniel Libeskind (1946); Wasa Marjanov (1947); Morphosis; Eric Owen Moss (1943); Michael Sorkin (1948 - 2020); Thomas Virnich (1957); Vadim Arisovich Zakharov [Pastor Zond] (1959); Peter Zimmermann (1956);
Institut d'Art Contemporain - IAC
G
Oct 1995 - Feb 1996
Villeurbanne
(156)
+0
N/A
Institut d'Art Contemporain - IAC
, France
Villeurbanne ,
France
(Eshel Meir) Absalon (1964 - 1993); [Vito Acconci & Robert Mangurian] Acconci & Mangurian; Dennis Adams (1948); [Hani Rashid, Lise Anne Couture] Asymptote (1987); Gabriele Basilico (1944 - 2013); Bernd (1931-2007) & Hilla (1934-2015) Becher; Yves Bélorgey; André Bloc (1896 - 1966); Marinus Boezem (1934); Bodo Buhl (1951); Betty Bui; Chris Burden (1946 - 2015); Daniel Buren (1938); Jean-Marc Bustamante (1952); James Casebere (1953); Laurent Chambert; Pascal Convert (1957); [Odile Decq & Benoît Cornette] Decq & Cornette; Luc Deleu (1944); [Elizabeth Diller *1954 & Ricardo Scofidio *1935] Diller & Scofidio; Peter Downsbrough (1940); Peter Eisenman (1932); Günther Förg (1952 - 2013); Lee Friedlander (1934); Ludger Gerdes (1954 - 2008); Dan Graham (1942 - 2022); Rodney Graham (1949 - 2022); Andreas Gursky (1955); Zaha Hadid (1950 - 2016); [Wolf D. Prix *1942, Helmut Swiczinsky *1944] Coop Himmelblau (1968); Martin Honert (1953); Robert Irwin (1928); Klaus Jung (1955); Marin Kasimir (1957); Tadashi Kawamata (1953); Harald Klingelhöller (1954); John Knight (1945); Imi [Klaus Wolf] Knoebel (1940); Rem Koolhaas (1944); [Ben Langlands *1955 & Nikki Bell *1959] Langlands & Bell (1978); Sol LeWitt (1928 - 2007); Wolfgang Luy (1949); Didier Marcel (1961); Gordon Matta-Clark (1943 - 1978); François Morellet (1926 - 2016); Morphosis; Robert Morris (1931 - 2018); Leonel Moura (1948); Matt Mullican (1951); Juan Muñoz (1953 - 2001); Antonio Muntadas (1942); Jean Nouvel (1945); Maria Nordman (1943); Eric Owen Moss (1943); [Claude Parent & Paul Virilio] Parent & Virilio; Gaetano Pesce (1939 - 2024); Hermann Pitz (1956); Bernhard Rüdiger (1964); Thomas Ruff (1958); Edward Ruscha (1937); Michele Saee; Thomas Schütte (1950); Niek van de Steeg (1961); Thomas Struth (1954); Koen Theys (1963); [James Turrell & Robert Mangourian] Turrell & Mangourian; Jacques Vieille (1948); [Jeff Wall & Dan Graham] Wall & Graham; Ian Wallace (1943 - 2007); Rachel Whiteread (1963); Stephen Willats (1943); Hideyuki Yamashita; Shomei Yoh; Daniel Libeskind (1946);