Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Artangel
S
Nov 2012 - Nov 2012
London
(8)
+0
N/A
Artangel
, United Kingdom
London ,
United Kingdom
Heiner Goebbels;
Neuer Berliner Kunstverein - NBK
G
Feb 2010 - Mar 2010
Berlin
(347)
+0
Babias, Marius (Curator)
+0
Hartel, Gaby (Curator)
+0
Kaspar, Frank (Curator)
+0
Klingan, Kathrin (Curator)
+0
Sounds - 'Radio '
Neuer Berliner Kunstverein - NBK
, Germany
Berlin ,
Germany
Juan Allende-Blin (1928); Susanne Amatosero (1952); Andreas Ammer; Alfred Andersch; Beate Andres; Antonin Artaud (1896 - 1948); Ingeborg Bachmann; Walter Bauer; Samuel Barclay Beckett (1906 - 1989); Walter Benjamin (1892 - 1940); Barry Bermange (1933); Andreas Bick; Friedrich Walter Bischoff; Ursula Block (1938); Hermann Bohlen; Alessandro Bosetti; Alfred Braun; Peter Leonhard Braun; Bertolt Brecht (1898 - 1956); Klaus Buhlert; Frieder Butzmann; John Cage (1912 - 1992); Christian Calon; Velimir Chlebnikov (1885 - 1922); Carlfriedrich Claus (1930 - 1998); Alvin Curran (1938); Console; Peter Cusack; Tacita Dean (1965); Eduard Roderich Dietze (1909 - 1960); Esther Dischereit; Peter Dittmer (1958); Alfred Döblin; Oswald Egger; Günter Eich; Barbara Eisenmann; William Faulkner; Raymond Federman; Luc Ferrari (1929 - 2005); Walter Filz; Hans Flesch; FM Einheit; Werner Fritsch; Tetsuo Furudate; Martin Gantenbein; Hartmut Geerken (1939); Ulrich Gerhardt; Thomas Gerwin; Stefano Giannotti; Michael Glasmeier; Heiner Goebbels; Patricia Görg; Guido Graf; Kai Grehn; Giuseppe Patroni Griffi; Frank Halbig; Ludwig Harig; Hanna Hartman; Helene Hegemann; Elke Heinemann; Helmut Heißenbüttel (1921 - 1996); Niklaus Helbling; Paul Hindemith (1895 - 1963); [Hannah Hofmann *1971 & Sven Lindholm *1968] Hofmann & Lindholm; Steffen Irlinger; Ernst Jandl (1925 - 2000); Elfriede Jelinek; Bernadette Johnson; Arsenije Jovanović (1932); Mauricio Kagel (1931 - 2008); Schorsch Kamerun; Dora Kaprálová; Hermann Kasack; Walter Kempowski; Oscar Kokoschka (1886 - 1980); Thomas Köner (1965); Stephan Krass; Ferdinand Kriwet (1942); Jean-Claude Kuner; Paul Laven; Michael Lentz; LIGNA; Bruno Maderna; Friederike Mayröcker (1924); Sergej Medwedew; Jonathan Meese (1970); Thomas Meinecke; Michaela Melián (1956); [Gerhard Rühm *1930 & Franz Mon *1926] Rühm & Mon; Herbert Morrison; Move D; Heiner Müller; Wolfgang [Úlfur Hródólfsson] Müller (1957); Albert Ostermaier; George Perec; Helmut Peschina; Eberhard Petschinka; Paul Plamper (1972); René Pollesch (1962); Werner Pöschko; [Helgard Haug *1969, Stefan Kaegi *1972, Daniel Wetzel *1969] Rimini Protokoll; Jon Rose; Dieter (Diter Rot) Roth (1930 - 1998); Joseph Roth; Gerhard Rühm (1930); Walter Ruttmann (1887 - 1941); Rafael Sánchez; Eran Schaerf (1962); Christoph Schlingensief (1960 - 2010); Ernst Schnabel; Ernst Schoen; Nadja Schöning; Kateřina Šedá (1979); Theodor Siebs; Rolf Simmen; Walter Spies (1895 - 1942); Tim Staffel; Andrzej Stasiuk; Ronald Steckel; Ulrike Syha; George Tabori; Andrej Tarkowskij; Asmus Tietchens; Jáchym Topol; Naoya Uchimura; Anja Utler; Mario Verandi; Michel Vinaver; Milos Vojtĕchovský; Wolf Vostell (1932 - 1998); Antje Vowinckel; Stefan Weigl; Marianne Weil; Kurt Weill; Friedrich Wolf; Ror Wolf; Paul Wühr;
Marius Babias; Gaby Hartel; Frank Kaspar; Kathrin Klingan;
Artangel
S
Apr 2008 - Apr 2008
London
(8)
+0
N/A
Artangel
, United Kingdom
London ,
United Kingdom
Heiner Goebbels;
documenta X
S
Jun 1997 - Sep 1997
Kassel
(1)
+0
David, Catherine (Curator)
+0
documenta X
documenta X
, Germany
Kassel ,
Germany
Martin Walde (1957); Jeff Wall (1946); Saija Singer; Marijke van Warmerdam (1960); Thomas Schütte (1950); Jean-Marc Bustamante (1952); Hans-Jürgen Syberberg (1935); Anne-Marie Schneider (1962); Jean-Louis Schoellkopf (1946); Uri Tzaig (1965); Erik Steinbrecher (1963); Joan Heemskerk; Slaven Tolj (1964); [Jean-Yves Barbichon, Eric Pajot] Radio Mentale; Carl Michael von Hausswolff (1956); Nigel Henderson (1917 - 1985); Michal Heimann; Nancy Spero (1926 - 2009); Ron Herron (1930 - 1994); Celia Imrey; Felix Stephan Huber (1957); Edgar Honetschläger (1963); Steve McQueen (1969); Christine Hill (1968); Martin Kippenberger (1953 - 1997); Jörg Herold (1965); Robert Adams (1917 - 1984); Paweł Althamer (1967); Herman Asselberghs; Michael Baldwin (1945); Oladélé Ajiboyé Bamgboyé (1963); Christine & Irene Hohenbüchler (1964); Jean-Yves Laloup-Barbichon; Lois (*1947) & Franziska (*1953) Weinberger; Gordon Matta-Clark (1943 - 1978); Luis Vera; Chris Marker (1921 - 2012); Helen Levitt (1913 - 2009); Jozef Legrand (1957); Sigalit Landau (1969); William Kentridge (1955); Suzanne Lafont (1949); Rem Koolhaas (1944); Aglaia Konrad (1960); Peter Kogler (1959); Joachim Koester (1962); Danielle Vallet Kleiner; MengBo FENG (1966); Maria Lassnig (1919 - 2014); David Reeb (1952); Toni Grand (1935 - 2005); Hervé Graumann (1962); Johan Grimonprez (1962); Ulrike Grossarth (1952); Hans Haacke (1936); Raymond Hains (1926 - 2005); Siobhán Hapaska (1963); Gerhard Richter (1932); Jean-Luc Godard (1930 - 2022); Mel Ramsden (1944); Emilio Prini (1943 - 2016); Jackson Pollock (1912 - 1956); Lari Pittman (1952); Florian Wenz; Richard Hamilton (1922 - 2011); Liisa Roberts (1969); Aldo van Eyck (1918 - 1999); [Rodrigo Saad] Cabelo (1967); Lygia Clark (1920 - 1988); James Coleman (1941); Stephen Craig (1960); Jordan Crandall (1960); Stan Douglas (1960); Edouard van der Elsken (1925 - 1990); Dan Graham (1942 - 2022); Walker Evans (1903 - 1975); Dorothee Golz (1960); Öyvind Fahlström (1928 - 1976); Patrick Faigenbaum (1954); Peter Friedl (1960); Holger Friese (1968); Liam Gillick (1964); Daniele Del Giudice (1949); Michelangelo Pistoletto (1933); Bruna Esposito (1960); Yâna Milev; Carsten Nicolai (1965); Matthew Ngui (1962); Antonio Muntadas (1942); Heath Bunting; Christian-Philipp Müller (1957); Philip Pocock (1954); Olaf Nicolai (1962); Mariella Mosler (1962); Matt Mullican (1951); Heimo Zobernig (1958); Andrea Zittel (1965); Penny Hes Yassour (1950); Garry Winogrand (1928 - 1984); Franz West (1947 - 2012); Jean-Luc Moulène (1955); Lothar Baumgarten (1944 - 2018); Marcel Broodthaers (1924 - 1976); Andrea Branzi (1938); Ecke Bonk (1953); Reinhard Mucha (1950); Udo Noll; Catherine Beaugrand (1953); Marc Pataut; Eric Pajot; Adam Page (1966); Dirk Paesmans; Gabriel Orozco (1962); Hélio Oiticica (1937 - 1980); Dario Nunez; Samuel Barclay Beckett (1906 - 1989); [Antonio José de Barros Carvalho e Mello Mourão] Tunga (1952 - 2016); Kerry James Marshall (1955); [Joachim Blank *1964 & Karl Heinz Jeron *1962] Blank & Jeron; [Michael Baldwin, Mel Ramsden] Art & Language (1977); [P.Cook, W.Chalk, D.Crompton, D.Greene, R.Herron, M.Webb] Archigram (1960 - 1974); Charles Burnett; [Peter Fischli *1952 & David Weiss 1946-2012] Fischli & Weiss (1979); [Sean Patton, Alex Large] Gob Squad (1954); Heiner Goebbels; [Johan Grimonprez & Herman Asselberghs] Grimonprez & Asselberghs; [Rosemarie Trockel & Carsten Höller] Trockel & Höller; [Mike Kelley & Tony Oursler] Kelley & Oursler; Hans-Werner Kroesinger; Jan Lauwers; Antonia Lerch; [Christoph Marthaler & Anna Viebrock] Marthaler & Viebrock; Stanislas Nordey; Raoul Peck; Stefan Pucher; Christoph Schlingensief (1960 - 2010); Michael Simon; Abderrahmane Sissako (1961); Alexander Sokurov (1951); Meg Stuart; Elisa Suleiman; Acconci Studio; Jian Wei WANG (1958); [Eva Wohlgemuth & Andreas Baumann] Wohlgemuth & Baumann; [Marko Peljhan] Makrolab (1994); Peter Smithson (1923 - 2003); Alison Smithson (1928 - 1993);
Catherine David;
artist Kunstmagazin
S
Apr 1993 - Jun 1993
Bremen
(47)
+0
N/A
artist Kunstmagazin
, Germany
Bremen ,
Germany
Silvia Bächli (1956); [Christiane Dellbrügge *1961 & Ralf de Moll *1961] Dellbrügge & de Moll; Heiner Goebbels; Christian Boltanski (1944 - 2021); Ottmar Hörl (1950); Allan McCollum (1944); Maurizio Nannucci (1939); C.O. [Carl Otto] Paeffgen (1933); Bill Viola (1951);
documenta VIII
S
Jun 1987 - Sep 1987
Kassel
(1)
+0
Schneckenburger, Manfred (Curator)
+0
documenta VIII
documenta VIII
, Germany
Kassel ,
Germany
Joan Logue (1942); Annea Lockwood (1939); Les Levine (1935); Franz Lenniger; Robert Longo (1953); Vincent Lemarchands (1960); Ange Leccia (1952); Bertrand Lavier (1949); Wolfgang Laib (1950); Arrigo Lora-Totino (1928 - 2016); Nikolaus Lang (1941); Stuart Marshall (1949 - 1993); Dani Karavan (1930 - 2021); Olaf Metzel (1952); Gerhard Merz (1947); Alessandro Mendini (1931); Bruce McLean (1944); Steve McLafferey; Mickey McGowan; Stéphane Mallarmé (1842 - 1898); Dalibor Martinis (1947); Alvin Lucier (1931); Javier Mariscal (1950); Filippo Tommaso Marinetti (1876 - 1944); Chris Mann; Kazimir Severinovich Malevich (1879 - 1935); Vladimir Vladimirovic Mayakovsky (1893 - 1930); Liz Magor (1948); Jackson MacLow (1922 - 2004); Wolfgang Luy (1949); Friederike Mayröcker (1924); James Joyce (1882 - 1941); Jürgen Klauke (1943); Anselm Kiefer (1945); Branda Miller (1952); Tadashi Kawamata (1953); Pauline Oliveros (1932 - 2016); Allan Kaprow (1927 - 2006); Wassily Kandinsky (1866 - 1944); Niek Kemps (1952); Patricia Jünger (1951); [Florian Kleinefenn & Fritz Rahmann] Kleinefenn & Rahmann; Arsenije Jovanović (1932); Joan Jonas (1936); Tom Johnson (1939); Bengt Emil Johnson (1936 - 2010); Magdalena Jetelová (1946); Sergej Jesenin; Alfred Jarry (1873 - 1907); Mauricio Kagel (1931 - 2008); Richard Kostelanetz (1940); Ilmar Laaban (1921 - 2000); Klaus Kumrow (1959 - 2010); Shigeko Kubota (1937 - 2015); Christina Kubisch (1948); Wojciech Krukowski (1944 - 2014); Barbara Kruger (1945); Harrie de Kroon (1948); Josef-Paul Kleihues (1933 - 2004); Richard Kriesche (1940); Astrid Klein (1951); Alison Knowles (1933); Imi [Klaus Wolf] Knoebel (1940); Monica Klingler (1958); Michael Klier (1943); Marie-Jo Lafontaine (1950); Ferdinand Kriwet (1942); Horatiu Radulescu; Amadeo Roldán; Joachim [Hans Bötticher] Ringelnatz (1883 - 1934); Gerhard Richter (1932); László László Révész (1957); Dan Reves; Guglielmo Renzi; Fabio Reinhart; Marcel Odenbach (1953); Aldo Loris Rossi (1933); Norbert Radermacher (1953); David Rabinowitch (1943); Carlo Quartucci; Werner Prökel; Bernhard Prinz (1953); Dimitrij Aleksandrovich Prigov (1940 - 2007); Wolfgang Preikschat (1951); Paul Pörtner; Bruno Reichlin (1941); Luigi Russolo (1885 - 1947); Erik Satie (1866 - 1925); Julião Sarmento (1948); Jurij Saporin; Carles Santos (1940); Denis Santachiara (1950); John Sanborn (1954); Marzio 1924-2009 & Annamaria 1930-2013 Sala; Ulrike Rosenbach (1943); Walter Ruttmann (1887 - 1941); Rachel Rosenthal (1926 - 2015); Steve Ruppendahl; Tomáš Ruller (1957); Gerhard Rühm (1930); Eugeniusz Rudnik; Ulrich Rückriem (1938); Lew Rubinstein; Jerome Rothenberg; Hermann Pitz (1956); Alexeij Sagerer; Heiner Müller; Fabrizio Plessi (1940); Vladimir Lalo Nikolic; Boris Nieslony (1945); Wolfgang Nestler (1943); Weselvold Nekrassow; Joseph Nechvatal (1951); Mauricio della Nave; Maria Nordman (1943); Ko Nakejima; Ladislav Novák (1925 - 1999); Aleksandr Mosolow; Jasper Morrison; Tim Morrisen; Robert Morris (1931 - 2018); Charles Moore (1931 - 2010); Meredith Monk (1942); Andrej Monastyrsky (1949); Massimo Nannucci; Tony Oursler (1957); Franz Mon (1926); Steve Piccolo; Pablo Picasso (1881 - 1973); Francis Picabia (1879 - 1953); Arthur Petronio (1897 - 1983); Giuseppe Penone (1947); Gustav Peichl (1928 - 2019); Oskar Pastior (1927 - 2006); [Frank Köllges] Adam Noidlt Intermission (1952 - 2012); Nam June Paik (1932 - 2006); Robert HP Platz; Anna Oppermann (1940 - 1993); Julian Opie (1958); Yōko Ono (1933); Hans Haacke (1936); Jürgen O. Olbrich (1955); Ernst Jandl (1925 - 2000); Jacques-Louis Nyst (1942); [Charles Martin or Chaim Moshe Tzadik Palestine] Charlemagne Palestine (1945); Heinrich Brummack (1936); Francesco Cangiullo (1884 - 1977); Robert Cahen (1945); John Cage (1912 - 1992); James Lee Byars (1932 - 1997); Jean-Marc Bustamante (1952); Scott Burton (1939 - 1989); Emil František Burian (1904 - 1959); Alvin Curran (1938); Wojciech Bruszewski (1947 - 2009); Joëlle de la Casiniére (1944); Klaus vom Bruch (1952); Christine Brodbeck (1950); Bazon Brock (1936); [Shawn Brixey *1961 & Laura Knott *1955] Brixey & Knott; George Brecht (1926 - 2008); Andrea Branzi (1938); Andreas Brandolini (1951); Chris Burden (1946 - 2015); Henning Christiansen (1932); Peter Handke (1942); Heinz von Cramer (1924 - 2009); Tony Cragg (1949); Giorgio Barberio Corsetti (1951); Philip Corner (1933); Robin Collyer (1949); Norman Cohn (1946); [Istvan Kantor] [Amen!] Monty Cantsin (1949); Carlfriedrich Claus (1930 - 1998); Ian Carr-Harris (1941); Henri Chopin (1922 - 2008); Velimir Chlebnikov (1885 - 1922); Michel Chion (1947); Frédérick du Chayla (1957); András Böröcz (1956); Bob Cobbing (1920 - 2002); Ron Arad (1951); Eberhard Bosslet (1953); Hugo Ball (1886 - 1927); Alice Aycock (1946); Charles Atlas (1949); Robert Ashley (1930 - 2014); Richard Artschwager (1923 - 2013); Antonin Artaud (1896 - 1948); Richard Baquié (1952 - 1996); Siah Armajani (1939 - 2020); John La Barbara; Ida Applebroog (1929 - 2023); Laurie Anderson (1947); Beth Anderson (1950); Charles Amirkhanian (1945); Juan Allende-Blin (1928); Terry Allen (1943); Jonathan Albert; John M Armleder (1948); Lapo Binazzi (1943); Paolo Deganello (1940); Florian Borkenhagen (1959); Jacques Bonnot (1950); Christian Boltanski (1944 - 2021); Karl Oskar Blase (1925 - 2016); Giacomo Balla (1871 - 1958); Dara Birnbaum (1946); Joseph Beuys (1921 - 1986); Barry Bermange (1933); Luciano Berio (1925 - 2003); Max Bense (1910 - 1990); [Jacoba Bedaux & Relly Tarlo] Bedaux & Tarlo; Jürgen Becker; François Bauchet; Klarenz Barlow; Pierre Albert-Birot (1885 - 1967); Brion Gysin (1916 - 1986); R.I.P. Hayman (1951); Raoul Hausmann (1886 - 1971); Ludwig Harig; Ferdinand Hardekopf (1876 - 1954); Sten Hanson (1936); Enzo Cucchi (1949); Gusztáv Hámos (1955); Hans Günter Helms (1923 - 2012); Ingo Günther (1957); Paolo Guidi; Robert Grosvenor (1937); Peter Greenham (1909 - 1992); Glenn Gould (1932 - 1982); Antony Gormley (1950); Pierre Schaeffer; Nan Hoover (1931 - 2008); Arata Isozaki (1931 - 2022); Isidore [Jean-Isidore Isou Goldstein] Isou (1925 - 2007); Hans Ulrich Humpert (1940 - 2010); Stephan von Huene (1932 - 2000); Richard Huelsenbeck (1892 - 1974); Sorrel Hays (1941); Toine Horvers (1947); Helmut Heißenbüttel (1921 - 1996); Jenny Holzer (1950); Gavin Hodge (1954); Gary Hill (1951); Albert Hien (1956); Leon Golub (1922 - 2004); Stephan Huber (1952); Nicolaus Einhorn; Ulrich Görlich (1952); Lili Fischer (1947); Ian Hamilton Finlay (1925 - 2006); Luc Ferrari (1929 - 2005); Rainer Werner Fassbinder (1945 - 1982); Max Ernst (1891 - 1976); Toshikatsu Endo (1950); Eric Fischl (1948); Ulrich Eller (1953); [Peter Fischli *1952 & David Weiss 1946-2012] Fischli & Weiss (1979); Bogomir Ecker (1950); François Dufrêne (1930 - 1982); Jürgen Drescher (1955); Ugo Dossi (1943); Reinhard Döhl (1934 - 2004); Charles Dodge; Antônio Dias (1944 - 2018); Fortunato Depero (1892 - 1960); Ed Emshwiller (1925 - 1990); John Giorno (1936); Alfredo Jaar (1956); Zvi Goldstein (1947); Hans Hollein (1934 - 2014); Malcolm Goldstein (1936); Jack Goldstein (1945 - 2003); Heiner Goebbels; Jean-Luc Godard (1930 - 2022); Thomas F. Fischer (1954); Peter Gordon; Jochen Gerz (1940); [Pedro Garhel & Rosa Galindo] Garhel & Galindo (1977); Gloria Friedmann (1950); Marlies A. Franke; Terry Fox (1943 - 2008); Bill Fontana (1947); Terry Flaxton (1953); Vinko Globokar (1934); Woody Vasulka (1937 - 2019); Naḥûm Ṭēvēt (1946); Paul de Vree (1909 - 1982); Thomas Virnich (1957); Bill Viola (1951); Xavier Vilaverde; Jacques Vieille (1948); Dziga [Denis Arkadjewitsch Kaufman] Vertov [Werthoff] (1896 - 1954); Jeff Wall (1946); Edin Vélez (1951); Franz Erhard Walther (1939); Ruggero Vasary; Oswald Mathias Ungers (1926 - 2007); Micha Ullman (1939); Tristan [Samuel Rosenstock] Tzara (1896 - 1963); Tsuneo NAKAI (1947); Jan Vercruysse (1948); Erich Wonder (1944); R. Murray Schafer; Åke Hodell (1919 - 2000); Wilhelm Zobl; Graham Young; Mika Yoshizawa (1959); Stephan Wunderlich (1952); Paul Wühr; Manfred Wakolbinger (1952); Wolf Wondratschek; George Trakas (1944); Silvio Wolf (1952); Krzysztof Wodiczko (1943); Michael Witlatschil (1953); James N. Wines (1932); Robert Wilson (1941); Stefan Wewerka (1928 - 2013); Zibigiew Warpechowski; David Ward (1951); Bill Woodrow (1948); Thomas Schulz (1950); Ilse Teipelke (1946); Roman Signer (1938); Óscar Tusquets Blanca (1941); Michel [Fernand Berckelaers] Seuphor (1901 - 1999); Richard Serra (1938 - 2024); Walter Serner (1889 - 1942); Kurt Schwitters (1887 - 1948); Fritz Schwegler (1935 - 2014); Michael Smith (1951); Thomas Schütte (1950); Alison Sky; Alf [Alfred] Schuler (1945); Rob Scholte (1958); Helmut Schober; Dieter Schnebel (1930); Arleen Schloss; Winfried Scheuer; David Schein; Paul Scheerbart (1863 - 1915); Buky Schwartz (1932); Michelle Stone; Anne Tardos; Mark Tansey (1949); János Szirtes; Ferrán García-Sevilla (1949); Demetrio Stratos; Susana Solano (1946); Raskin Stichting; Florian Steinbiß; Serge Spitzer (1951 - 2012); Ettore Sottsass (1917 - 2007); Akio Suzuki; Adriano Spatola (1941); Gertrude Stein (1874 - 1946); Klaus Staeck (1938); Philippe Starck (1949); Ronald Steckel; Maurizio Nannucci (1939); Edgar Varèse (1883 - 1965); Sanja Iveković (1949); [Vitaly Komar *1943 & Alexander Melamid *1945] Komar & Melamid; Mako Idemitsu (1940); Dick [Richard] Higgins (1938 - 1998); [Marina Abramović *1946 & Ulay (Uwe Laysiepen *1943)] Abramović & Ulay (1976 - 1989); [Helen Mayer Harrison *1929 & Newton Harrison *1932] Mayer Harrison & Harrison; Tim Rollins (1955-2017) & K.O.S. (1982); Gabór Bódy (1946); [Boris Nieslony, Raoul Marek, Peter Meyer, Ute Meta Bauer, Harry de Kroon, Jürgen Fritz] ASA; [Käthe Kruse *1958, Wolfgang Müller *1957, Nikolaus Utermöhlen 1958-1996] Die Tödliche Doris (1980 - 1987); [John Dovey, Gavin Hodge, Tim Morrison] Gorilla Tapes; Alanna O'Kelly (1955); [Lisa Steele & Kim Tomczak] Steele &Tomczak; [Else Madelon Hooykaas *1942 & Elsa Stansfield 1945-2004] Hooykaas & Stansfield; Charlie [Charles] Morrow (1942); Pierre Henry (1927 - 2017); Marcel Janco (1895 - 1984); Akademia Ruchu; [Lyn Blumenthal & Carole Ann Klonarides] Blumenthal & Klonarides; [Jonathan Borofsky & Gary Glassman] Borofsky & Glassman; Giorgio Cattani (1949); [Romeo Castellucci, Claudia Castellucci, Chiara Guidi] Societas Raffaello Sanzio; [Arno Arts, Wolfg. Hainke, Niall Monro, Jürgen O. Olbrich, Grant D.Poier, Alan Richard, Chuck Stake] City Souvenir; Cloud Chamber; Dawn; [Éric & Marc Hurtado] Étant donnés; [AA Bronson *1946, Felix Partz 1945-94, Jorge Zontal 1944-94] General Idea (1967 - 1994); [Douglas Ashford, Julie Ault, Mundy McLaughlin, Tim Rollins] Group Material (1979 - 1996); [Laurids Ortner *1941, Günter Kelp (Zamp) *1941, Klaus Pinter *1940] Haus-Rucker-Co (1967); [Heinrich-Mucken-Saalorchester] Heinrich Mucken (1982); Alexei Eliseevich Kruchenykh (1886 - 1968); Maurice Lemaître (1926);
Manfred Schneckenburger;