Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Museum Oskar Reinhart
G
May 2015 - Sep 2015
Winterthur
(7)
+0
Lutz, Andrea (Curator)
+0
N/A
Museum Oskar Reinhart
, Switzerland
Winterthur ,
Switzerland
Jean-Étienne Liotard (1702 - 1789); Johann Heinrich Füssli (1741 - 1825); Wolfgang Adam Töpffer (1766 - 1847); Jacques-Laurent Agasse (1767 - 1849); Louis Léopold Robert (1794 - 1835); Ferdinand Hodler (1853 - 1918); René Victor Auberjonois (1872 - 1957); Heidi Bucher (1926 - 1993); Carl Burckhardt (1878 - 1923); Miriam Cahn (1949); Nic Hess (1968); Damiàn Navarro (1983); Karim Noureldin (1967);
Andrea Lutz;
Nicolas Krupp
G
Jul 2013 - Aug 2013
Basel
(75)
+0
N/A
Nicolas Krupp
, Switzerland
Basel ,
Switzerland
Vittorio Brodmann (1987); Baptiste Gaillard (1982); Jonas Hermenjat (1983); Hayan Kam Nakache (1982); Yoan Mudry (1990); Damiàn Navarro (1983);
Aargauer Kunsthaus
G
Sep 2012 - Nov 2012
Aarau
(103)
+2
Schuppli, Madeleine (Curator)
+0
N/A
Aargauer Kunsthaus
, Switzerland
Aarau ,
Switzerland
Omar Alessandro (1979); Omar Ba; Alexandra Bachzetsis (1974); Nino Baumgartner (1979); Seline Baumgartner; Vanessa Billy; Beni Bischof (1976); [Pauline Boudry & Renate Lorenz] Boudry & Lorenz (2007); Manuel Burgener (1978); Stefan Burger (1977); Valentin Carron (1977); Davide Cascio (1976); Claudia Comte (1983); Stéphane Dafflon (1972); Philippe Decrauzat (1974); Emilie Ding (1981); Latifa Echakhch (1974); Saskia Edens (1975); Athene Galiciadis; Florian Germann (1978); Aloïs Godinat (1978); Christian Gonzenbach (1975); [Goran Galić *1977 & Gian-Reto Gredig *1976] Galić & Gredig; Raphaël Hefti (1978); Thomas Julier (1983); Esther Kempf (1980); Laurent Kropfs (1982); Fabian Marti (1979); Luc Mattenberger (1980); Adrien Missika (1981); Kaspar Müller (1983); Damiàn Navarro (1983); [Taiyo Onorato *1979 & Nico Krebs *1979] Onorato & Krebs; Uriel Orlow (1973); Sandrine Pelletier (1976); Maï-Thu Perret (1976); Guillame Pilet (1984); Annaïk Lou Pitteloud (1980); Marta Riniker-Radich (1982); Anne [Doris Magico] Rochat (1982); Ana Roldán (1977); Kilian Rüthemann (1979); Vanessa Safavi; Denis Savary (1981); Pascal Schwaighofer (1976); Shirana Shahbazi (1974);
Madeleine Schuppli;
Fondation Claudine et Jean-Marc Salomon
G
Mar 2010 - May 2010
Annecy
(25)
+0
N/A
Fondation Claudine et Jean-Marc Salomon
Annecy ,
Switzerland
Clément Bagot; Ronan Barrot; Julien Beneyton (1977); Carole Benzaken (1964); Madeleine Berkhemer (1973); Katherine Bernhardt (1975); [Rob *1963 & Christian *1967] Clayton Brothers; Anne-Lise Coste (1973); Gaël Davrinche (1971); Jonathan Delachaux (1976); Tatjana Doll (1970); Vanessa Fanuele (1971); Pierre Ferrarini (1964); [Ryan Trecartin *1981 & Lizzie Fitch *1981] Trecartin & Fitch; Ceal Floyer (1968); Gregory Forstner (1975); Vidya Gastaldon (1974); Karine Hoffman; David Hominal (1976); Armand Jalut (1976); Marine Joatton; JonOne (1963); Elodie Lesourd; Olivier Masmonteil (1973); Jonathan Meese (1970); Damiàn Navarro (1983); Philippe Nuell; Axel Pahlavi; Ludovic Paquelier; Françoise Pétrovitch; Léopold Rabus (1977); Jean-Xavier Renaud; Florence Reymond (1971); Raphaëlle Ricol; Oliver Ross (1967); Michael Samuels; Josh Smith (1976); Judit Ström; Spencer Sweeney (1973); Catharina van Eetvelde (1967); Duncan Wylie (1975); Gabriella Zalapi (1972);
Hard Hat
S
Nov 2009 - Dec 2009
Genève
(38)
+0
N/A
Hard Hat
, Switzerland
Genève ,
Switzerland
Damiàn Navarro (1983);
Top 10 Allegories
Galerie Francesca Pia
G
Aug 2009 - Sep 2009
Zürich
(12)
+0
Hard Hat, (Curator)
+0
Top 10 Allegories
Galerie Francesca Pia
, Switzerland
Zürich ,
Switzerland
Wallace Berman (1926 - 1976); Alexandre Bianchini (1966); AA Bronson (1946); Valentin Carron (1977); Bruce Conner (1933 - 2008); Andreas Dobler (1963); Sylvie Fleury (1961); Vidya Gastaldon (1974); Mathis Gasser; [AA Bronson *1946, Felix Partz 1945-94, Jorge Zontal 1944-94] General Idea (1967 - 1994); Liam Gillick (1964); Wade Guyton (1972); Fabrice Gygi (1965); Richard Hamilton (1922 - 2011); David Hominal (1976); [Richard Hoeck & John Miller] Hoeck & Miller; Pierre Huyghe (1962); Ben Kinmont (1963); Martin Kippenberger (1953 - 1997); Cary Kwok (1975); Louise Lawler (1947); Balthazar Lovay; Jérome Massard; Minimetal; Damiàn Navarro (1983); [Francis Baudevin, Stéphane Dafflon, Philippe Decrauzat] No Picture Available; Philippe Parreno (1964); Maï-Thu Perret (1976); Raymond Pettibon (1957); Seth Price (1973); Marta Riniker-Radich (1982); Emanuel Rossetti (1987); Dieter (Diter Rot) Roth (1930 - 1998); Josh Smith (1976); Blair Thurman (1966); John Tremblay (1966); Kim Seob Boninsegni (1974);
Hard Hat;
Fondation Claudine et Jean-Marc Salomon
G
Jul 2008 - Nov 2008
Annecy
(25)
+0
Besson, Christian (Curator)
+0
Fronsacq, Julien (Curator)
+0
Gross, Samuel (Curator)
+0
N/A
Fondation Claudine et Jean-Marc Salomon
Annecy ,
Switzerland
Estelle Balet; Francis Baudevin (1964); Donatella Bernardi (1976); Alexandre Bianchini (1966); Valentin Carron (1977); Delphine Coindet (1969); Claudia Comte (1983); Stéphane Dafflon (1972); Philippe Daerendinger; Philippe Decrauzat (1974); Emilie Ding (1981); Vidya Gastaldon (1974); Olivier Genoud; Aloïs Godinat (1978); Freistilmuseum; Christoph Gossweiler (1950); David Hominal (1976); KLAT; Stéphane Kropf (1979); Christian Marclay (1955); Genêt Mayor (1976); Gianni Motti (1958); Mélodie Mousset (1981); Damiàn Navarro (1983); [Francis Baudevin, Stéphane Dafflon, Philippe Decrauzat] No Picture Available; Amy O'Neill (1971); Maï-Thu Perret (1976); Guillame Pilet (1984); Denis Savary (1981); Pierre Vadi (1966); Benjamin Valenza;
Christian Besson; Julien Fronsacq; Samuel Gross;